E-ticaret ile uğraşan her firma, sektörde öne çıkmak adına piyasaya yeni ürünler sürmek veya mevcut ürünlerini geliştirmek isteyebilir. Yeni bir ürün geliştirmek, sektördeki rekabetin önüne geçmek adına uygulanabilir bir çalışmadır. Hedef kitleye hitap edebilmek; farklı ürünler ile tüketicinin sorunlarını çözmeye yarayacak alternatifler sunmak ve bu amaç doğrultusunda yeni çalışmalar yaparak mümkün olabilir. Aynı zamanda ürün hakkında tüketici ve müşteri gözünden bakmak adına örnek bir ürün oluşturarak kullanıcı deneyimleri ile, ürünü geliştirmek adına geri bildirimler alabilirsiniz. Bu rehberimizde; Yeni Ürünler Geliştirme Nedir? Yeni Ürünler Geliştirmek Neden Önemli ? E-Ticarette Yeni Ürün Geliştirmek İçin İpuçları ? vb. konular ile rehberimizde e-ticaret işinizde yarar sağlayacak çözümler sunuyoruz.

Yeni Ürün Geliştirme Nedir?

Yeni bir ürün geliştirme, sektörde hedef kitleye hitap etme açısından yenilik sağlamak için, yeni bir ürün fikrinin oluşturulması sonrası planlama sürecinin başlaması ile ürünün üretilmesi ve sonrasında tüketiciye ulaştırılmasına kadar ki bütün süreci oluşturmaktadır. Ürün fikirlerini ortaya attıktan sonra; ürün örneklerinin oluşturulması ve Ar-Ge çalışmaları yapılmasının ardından üretime geçilerek deneme ürünleri/prototipler oluşturup, deneyimlemesi istenilen yerlere ürünlerin dağıtılmasının ardından kullanıcılardan gelen tepkilere ve yorumlara göre ürün hakkında geliştirmeler yapılır, herhangi bir sorun olmadığına dair emin olunduğunda artık gerçek bir üretim aşamasına geçilir ve böylelikle pazara yeni ürün tanıtılarak satışı başlar. Kullanıcılar arasında yapılan Ar-Ge çalışmaları sonucunda da yeni ürün geliştirme sürecinin sonunda doğru ve olabilecek en uygun ürün fiyatlandırması yapılarak süreç tamamlanır.

Yeni Bir Ürün Geliştirmek Neden Önemlidir?

E-ticaret ile uğraşan firmalar, sektördeki rekabetin hafife alınmayacağını ve bu açıdan çalışmaların yapılması gerektiğinin farkındadır. Sektörde rekabette üst sıralarda bulunmak adına pazar paylarını artırmak, ulaşılmak istenen yeni hedef kitlelere ulaşmak aynı zamanda da hali hazırda bulunan müşteri kitlesini büyütmek, tüketicilerin ürün ile yaşadığı sorunları çözmek gibi bir çok nedenlerden ötürü ürün geliştirme üzerine çalışma yapmaktadır.

Aynı zamanda yeni bir ürün geliştirmek ve üretimini yapmak sektördeki marka değerini de artıracak, e-ticaret yani online pazarda da firmaya bir çok avantaj sağlayacaktır. Yenilikçi ürünleri piyasaya sürmenin yanı sıra tüketicilerin yaşadığı sorunlara da çözüm olması ve daha fazla müşteri kitlesine ulaşılması, marka bilinirliğini açısından da firmanın gelişmesinde yardımcı olur.

E-Ticarette Yeni Ürün Geliştirmek İçin İpuçları

1-Müşteri Geri Bildirimlerine Önem Vermek

Hali hazırda bulunan ürünlerinizin yanı sıra; mevcut ürünleri geliştirmek ve daha iyi duruma getirmek istiyorsanız, müşterilerinizin ürünlerinize yaptığı yorumlar ve geri bildirimlerini gözlemlemeniz ve takip etmeniz ürün geliştirme adına önemli bir husustur. Tüketicilerin ürün hakkındaki deneyimlerini öğrenmek için, ürünü satın aldıktan sonra üründe herhangi bir sorun yaşayıp yaşamadıklarını , ürünün geliştirebilir veya kullanım açısından yeterli olup olmaması gibi durumları incelemelisiniz. Aynı zamanda tüketicilerin üründen memnun kalıp kalmadıklarını, hangi yönlerini beğendiğini hangi yönlerinde sorun yaşadığına dair yorumları da dikkate alarak, geliştirdiğiniz yeni üründe bu özellikleri ekleyerek müşterilere daha iyi ve gelişmiş bir ürün deneyimi sunabilirsiniz.

