Günümüzde e-ticaretin sürekli büyüyüp gelişen bir sektör haline gelmesi, girişimci kişi veya firmaları da harekete geçirmektedir. E-ticaretin her geçen gün artan iş hacminden faydalanmak isteyen girişimciler e-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı gerçekleştirmek istemektedir. Bunun için de girişimcilerin e-ticaret teşvikleri, şirket kurulumu, iş planı, e-ticaret altyapısı gibi pek çok konuda bilgi sahibi olması gereklidir. Böylelikle e-ticaret süreçlerini başarılı bir şekilde yönetebilmeleri mümkündür. Biz de bu yazımızda e-ticaret ile internetten satış yapmak isteyen girişimcilerin yapması gerekenler hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

E-ticaret Teşviklerinden Yararlanın

KOSGEB yani Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, e-ticaret sektörüne atılmak isteyen girişimcilere pek çok hibe ve destek programı hazırlayarak teşvikte bulunmaktadır. KOSGEB tarafından girişimci kişi veya firmalara verilen başlıca teşvikler şunlardır:

  • Geleneksel girişimci destekleri
  • Girişimcilik destek programı
  • İleri girişimci destekleri
  • İş planı destek programı

Fakat sıraladığımız teşviklerden yararlanmak isteyen girişimcilerin öncelik olarak geleneksel girişimcilik ve ileri girişimcilik eğitimlerini tamamlaması gereklidir. Bu eğitimleri tamamlamadan şirket kurulumu adımına geçen girişimciler ilgili teşviklerden yararlanamamaktadır. Sizler de e-ticaret ile internetten ürün satışı yapmak isteyen bir girişimciyseniz ilgili eğitim ve sertifikaları alarak KOSGEB teşviklerinden yararlanabilirsiniz.

E-ticaret Şirketinizi Kurun

Girişimci kişi veya firmaların e-ticaret ile ürün satışı yapabilmeleri için şirket kurmaları gereklidir. Çünkü e-ticaret ile internetten satılan her ürün için fatura kesilmeli ve devlete belirli vergiler ödenmelidir. Öte yandan faturasız olarak satılan ürünler için firmalar ağır cezalar ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle e-ticaret ile internetten ürün satışı yapmak isteyen girişimcilerin şirket kurma adımını tamamlaması gereklidir.

E-ticaret için şirket kurulumu yapacak olan girişimcilerin şahıs, limited ve anonim şirket türlerinden birini seçmesi gereklidir. Bu seçimi yaparken de firmaların sermayelerini ve hedeflerini göz önünde bulundurmaları oldukça önemlidir. Pek çok firma şirket kurarken e-ticaret Nace kodu olan 47.31.14 Nace kodunu vergi levhalarına işletmektedir. Böylelikle vergiden muaf tutulmaktadır. Sizler de e-ticaret şirketinizi kurarken muhasebecinizle iletişime geçerek e-ticaret Nace kodunu vergi levhanıza işletebilir ve böylelikle vergi muafiyetinden yararlanabilirsiniz.

E-ticaret Sektörünüzü ve Satacağınız Ürünleri Belirleyin

Şirket kurulumunu tamamlayan girişimcilerin bir sonraki adım da e-ticaret sektörünü ve satacağı ürünleri belirlemesi gereklidir. Bu noktada girişimciler e-ticaret istatistiklerini göz önünde bulundurmalıdır. Böylelikle firmaların e-ticaretin büyüyen sektörleri içerisinde yer alabilmesi mümkündür. Girişimcilerin doğru ürün seçimi yaparken de internetten çok satılan ürünler, sezon trendleri ve pazaryerlerinde çok satılan ürünler hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Böylelikle arz ve talebi görerek hangi ürünlerin kolay ve hızlı bir şekilde satılabileceği hakkında karar verilebilmektedir.

E-ticarette sektör ve ürün seçiminin yanı sıra tedarikçi seçimi de oldukça önemlidir. Girişimcilerin tedarik seçimi yaparken ürün sayısı, stok durumu ve tedarikçinin depoya olan uzaklığı gibi kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Sizler de bahsettiğimiz kriterleri göz önünde bulundurarak e-ticarette doğru seçimler yapabilirsiniz. Böylelikle başarılı işlere imza atabilirsiniz.

E-ticaret Altyapıları ile Bir Web Sitesi Kurun

E-ticaret ile ürün satışı yapmak isteyen girişimcilerin hedef kitlelerine ürünlerini sergilemesi gereklidir. Bunun için de öncelik olarak bir web sitesi kurulmalıdır. Girişimciler web sitelerini hayata geçirmek için açık kaynak kodlu yazılımlardan, hazır e-ticaret paketlerinden ya da e-ticaret sitesi yazdırma yöntemlerinden birini tercih etmelidir. Genellikle girişimciler hazır e-ticaret paketlerini tercih ederek maliyetlerini düşürmeyi amaçlamaktadır. Hazır e-ticaret paketlerinde bir e-ticaret firmasının neredeyse tüm ihtiyaçlarını karşılayacak özellikler mevcuttur. Hazır e-ticaret paketlerini tercih eden firmalar e-ticaret süreçlerini başarılı bir şekilde yönetebilmektedir. Sizler de e-ticaret ile internetten ürün satışı yapmak isteyen bir girişimciyseniz e-ticaret altyapılarından size uygun olanı tercih ederek web sitenizi kurabilirsiniz. Ardından da marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırabileceğiniz reklam ve pazarlama çalışmaları için harekete geçebilirsiniz.