E-ticaret satışlarınızı, internet ortamında insanların belirli sistemler üzerinde gerçek ya da sanal ürünleri para karşılığında satın alınması işlemidir. Diğer bir deyişle ticaretin elektronik versiyonu olarak tanımlayabiliriz. Hem alıcı tarafından hem de satıcı tarafından sayısız avantajları bulunan e-ticaret sitesi nde satış açısından kolay kolay dalgalanma olmamaktadır. Fakat e-ticaret satışlarınızı arttırmanız için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu rehberimizde e-ticaret satışlarınızı arttıracak 5 adımdan bahsedeceğiz.

E-ticaret satışlarınızı Farklı içerik stratejileri geliştirin

Sürekli tekrarlanan içerikler arama motorlarının düşmanı olduğu için e-ticaret paketleri alanında kendini yenilemek, yeni içeriklere yer vermek oldukça önemlidir. Birçok e-ticaret sitesinde, satılan ürünlerin detaylarında tedarikçi firmanın açıklamaları bulunmaktadır. Tüm bayiler de aynı detayları kullanmaktadır. Bu noktada tedarikçi firmanızdan ürün açıklamalarını olduğu gibi kullanmak yerine farklı içerikler, açıklamalar, fotoğraf ve videolar kullanmaya özen göstermelisiniz. Satışını yaptığınız ürün ve hizmetlerle ilgili içeriklere de yer vermeniz oldukça önemlidir. Ürün ve hizmetinizin satışında arama motorlarında ilgili anahtar kelimelere yer vermeniz de satış için bir avantajdır.

Tıklama başına gelen ziyaretçilere aldanmayın

Çoğu e-ticaret satışlarınızı gerçekleştirdiğiniz siteler PPC reklam modeli ile çalışıyor. PPC reklam modeliyle tıklama başına ödeme yapılsa da olayın aslına bakarsak PPC maliyeti arttıkça web sitenin arama motorlarındaki online varlığı da kayboluyor. Böylelikle de PPC maliyetleri de sürekli artmaya devam ediyor. Başka bir değerlendirmeyle birçok site sahibi trafik arttıkça organik olarak gelen trafiği ölçümlemede veya organik trafiğin önemini geri plana artıyor. Bu da demek oluyor ki sadece PPC stratejilerine güvenerek hareket etmek, organik arama sonuçlarını göz ardı etmeye ve gerçekten verimli olan bu kaynağı site sahiplerinin görmezden gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle tıklama başına gelen ziyaretçilere aldanmamak en doğru yaklaşım olacaktır.

Potansiyel müşterilere yönlendirmelerde bulunun

Web sitenizin ana sayfasında ve diğer geçiş sayfalarında potansiyel müşterilerinizi ürün ve hizmetlerinize yönlendirmek amaçlı kampanyalar düzenleyerek bu kampanyaların duyurularını paylaşabilirsiniz. İndirimli ürünler, kısa süreli %50 indirim ve kargo bedava gibi kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Ürünlerde indirim yaptığınızı belirten, indirim miktarını içeren görsel içerikler hazırlayarak ziyaretçilerinizi bu kategorilere yönlendirebilirsiniz. Böylelikle ziyaretçiler de sayısız ürün seçenekleri arasında kaybolmaktansa sizin yapacağınızı yönlendirmeleri tercih edeceklerdir.

Ziyaretçilerin ürün ve hizmetlerinize kolay erişmelerini sağlayın

E-ticarette ziyaretçilerin ürün ve hizmetlerinize hızlı bir şekilde ulaşması çok önemlidir. Bu nedenle ürünlerinizi alt kategoriler halinde saklamak yapacağınız en büyük hata olacaktır. Çünkü alt kategoriler ziyaretçilerin sayfadaki ilerlemelerini uzun tutarak gezinmekte zorlaştırmaktadır. Bu yüzden örneğin elektronik > bilgisayar > notebook > yedek parça vs. gibi uzayan kategoriler yerine bilgisayar > notebook kategorisini kullanmanız daha doğru olacaktır. Uzayan kategori yapılarının hem ürünün arama motorlarındaki kalitesini azaltacağı hem de ziyaretçilerin ürüne ulaşmasını zorlaştıracağının unutulmaması gerekir.

Diğer bir yandan da ziyaretçilerin yapacakları yorumlar, analizler, tavsiyeler ürün ve hizmetlerinize erişim konusunda oldukça bir hayli önemlidir. Tüm bunlar eşsiz bir SEO kaynağını oluşturmaktadır. Yorumlar ve analizler ürün sayfasını benzer sayfalardan ayırmaktadır. Ziyaretçi yorumlarından beslenen ürün ve hizmetler sitenizin içeriğinin zenginleşmesine katkı sağlamaktadır. Bu noktada sitenizdeki ürün yorumlarını aktif hale getirerek ürünlere yorum yapmaları için müşterilerinizi teşvik etmeniz e-ticarette gerçekleştireceğiniz satışlar için oldukça etkili olacaktır.

E-ticaret satışlarınızı arttırmak için Her sayfada ayrı Meta etiketlerini kullanın

Meta etiketleri kullanıcılara web siteleri hakkında bilgiler vermektedir. Genellikle sayfanın açıklama, anahtar kelimeler ve son değiştirilme tarihi ve diğer Meta verilerini tanımlamak için kullanılmakla birlikte aynı Meta tag ve açıklamaları kullanmak yanlış olacaktır. Aynı Meta tag ve açıklamalar arama motorları için sayfanızın kalitesini düşürecektir. Bu nedenle her sayfa için ayrı anahtar kelimelere ve açıklamalara yer vermeye özen göstermelisiniz. Bu anahtar kelime ve açıklamaları yazarken de ziyaretçileri yanıltmamaya dikkat etmelisiniz. Sayfalara yazılacak Meta etiketlerinin arama motorları için olmadığını ziyaretçileri yönlendirmek amaçlı olduğunu bilmelisiniz.