2-Ar-Ge İçin Bütçe Belirlemek

Ar-Ge yani Araştırma & Geliştirme; e-ticarette yeni bir ürün geliştirme sürecinde yapılması gereken bir hedef kitle gözlemleme çalışmasıdır. Her yeni bir iş kurarken olduğu gibi Ar-Ge çalışmaları için de bir bütçe ayırmanız gerekmektedir. Yeni bir ürün üretirken veya mevcut bir ürünü geliştirirken Ar-Ge çalışmaları için belirli bir miktarda bütçeniz olması gerekir.

Araştırma & Geliştirme çalışmalarınızda yeni bir ürünü piyasaya sürmek veya mevcut ürünü geliştirmek için hedef kitleler arasında araştırma yapmanız gerektiğinden; ön araştırma yapmak ve tüketicilerin ürün hakkındaki geri bildirimlerini analiz etmek, analiz sonucunda tüketicilerin ürün hakkındaki eksik gördüğü yanları ve sorunlarını çözebilecek yeni çalışmalar yapmak gerekir. Bunun yanı sıra ürün üretme aşamasında kullanılan teknolojik aletler için yeni bir arayışa girerek, hem üretim maliyetlerini düşürmek hem de zamandan kazandırarak daha kaliteli ürün üretmek için gelişmiş makineleri temin etmek daha doğru bir hamle olacaktır. Bu sebeple de bu çalışmaları hayata geçirmek için belli bir bütçe gerekli olacaktır. Firmanızda yıllık bir bütçe planlaması yaparken, Ar-Ge çalışmaları için de gerekli finansal adımları atmanız gerekir.

3-Rakip Firmaların Ürünlerine Gelen Yorumları Takip Etmek

Kendi müşterilerinizin haricinde rekabet içinde olduğunuz rakip firmaların müşterilerinin ürünlere yaptığı yorumları ve geri bildirimleri de göz önünde bulundurup çalışmalarınıza yön verebilirsiniz. Ürün geliştirmeniz sırasında rekabet konusunda önde olmak adına rakip firmaların daha önce kullanmadıkları reklam fikirlerini kullanmak veya yeni ve farklı çalışmalar yapmakta işinize katkı sağlayacaktır, bu nedenle rakip firmaların kampanya ve ürünlerini yakından incelemeniz gerekir.

4-Prototipler Üretmek ve Kullanıcıların Test Etmesini Sağlamak

Yeni ürünüleri son haline getirmeden ve seri üretime geçmeden önce bir prototip oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz prototip ile müşterilerin gözünden ürüne bakarak ürünle ilgili iyi veya kötü detayları geri bildirim alarak görebilirsiniz. Oluşturduğunuz işlevsel prototip üzerinde çalışarak, ürünün geliştirilebilecek yanlarını ve sorunlarını algılayarak ürünün nelere ihtiyacı olduğunu daha iyi kavrayabilirsiniz.
Oluşturduğunuz prototiplerin performansını değerlendirmek ve tüketicilerin gözünden ürüne bakarak eksiklerini, geliştirilmesi gereken yanlarını görmek için kullanıcı deneyimlerine ihtiyacınız vardır. Bu nedenle oluşturulan prototipleri tüketici testine sunmanız gerekmektedir. Çalışanlarınız arasında veya sektörde bulunan kişilere prototipleri dağıtacağınız gibi yakın çevrenizde bulunan kişilerden de ürünü test etmelerini isteyebilirsiniz.

Bunların yanı sıra bazı anket çalışmaları ile yeni ürün prototiplerini anket katılımcılarına sunarak deneyimlerini görebilirsiniz. Aynı zamanda ürün tanıtımı yapmak için fuar veya seminerlere katılarak, prototipleri sektörle ilgilenen kullanıcılara da paylaşarak test ettirebilir, ürünle ilgili ulaşmak istediğiniz geri bildirimler toplayabilirsiniz.

5- Gelecek Eleştirilere Hazırlıklı Olmak

Ürün geliştirme sonrasında oluşturduğunuz ve kullanıcı deneyimine sunduğunuz prototiplere gelecek bir takım eleştirilere de hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Ürün eleştirmeleri her zaman olumsuz olmayabilir, fakat farklı tüketicilerden farklı geri bildirimler alacağınız için, ürününüz her kitleye hitap etmeyeceğinden gelecek eleştiriler olumsuz yönde olabilir. Geri bildirimler sonucu her eleştirinin bir elle tutulur değerde olmayacağını da aklınızdan çıkartmayın. Geri bildirimlerde gerçekten ürünü deneyimlemiş, eksik yanlarını görmüş ve detaylı şekilde açıklama yapmış kullanıcıların yorumlarına odaklanın. İşinize ve ürününüze yenilik getirecek yani gelişmenizde yararlı olacak olumsuz yorumları da dikkate alarak, bu yönde çalışmalar yapıp ürününüzü geliştirebilirsiniz.

E-Ticarette yeni ürün araştırması yapmak ve ürün araştırma sırasında yapılması gerekenleri konu aldığımız rehberimize göz atabilirsiniz;
Yeni Ürün Araştırması Ve Ürün Araştırmasında Yapılması Gerekenler