E-ticaret ile kendi markanızı yaratın ve yarattığınız markanın daha çok bilinir hale getirmek aslında her girişimcinin hayalidir. Özellikle de teknolojinin bu kadar ilerleyerek markalaşma oranının hızla arttığı günümüz dünyasında, girişimcileri e-ticarete yönelten en büyük faktörlerdir. Bu nedenle biz de bu yazımızda kendi markanızı nasıl oluşturabileceğinizi ele alarak, bu konu üzerinde detaylı bilgi vermeye çalıştık.

Birkaç Adımda Kendi Markanızı Yaratın

Marka; gıda, yiyecek veya giyecek firmaları olarak düşünülse de aslında bir kişinin sözleri, hareketleri, görünüşü de bir markadır. İşte bu tanımdan yola çıkarak insanlar e-ticaret paketleri ile kişisel markalarını oluşturmak istemektedirler. Kişisel marka yaratmak; farkını ortaya koymak, idol haline gelmek ve bol kazanç elde etmek demektir. Eğer siz de kendi markanızı yaratmak ve bilinirliğinizi arttırmak istiyorsanız aşağıda bahsedeceğimiz adımları takip edebilirsiniz.

Markanızın odak noktasını belirleyin, Markanızı Yaratın

E-ticaret sitesi ile kendi markanızı yaratın ve karar verdiğinizde öncelikli olarak yapmanız gereken markanız için bir odak noktası belirlemek olacaktır. Markanız, ilk zamanlar yeni olduğu için çok fazla kişi tarafından bilinmeyecektir. Bu nedenle de çoğu kişi için bir anlam ifade etmeyecektir. İşte bu durumda odak noktanızı belirlemeniz son derece önemlidir. Böylelikle markanızı güçlendirmeniz de mümkündür.

Kendi markanızı yaratma sürecinde, hangi sektör içerisinde marka kuracağınızı ve hangi ürünlerin satışını yapacağınızı belirlemeli ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz. Bundan sonraki adımlarınızda tüketicilerin hafızalarına böyle kazınacağınız için bunları çok iyi belirlemelisiniz. Bunlara karar verdikten sonra yapacağınız adımlar ise bu alanda farkınızı ortaya koymak ve idol haline gelmek olacaktır. Örneğin bir temizlik markası öne sürmek istiyorsanız, ‘Müşterilerimiz için etkili bir deterjan hizmeti sunuyoruz.’ sloganı yerine ‘Tüm inatçı lekeleri siler atar, siyahlar hep siyah kalır!’ gibi farklı ve ilgi çekici bir slogan bularak hedef belirleyebilirsiniz. Bazı markalarla adeta bütünleşmiş hedefler yaratarak akılda kalıcılığınızı ve marka bilinirliğinizi de arttırabilirsiniz.

Markanıza bir isim verin

Markanızın hangi sektör içerisinde var olacağına ve tüketicilere hangi ürün ve hizmetleri sağlayacağınıza karar verip odak noktanızı belirledikten sonraki adım markanıza bir isim vermek olacaktır. E-ticarette bu şekilde var olup tüketiciler sizi öyle tanıyacağı için markanıza bir isim vermeniz bir hayli önemlidir.

Markanıza bir isim verirken seçebileceğiniz sayısız isim bulunmaktadır. Bu tamamen sizin arzunuza bağlı bir konudur. Ancak bu noktada marka adınızın logo tasarımı için de önemli bir unsur olduğu unutulmamalıdır. Logonuzda kullanacağınız bu isim, dikkat çekici olmalıdır ki tüketiciler markanızı farkedebilsin. Aynı zamanda da sizi rakiplerinizden ayıran bir isim olmalıdır ki farkınızı ortaya koyabilin.

Markanıza bir slogan bulun

E-ticaret ile bir marka ortaya koyma sürecinde önemli olan adımlardan biri de slogan belirleme işlemidir. Belirlediğiniz slogan; markanızın bilinmesine, büyümesine, fark yaratmasına ve idol haline gelmesine en büyük katkıyı sağlayacaktır. Aynı zamanda sosyal medya platformlarına ya da internet sitesine markanın sloganı ekleneceğinden dolayı önemli bir adım olmaktadır.

‘bembeyaz dişler, kendinden emin gülüşler’

‘… derin dondurucu’

‘… siyahlar hep siyah kalır’ gibi sloganları, marka isimlerini belirtmememize rağmen görür görmez hatırladınız değil mi? İşte sizin de markanız için belirleyeceğiniz slogan tam da böyle kısa, akılda kalıcı, ve ilgi çekici olmalıdır. Böylelikle yıllar geçse de tüketicilerin hafızalarında iz bırakabileceksiniz.

Markanızın logo tasarımını yapın

Bir marka yaratmanın en önemli adımlarından birinin slogan olduğundan bahsetmiştik. Logo ise bu süreçte markanızın yüzü olacağı için slogandan daha da önemli bir unsurdur. Her markanın kendine özgü bir logosu bulunmaktadır. Bu sebeple sizin de markanıza özgü bir logo tasarlamanız gerekmektedir.

Logonuzu tasarlarken farklı, akılda kalıcı ve dikkat çekici olmasına özen göstermelisiniz. Farklı platformlarda hesap oluştururken profilinizde kullanacağınız için küçük boyutlarda bile anlaşılır ve markanızı temsil edecek olmasına da dikkat etmelisiniz.