Son yıllarda e-ticaret ve sosyal medya neredeyse herkes tarafından yoğun talep görmekte 7’den 70’e herkesin bir sosyal medya uygulamasına üyeliği var. Doğal olarak da sosyal medya iyi bir reklam aracı olarak kullanılıyor çoğu marka yüksek takipçili hesaplarla anlaşmalar yaparak kendi ürünlerinin reklamını yaptırıyor. Sosyal medya ve e-ticaret sitesi uygulamalarında özellikle instagram da takipçi sayınızı arttırmanız önemlidir, bu sayede sahip olduğunuz marka çok daha fazla insana ulaşacaktır ve bu sayede de ürünlerinizin tanıtımı ve onlara olan talep doğru orantıda artar. Takipçi sayınızı artırmak için sosyal medya da yapabileceğiniz pek çok farklı şey var. Sosyal medya platformlarında doğru planı izlemeniz oldukça önemlidir. Öncelikle gözlem yapmanız ve insanların ne istediğini iyi bilmeniz oldukça önemlidir. Çünkü halkın ne istediği bilmek onlara ne vermeniz gerektiğini belirler. Küçük maddeler halinde sosyal medya da takipçi arttırmak için tüyolar vereceğiz;

Düzenli ve sürekli olarak paylaşım yapın

Instagram uygulaması üzerinden her gün düzenli olarak paylaşımlarda bulunmanız ve bu paylaşımların sürekliliğini sağlamanız takipçileriniz tarafından taktir görüp daha çok takip edilmenizi sağlayacaktır. Çünkü insanlar sürekli yeni şeyler görmek ister ve bu isteklerini karşılayan sayfaları takip etmeyi tercih ederler aksi durumda olan ayda yılda bir paylaşım yapan sayfayı kimse takip etmek istemez. Yani düzenli paylaşımlar yaparak takipçi sayınızı arttırmanız mümkündür. Aktif bir sayfa olmanın yararını göreceğinizden şüpheniz olmasın. Peki bu paylaşımların sıklığı nasıl olmalı? Öncelikle paylaşımlarda devamlılığı sağlayabilmeniz için bir planlama yapmanız gerekmektedir. İş arkadaşlarınız ile neler yapabileceğinizi düşünüp belli bir aralık belirleyip o aralık içinde paylaşım yapmanız önemlidir. Bunu yaptığınız da takipçilere düzenli bir içerikler sunarak, onlara markanızı takip etmelerini sağlarsınız.

Profil bilgilerinizdeki anahtar kelimeleri ve hashtag’leri iyi seçin

Sosyal medya profillerinizde olan yani biyografi kısmında yazan bilgileri doldururken, anahtar kelime seçimleri yapmanız oldukça önemlidir; çünkü sosyal medya da bir arama motorudur ve kullanıcılar buralarda istedikleri şeyi ararlar. Sosyal medya da aradıkları kelimeler önemlidir siz de bu ana kelimeleri bulup açıklamalar kısmınıza yazınız bu sayede insanlar sizin sayfanızı çok daha çabuk bulacaklar. Anahtar kelimeler gibi Instagram ve Twitter gibi platformlar hashtag kullanımı da oldukça yaygındır. Markanızı ve işinizi temsil eden kelimeler ile hashtag açarak insanlarla olan etkileşiminizi arttırır ve aynı zamanda takipçi sayınızı da arttırırsınız.

Müşteri destek hizmetlerinizin kalitesini artırın

Sosyal medya ürün ve marka tanıtımının yanı sıra müşteri destek işlemleri de için kullanılmaktadır. Tüketiciler markaya web sitesi ya da telefon ile ulaşmaktan sıkıldı bunun yerine mesajlaşma ile iletişim kurmak istiyorlar yani bunun yerine sosyal medya üzerinde ulaşmak isterler. Daha fazla takipçi kazanmak için sosyal medya üzerindeki müşteri destek hizmetlerinizin kalitesini yükseltmeniz önemlidir müşteri her zaman kolayca ulaşabildiği satıcıdan ürün almak ister.

Müşteri yorumlara yanıt verin

Yaptığınız paylaşıma yapılan yorumlar ile müşteri ile etkileşime girmeniz onlara yanıt vermeniz de onların kendini değerli hissetmesine neden olacak ve müşteri satıcı arasında ki bağ güçlenecektir. Bu sayede sizi takip eden sayısı artar bunun sebebi kullanıcılar sizin de aktif bir şekilde takipçilerinizle iletişim kurduğunuzu bilmeleri onları özel hissettirir.

İçerik planınızı oluşturun

Paylaşım sıklığı önemli fakat bu demek değil ki sadece paylaşım yapmak yeterli. Yaptığınız her paylaşıma özen göstermeniz müşteri dikkatini çekmek için önemlidir. Özel günler için farklı konseptler yapabilirsiniz bu gibi konular için bir plan yapanız önemlidir.

Yarışma ve çekilişler düzenleyin

Takipçi artırmak istiyorsanız yarışma ve çekilişlerden de yararlanabilirsiniz. Yarışma ve çekilişler ile markanızı daha fazla kişiye tanıtabilir ürünlerinizi daha fazla kişiye tanıtabilirsiniz. Bu tür çekiliş ve yarışmalar günümüzde çoğu sosyal medya kullanıcısı tarafından kullanılıyor bunun sebebi sayfalar bu çekilişler sayesinde daha büyük bir kitleye ulaşabiliyor.