E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satın almak isteyen tüketiciler belirli unsurları göz önünde bulundurarak aışverişlerini gerçekleştirmektedir. Kimi tüketici güven veren e-ticaret firmalarından alışveriş yaparken kimi tüketici ise güvenilir bulmadığı firmalardan alışveriş yapmaktan vazgeçmektedir. Bu noktada e-ticaret firmaları tüketicilerin satın alma davranışna etki eden faktörleri göz önünde bulundurarak hareket etmektedir. Böylelikle de tüketicilerin satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkilyebilmekte ve satışlarını büyük ölçüde arttırabilmektedir. Peki, e-ticaret ile satın alma davranışına etki eden faktörler nelerdir? Gelin bunlara bir göz atalım.

Web Site Tasarımı

E-ticaret ile tüketicilerin satın alma davranışına etki eden öncelikli faktörlerden biri web site tasarımıdır. Çünkü araştırmalara göre tüketiciler kendilerine güven veren web sitelerden alışveriş yapmayı tercih etmektedir. Bunun için de e-ticaret firmalarının web sitelerinin kurumsal kimliğini ortaya koyması ve profesyonel bir şekilde tasarlanması oldukça önemlidir. Aynı zamanda da firmaların kullanıcı deneyimini ön planda tutması gereklidir. Böylelikle tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyebilmek ve firmaların satışlarını arttırabilmesi mümkündür. Sizler de site tasarımını yaparken müşterilerinizi önemseyerek hareket etmeli ve kullanıcı deneyimini ön planda tutan bir web site tasarlamalısınız. Bu sayede tüketicilerin güvenini kazanabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Web Site Tasarımında Renk Seçimi

E-ticarette tüketicilerin satın alma davranışını etkileyen faktörlerden biri de web site tasarımında seçilen renklerdir. Web site tasarımında seçilen renkler tüketicilerin farklı duygular hissetmesini sağlayarak satın alma kararlarını etkileyebilmektedir. Örneğin, beyaz ve mavi renkler tüketicilere güven verirken siyah renk ise tüketicilerde gücü ve lüksü simgelemektedir. Kırmızı renk ise tüketicilerde açlık ve acil hissi uyandırmaktadır. Bu nedenle de genellikle fastfood ve online market sektörlerinde tercih edilmektedir. Tüm bu etkileri göz önünde bulunduran e-ticaret firmaları ürün ve hizmet satışlarını kolay bir şekilde arttırabilmektedir.

Ürün ve Hizmet Fiyatları

Ürün ve hizmet fiyatları, tüketicilerin satın alma karar sürecnde en etkili faktörlerden biridir. E-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapan tüketicilerin bir bölümü ürün ve hizmet fiyatlarını önemsemeden alışveriş yaparken büyük bir çoğunluu ise ürün ve hizmet fiyatlarına önem vermektedir. Fiyatlara önem veren tüketiciler genellikle alışverişlerinde uygun fiyatlı ürün satan firmaları tercih etmektedir. Bu nedenle e-ticaret sektörüne girecek olan kişi veya firmaların ürün ve hizmet fiyatlarını belirlerken müşteri dostu fiyatları tercih etmesi gereklidir. Bu noktada e-ticaret firmaları;

  • Hedef kitle analizi
  • Rakip firma analizi
  • Ürün analizi

Gibi analizler sayesinde hedef kitlelerini ve rakiplerini daha kolay br şekilde tanımalı ve ürünlerin hangi fiyatlar ile satıldığını tespit etmelidir. Böylelikle de müşterilerin bütçesine uygun bir ürün ve hizmet fiyatlandırması yapmalıdır.

Web Site Hızı

Günümüzün dijital dünyasında internetten alışveriş yapan kişiler bir e-ticaret sitesini ziyaret ettiğinde hızlı br şekilde geznmeyi ve alışverişlerini tamamlamayı tercih etmektedir. Genellikle tüketiciler site yüklenme hızı 2-3 saniye olan web sitelerden alışverişlerini gerçekleştirirken, site yüklenme hızı 5 saniyenin üzerinde olan  web siteleri terk etmektedir. Bu nedenle e-ticaret sitesi kurulurken site hızına önem verilmesi gereklidir. Aksi halde müşteri firmalar müşterilerini kaybedebilmektedir.

Güvenilir Bir Web Site

E-ticaret ile internet üzerinden ürün ve hizmet alıverişlerini gerçekleştiren tüketiciler genellikle güvenilir web siteleri tercih etmektedir. Bu nedenle web site güvenilirliği de tüketicilerin satın alma davranışına etki eden faktörler arasında yer almaktadır. Bu noktada tüketicilere güven vermek isteyen e-ticaret firmalarının;

  • Web site tasarımı
  • SSL sertifikası kullanımı
  • Güvenli e-ticaret altyapısı
  • Güvenli ödeme sistemleri
  • Ödeme sayfası tasarımı
  • Güven damgası

Gibi unsurları göz önünde bulundurması gereklidir. Genellikle bu unsurları göz önünde bulunduran e-ticaret firmalarının satışlarını büyük ölçüde arttırdığı görülmektedir. Sizler de bu unsurları göz önünde bulundurabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.