E-ticaret Satışlarınızı Arttıracak SMS Pazarlama Yöntemleri

Yapılan araştırmalara göre, müşterilerin %70’inden fazlası alışveriş yaparken cep telefonlarını kullanıyor ve daha kalabalık bir bölümü mutlaka bir cep telefonuna sahip. Cep telefonuna sahip olan birinin doğal olarak kısa mesajın temellerini bilmesi kaçınılmaz olsa da başarılı bir SMS pazarlama kampanyasının dinamikleri ve kompleks özellikleri normalde atılan kısa bir mesajdan çok daha fazlası olacaktır. Yani sms pazarlama yöntemleri ile ilgileniyorsanız başarınızı nasıl üst seviyelere çıkarabileceğinize ilişkin bazı öngörülerde bulunmanız gerekir. Bu yazımızda iş stratejilerine bütünüyle entegre eden ya da yalnızca bir yan proje olarak sms pazarlama yöntemlerini kullanan şirketlerin başarılı işler yapabilmesi için gerekenlerden bahsedeceğiz.

Profesyonel SMS Pazarlama Ekibi Oluşturmalısınız

Büyük kitleye ulaşacak SMS pazarlama kampanyaları, profesyonellerin yardımı olmaksızın gerçekleştirilemeyeceği için ilk olarak profesyonel bir SMS pazarlama ekibi oluşturmalısınız. Bu noktada çeşitli kalifiye profesyonellerine ihtiyacınız olacaktır. İhtiyaç duyacağınız kalifiye profesyonelleri; SMS pazarlama programı uzmanı, perakende uzmanı, tabela koordinatörleri, sosyal medya uzmanları, promosyon uzmanı, dijital yaratıcı tasarımcılar ve de indirimli bütçe analistleridir. Bütün bu alanların doğru şekilde koordine edilmesi gerekir. Bu yüzden de tüm bu hizmetleri paketler halinde sunarak ihtiyacınızı karşılayacak bir firmadan profesyonel yardım almak işinizi kolaylaştıracaktır. Bunlarla birlikte SMS pazarlama ekibinin çok yakın çalışması ve planlar, stratejiler ve uygulama hakkında sık sık iletişim kurması, yürüttüğünüz kampanyanın sonuçlarını doğrudan etkileyeceği için SMS ekibiniz ne kadar eksiksiz ve profesyonel olursa etkili pazarlama stratejilerinden elde edeceğiniz avantajlar da bir o kadar fazla olacaktır.

Doğru Müşteri Analizi Yapmalısınız

Kısa mesajların etkili sonuçlar getirip getirmediğini ölçümlemek için bir müşteri ilişkileri uygulaması kullanmak en doğru yaklaşık olacaktır. Böylelikle doğru müşterilere doğru mesajları gönderebilmek için konuma dayalı demografik bilgilerini ve satın alma geçmişini analiz edebilirsiniz. Hedeflediğiniz promosyonlar için herkesin yararlanabileceği genel satışları sağlamak ve müşterilerinizi segmentlere ayırmak çok önemli olduğundan dolayı en etkili SMS pazarlama stratejisinin doğru müşteri analizi yapmaktan geçtiğinin bilinmesi gerekir.

SMS Zamanlamasını Doğru Ayarlamalısınız

Potansiyel müşterilerin SMS ile tanıtılan satışlara, kampanyalara ve etkinliklere verdiği tepkiler son dakika dürtüleri olduğunda daha etkili sonuçlar sağlar. Bu yüzden kampanya ve etkinliklerinizi doğru zamanlamayla duyurmanız gereklidir. Bu yüzden sabahın erken saatlerinde ve gece geç saatlerde mesaj göndererek kötü bir izlenim bırakmamak oldukça önemlidir. Bu zaman aralıklarının dışındaki kabul edilebilir saatlerin sabah 8 ile akşam 9 arasında olduğunu mutlaka bilerek hareket etmelisiniz. Geçmiş etkileşimlerine dayanarak belirli bir müşteriye mesaj göndermek için en uygun zamanı tespit etmek SMS zamanlamasını bir adım daha ileriye taşıyacaktır.

Net mesajlar gönderebilirsiniz

Kitlenize kısa mesaj gönderirken kendinizi onlara ifade etmek için kullanabileceğiniz 160 karakteriniz bulunur. Bu durumda mümkünse karakter sayısını bunun altında tutmaya çalışarak iletinin net bir ifade ve düz bir dille yazıldığından emin olmalısınız. Buna ek olarak kısaltmalarından, kafa karışıklığına yol açabilecek ifadelerinden ve tüm anlatım bozukluklarından kaçınmalısınız. Aynı zamanda açık uçlu mesajları kullanmamaya özen göstermeniz de bu noktada çok önemlidir. Bir satışın veya kampanyanın sona ereceği belirli bir tarih vererek, müşterilere daha net bir bilgi ve teşvik sağladığınız için böylelikle onları harekete geçirme olasılığını da arttıracaksınız.

Harekete Geçirici İfadeler Kullanabilirsiniz

Müşteriyi e-ticaret sitesi için harekete geçiren mesajlar müşteri katılımını arttırmak için son derece önemlidir. Onlara gönderdiğiniz harekete geçirici mesajlar ile doğru bir şekilde etkileşim sağlayarak ve onlara değer verdiğinizi göstererek doğru şekilde hareket etmelerini sağlayabilirsiniz. Örneğin SMS metniniz kısaysa satış için gerekli linki metnin içine koyabilirsiniz. Ürünü veya e-ticaret paketleri ‘ni tanıtan bir metinden sonra ‘şimdi satın al’ butonu ekleyebilirsiniz. Diğer bir yandan şirketinizin hizmet, ürün kalitesi ve daha fazlası açısından nasıl bir performansa sahip olduğunu öğrenmek için müşteriler mobil oylamaya davet edebilirsiniz. Tüm bunlar müşteriyi harekete geçirmek için hem etkili hem de akıllıca yöntemlerdir.