Günümüzün en popüler e-ticaret sektörlerinden biri, dijital ürün sektörüdür. Çünkü dijital ürün satan e-ticaret firmaları işyeri masraflarını azaltarak bir kere ürettikleri dijital ürünleri istedikleri kadar satabilmektedir. Dijital ürün sektörünün talebi de oldukça fazla olduğu için firmalar satışlarını da büyük ölçüde arttırabilmektedir. Bu noktada e-ticaret firmalarının tek yapmaları gereken emek ve zaman ayırarak en çok talep gören dijital ürünleri üretip daha geniş bir kitleye ulaşmaktır. Biz de bu yazımızda e-ticaret ile ürün satışı yapmak isteyen firmalar için dijital ürün fikirlerinden bahsedeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanabilir ve hedef kitlenize hitap edebilecek dijital ürün fikirlerine sahip olabilirsiniz.

Müzik ve Ses Dosyaları

E-ticaret ile ürün satışı yapmak isteyen firmalar için dijital ürün fikirlerinden biri müzik ve ses dosyalarıdır. Müzik ve ses, insan hayatının her alanında önemli olan ve müzik markalarının vazgeçemeyeceği bir unsurdur. Bu nedenle her e-ticaret firması yaratacağı reklamlarda ve videolarda müzikler kullanarak hedef kitlelerinde yer alan kişileri daha fazla etkileyebilmektedir. Dolayısıyla özgün müzikler kullanmak isteyen markalar daha çok dijital ortamlarda satılan ve telif hakkı olmayan müzik ve ses dosyalarını satın almayı tercih etmektedir. Firmaların talebini karşılamak isteyen ve müzik alanında profesyonel hizmet veren tüketiciler ise kendi müziklerini belirli platformlar aracılığıyla satışa sunmaktadır. Böylelikle de e-ticaret ile satış yaparak gelirlerini büyük ölçüde arttırmaktadır.

Online Eğitimler

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemiyle birlikte eğitim online olarak gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Günümüzde pek çok kurum ve kuruluş verdiği eğitimleri online olarak düzenlemektedir. Bu nedenle e-ticaret ile ürün satışı yapmak için dijital ürün arayışında olan firmalara verilebilecek en doğru fikir online eğitimlerdir.

Bir konu hakkında bilgi ve tecrübesi olan kişiler genellikle bu konu hakkındaki bilgi ve paylaşımlarını içeren bir video hazırlamaktadır. Ardından da bu eğitim içerikli videoları ilgili konu hakkında bilgi almak isteyen kişilere satmaktadır. online eğitimler birden fazla kez satılabildiği için e-ticaret firmalarının yüksek gelir elde etmesine olanak sağlamaktadır.

Elektronik Şablonlar

E-ticaret ile ürün satışı yapmak isteyen firmalar için verilebilecek dijital ürün fikirlerinden biri de elektronik şablonlardır. Çünkü günümüzde belirli konular hakkında hesaplamalar yapmak isteyen kişiler daha çok Excel ve Google tablolar gibi araçlar ile hesaplama işlemlerini gerçekleştirmektedir. Bu noktada tablo oluştururken zaman kaybetmek istemeyip pek çok kişinin ihtiyaçlarına yönelik oluşturulan tablo şablonlarını kullanmayı tercih etmektedir. Genellikle e-ticaret firmaları tarafından tercih edilen Excel şablonlarından bazıları şunlardır:

 • Sosyal medya raporu şablonu
 • Alışveriş listeleri
 • İşletme gelir ve gider şablonu
 • Kar ve zarar hesaplama şablonu
 • Haftalık görev atama çizelgeleri

Sizler de elektronik şablonlar üzerine bir sektörde yer alarak e-ticaret ile ürün satışını gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle geniş bir kitleye hitap ederek satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Yazı Fontları

Dijital ürün fikirleri arasında yer alan bir diğer ürün ise yazı fontlarıdır. Kurumsal bir kimlik yaratmak isteyen markaların kendilerine ait bir yazı tipinin olması oldukça önemlidir. Genellikle markalar bu ihtiyaçlarını profesyonel destek sağlayan kişiler aracılığıyla gidererek kendilerine ait bir yazı fontu ürettirmektedir. Bu nedenle pek çok firma dijital ürün olarak kendi oluşturduğu yazı fontlarını satarak işe başlamaktadır. Fakat bu sektöre atılmak isteyen girişimcilerin grafik konusunda bilgi sahibi olması gereklidir. Sizler de grafik tasarım hakkında bilgi sahibiyseniz markalar için yazı fontu üretebilirsiniz. Böylelikle yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Yazılı Şablon Dosyaları

Yazılı şablon dosyaları daha çok Microsoft Word gibi programlar ile kullanılabilen dijital ürün fikirlerinden biridir. Word şablon dosyaları olarak;

 • Makale şablonu
 • Planlama şablonu
 • Broşür şablonu
 • Etkinlik şablonu
 • Fatura şablonu
 • Özgeçmiş şablonu

Bilinmektedir. Günümüzde pek çok kişi dijital ürün satışı yapan firmalar tarafından oluşturulan yazılı şablon dosyalarını satın alarak kullanmaktadır.