2020 yılının başlarından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi, insan hayatını derinden etkiledi. Pandeminin insan hayatında yarattığı önemli değişimlerin başında, herkesin evlere kapanması geldi. Bununla birlikte yapılan alışverişler de e-ticaret kanallarına kaydı. Bu nedenle de süreç içerisinde e-ticarete düşen sorumluluk payı da bir hayli arttı. Bu konudaki tüm tedbirlerini arttıran e-ticaret, e-ticarette hassas kargolama sürecinde de birtakım çalışmalar sürdürmektedir. Ürün teslimatı sırasında yaşanabilecek olumsuzluklar, siparişin ya da ürün paketinin hasarlı bir şekilde ulaşması ve paketin özensiz hazırlanması bu süreçte müşteri memnuniyetini ciddi şekilde etkilemektedir. Müşteri memnuniyetini arttırmak ve siparişin doğru bir şekilde karşı tarafa ulaşmasını sağlamak için e-ticaret sektöründe hassas kargolama süreci oldukça önemlidir. Bunu sağlayabilmeniz için hassas kargolama yazımızda sizinle bazı ipuçları paylaşacağız.

Ürünlerinizi iyi analiz edin

E-ticaret sektöründe hassas kargolama süreci içerisinde paketleme yapmadan önce sattığınız ürünlerin analizini iyi bir şekilde yapmanız gereklidir. Bunun nedeni ise bazı ürünlerin kutu ile bazı ürünlerin ise ambalaj paketleriyle gönderilmesidir. Örneğin, e-ticaret sektöründe ayakkabı satışı yapıyorsanız bu ürünü ambalaj paketleriyle gönderebilirsiniz. Ancak kırılma ihtimali yüksek olan elektronik cihazları kutu paketlerle göndermeniz gerekir. Bu nedenle de e-ticaret sitesinde sattığınız ürünleri iyi bir şekilde analiz ederek farklı paketleme seçeneklerini ele almanız gerekir.

Özenli paketleme yapın

E-ticaret sektöründe hassas kargolama yaparken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de ürünlerin paketlenmesidir. Ambalaj türü paketlemeler yapacaksanız, bu ambalajların kargolama sırasında yırtılma ihmalini göz önünde bulundurmalısınız. Aynı şekilde kutu paketler gönderecekseniz de kutularınızın sağlam olduğundan emin olmalısınız. Bu tür gönderiler, hasarlı gönderi olarak sayılabileceği için iade oranlarınızın artabileceğini bilmelisiniz.

İçerisinde bulunduğumuz pandemi süresince de özenli paketleme yapmak son derece önemlidir. Sipariş edilen ürün kargolama sürecinde birden fazla kişinin elinden geçebileceği için müşterilerin tedirgin olmasını engelleyebilirsiniz. Bunun için de çift kutu gönderiler ya da çift ambalajlı gönderiler yapabilirsiniz. Ürünleri paketlerken hijyen kurallarına uyulmasına dikkat etmelisiniz.

Ürünleri paketlerken fotoğraf ve videolar çekin

E-ticaret sektöründe hassas kargolama sürecinde tüketicilerin en çok merak ettiği aşamalardan biri ürünlerin paketleme aşamasıdır. Bu süreçte tüketicilerin merakını gidermek için ürünleri paketlerken fotoğraf ve videolar çekebilirsiniz. Bu fotoğraf ve videoları da e-ticaret sitenizde ve sosyal medya platformlarınızda paylaşabilirsiniz. Paylaşımlarınızı da öne çıkanlar kısmına koyarak daha sonra profilinizi ziyaret edecek kullanıcılarınızı da bu konuda bilgilendirebilirsiniz.

Özellikle de pandemi sürecinde paketlemenin çok önemli olduğundan ve nasıl paketleme yapılması gerektiğinden bahsetmiştik. Yine bu pandemi sürecinde ürünleri paketleme aşamasında fotoğraf ve videolar çektiğiniz ortamın izole olmasına dikkat etmelisiniz. Bu ortamın dezenfekte edildiğinden bahsedebilirsiniz. Hatta dezenfekte edilirken de videolu paylaşımlar yapabilirsiniz. Ürünleri paketlerken ekibinizin maske ve eldiven kullandığını da göstererek hijyen kurallarına uyulduğundan bahsedebilirsiniz. Böylelikle tüketiciler özellikle pandemi sürecinde endişe duymadan güvenle markanızdan alışveriş yapabileceklerdir.

Kargolama seçeneklerinizi öne çıkarın

E-ticaret sektörü içerisinde yapılan alışverişlerde kargo gönderim seçenekleri oldukça önemlidir. Bu nedenle tüketicilere pek çok kargo gönderim seçenekleri sunmalısınız. Ücretsiz kargo seçeneğinin yanı sıra aynı gün teslimat, hızlı gönderim gibi farklı alternatiflere yer vermelisiniz. Özellikle de organik gıdalar gibi kısa sürede teslim edilmesi gereken ürünlerde hızlı teslimat seçeneği ile 1-2 gün içerisinde tüketiciye ulaştırabilirsiniz.

Tüketicileri bilgilendirin

E-ticarette hassas kargolama sürecinde yapılması gereken önemli noktalardan biri de tüketicilerin bilgilendirilmesidir. Tüketiciler satın aldıkları ürünlerin sipariş durumunu merak ederler. Bu nedenle e-ticaret siteniz üzerinde siparişlerinin aşamalarını onlara gösterebilirsiniz. Siparişiniz tedarikte, hazırlanıyor, kargoya verildi, dağıtımda gibi aşamaları takip etmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Tüketicilere SMS ya da e-posta göndererek de siparişleri hakkında bilgilendirme yapabilirsiniz. Siparişleri alındığında, kargoya verildiğinde ve teslim edildiğine dair bilgilendirme mesajları veya mailleri gönderebilirsiniz.