Facebook Paylaşımları Nasıl Olmalı?

Facebook halen önemli bir kitle tarafından kullanılmakta ve bununla birlikte hedef kitleniz de burada yer alıyorsa alternatif Facebook paylaşım fikirlerinden yararlanarak Facebook marka sayfanız üzerindeki geri dönüşüm ve etkileşimlerini arttırmanız mümkün. Bu süreçte Facebook’a özel bir içerik hazırlamanız yaptığınız çalışmaların performansını arttıracağı ve daha çok verim sağlayacağı için çok önemlidir. Bu yüzden biz de kişisel ve kurumsal kullanıcılar için alternatif Facebook paylaşım fikirleri listeledik.

Facebook paylaşım zamanları nasıl doğru ayarlanır

Facebook paylaşım fikir önerilerinde bulunmadan önce, içeriklerinizin daha fazla kitleye ulaşmasını sağlamak amacıyla paylaşımlarınızı hangi gün ve saat aralığında yapmanız gerektiği çok önemlidir. Ancak ne yazık ki her firma ve sektör için paylaşım gün ve saati net bir aralıkta bulunmuyor. Bunu sizin kendi deneyimlemenizle bulmanız gerekmektedir. Markanızın sayfasının istatistikler bölümünden sizi takip eden kullanıcıların hangi saat aralıklarında daha aktif olduğunu gözlemleyebilir ve paylaşımlarınızı ona göre yapabilirsiniz.

Facebookta Hikaye Oluşturmanın Önemi

Facebookta paylaşım yaparken kullanıcıların ilgisini çekmek için ürününüz, hizmetiniz veya markanızla ilgili bir hikâye anlatabilirsiniz. Ürünün kullanım alanını, özelliklerini, bir problemi nasıl çözdüğünüzü gösteren bir hikâye ile paylaşımlarınızı yapmanız kullanıcılar açısından daha ilgi çekicidir.

Facebook Anket özelliğinden Yararlanın

Facebook paylaşımı yaparken, Facebook’un anket özelliğinden yararlanabilirsiniz. Böylelikle kullanıcılarla etkileşime geçmek ve onları da gönderiye dâhil etmek daha basit olacaktır. Anket özelliği sayesinde hem etkileşimlerinizi yükseltebilir hem de belli bir ürün veya konu hakkında takipçilerinizin fikir ve görüşlerini öğrenebilirsiniz. Bu anket paylaşımlarıyla etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Facebookta Trend Konulara Ağırlık Verin

Facebook paylaşımlarında bulunurken trend konular üzerinde durmak, günceli takip eden kitle üzerinden etkileşimler yaratmanıza neden olacaktır. Trend konuları takip ederek bu konular hakkında fikir paylaşımında bulunabileceğiniz gibi gerçek zamanlı pazarlama çalışmalarıyla trend konulara dahil olarak ilgi ve dikkat çekici içerikler de oluşturabilirsiniz.

Facebookta Bir Probleme Çözüm Ürettiğinizi Gösterin

Paylaşımlarınızda ürününüz, hizmetiniz veya markanızla tüketicilerin herhangi bir sorununu nasıl çözdüğünüzü anlattığınız görsel ya da videolu içerikler hazırlayarak ürüne talep yaratarak kullanıcıların ilgisini çekmeyi başarabilirsiniz. Böylelikle sadece ürün tanıtımıyla kalmayıp ürününüzün tüketicilerin işine nasıl yarayacağını ve onların hayatlarını nasıl daha kolay bir hale getireceğini profesyonel bir duruşla sergileyebilirsiniz.

Facebook Videolu İçeriklerle Ürün Tanıtımları Yapın

Facebook paylaşım fikirlerinden biri de sosyal mecralarda oldukça ilgi gören kısa videolardır. Bir ürün veya marka tanıtımı yapmak, kampanya duyurusunda bulunmak ya da yeni bir ürün göstermek için 1 dakikalık kısa video paylaşımlarında bulunabilirsiniz.

Facebookta İllüstrasyon Görsellere Yer Verin

İllüstrasyon görseller bir bilgiyi karşı tarafa aktarabilmek için oldukça etkilidir. Bu görseller aracılığıyla kullanıcıları bilgilendirebilir, bir ürünün kullanım şekillerini gösterebilir veya rehber (how-to) içerikleri hazırlayabilirsiniz.

Facebookta Soru/Cevap Yapın

Soru cevap paylaşımlarında bulunarak kullanıcıların merak ettiği sorulara cevap bulmasını sağlayabilirsiniz. İster metin şeklinde ister videolu şekilde cevaplarınızı kullanıcılara yönlendirebilirsiniz.

Facebookta Blog İçeriklerinizi Ön Plana Çıkartın

Blog yazılarınızı Facebook aracılığıyla paylaşarak kullanıcılar için daha ilgi çekici hale getirip okunmasını sağlayabilirsiniz.

Facebook Canlı Yayınları Başlatın

Son dönemlerde canlı yayınların popüler hale gelmesiyle canlı yayın yapmak Facebook paylaşım fikirlerinden birini oluşturdu. Canlı yayınlar kullanıcılarla birebir etkileşime geçmek için oldukça etkilidir. Canlı yayınlarda birçok farklı konuyu ele alabilmeniz mümkündür. Başlıca konular;

▪ soru cevap

▪ röportajlar

▪ bir ürünün veya markanın detaylı tanıtımı

▪ yeni bir ürünün lansmanı

▪ firmanın perde arkasının gösterimidir.

Canlı yayınlarınızda bu gibi konuları seçerek takipçilerinizle daha yakından bir iletişim kurabilirsiniz.

Facebook Kampanyaları Oluşturun

Kullanıcıların ilgisini çekmek için çeşitli kampanyalar hazırlayabilirsiniz. Kampanya tanıtımını da görsel içeriklerle duyurabilirsiniz. Hazırlayacağınız kampanya için farklı görsel konseptler hazırlamak ve bunları reklamlarla öne çıkartmak kampanyalarınızın daha fazla kitleye ulaşmasını sağlayacağı için kampanyalarınıza olan katılım da artacaktır.