Pandemi sürecinde fiziki mağazalar ekonomik olarak büyük zorluklar yaşarken e-ticaret siteleri bu süreçte işlerini yapmaya devam ettiler. Bu nedenle işinizi internete taşımanız verim arttırma için doğru bir yaklaşım olacaktır. Özellikle de kış sezonu içerisinde e-ticarete atılmanız, satış yapmakta zorlandığınız yılın ilk yarısının zararını kapatmak ve verim attırma için oldukça önemli bir rol oynayacaktır.

E-ticaret sektöründe kış sezonu ile birlikte verim arttırma için web siteniz üzerinde yapabileceğiniz pek çok farklı çalışmalar bulunuyor. Yapabileceğiniz çalışmaları bu yazımızda ele alacağız.

Sonbahar/Kış sezonuna hâkim olan modayı öne çıkma ve verim arttırma

E-ticaret sektöründe kış sezonu ile birlikte verim arttırmak için öncelik olarak yapmanız gerekenlerden biri hâkim olan modayı öne çıkarmaktır. Bu noktada kış sezonu boyunca öne çıkacak, çok satılacak ve talep görecek ürünleri belirlemelisiniz. Bildiğiniz gibi bu sezonda en çok ihtiyaç duyulan ürünler yünlü, pamuklu ve termal ürünlerdir. Bunun için de kazak, triko, sweatshirt, mont ve ceket gibi pek çok ürünü son trendlere göre ön plana çıkarabilirsiniz. Bunlara ek olarak atkı, şapka ve eldiven gibi aksesuarlara da yer vererek verim arttırma mümkün.

Kış sezonunda tüketiciler tarafından ihtiyaç duyulabilecek ürünleri bir kategori altında toplayarak onların ilgisini çekebilirsiniz. Bu sayede onları satın almaya yönelterek veriminizi arttırabilirsiniz.

Ürünlerin stok kontrollerini yaparak verim arttırma

Kış sezonuna hâkim olacak ürünleri belirledikten sonra bu ürünlerin stok kontrollerini de yapmanız gerekecektir. Bunun için de geçen yıllarda yaptığınız satışları göz önünde bulundurabilirsiniz. Ne kadarlık bir stok gerekeceğini tahmin ederek ürünleri o verilere göre temin edebilirsiniz.

Çok talep görecek ve çok satılacak ürünler için belli bir stok adedi belirleyerek bunun teminini sağlamanız kış sezonunda verimini arttıracak önemli yöntemlerden biridir. Özellikle de kış sezonu içerisinde düzenleyeceğiniz kampanya ve indirimler gibi yoğun satış dönemlerinde elinizdeki stokların daha hızlı bir şekilde tükendiğini bilmelisiniz. Stok devir hızı değiştiği için önlemlerinizi buna göre almalısınız.

Upsell çalışmalarına yer verin

E-ticaret sektöründe kış sezonu ile veriminizi arttıracak yöntemler arasında upsell çalışmaları da yer almaktadır. Upsell diğer adıyla çapraz satış, tüketiciyi almayı planladığı bir ürünün bir üst modelini, daha kalitelisini ya da daha yüksek fiyatlısını satın almaya ikna etmektir. Bu noktada kış sezonu ile ilgili ürünleri doğru kategorize ederek ürün sayfalarınızda ilgili ürünler seçeneğinde upsell yapabileceğiniz ürünleri listeleyebilirsiniz. Bu sayede e-ticaret sitenizi ve ürün sayfalarınızı ziyaret edenleri daha üst model ürünlere yönlendirebilirsiniz.

Bunun yanı sıra yine kış sezonu ile ilgili ürünler bölümünde ürünle birlikte satılabilecek aksesuar ve benzeri ürünleri de sıralayabilirsiniz. Böylelikle tüketicilerin ilgili aksesuar ürünlerini de almalarını sağlayarak ortalama sepet tutarınızı arttırabilirsiniz.

Bundle ürünler hazırlayın

E-ticarette kış sezonu ile verim arttırmak için uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri de bundle ürünler hazırlamaktır. Bundle ürünler, birden fazla ürünün tek bir paket içerisinde birleştirilerek satışa sunulmasıdır. Bundle ürünler indirimli fiyatla satıldığı için tüketicilere daha cazip gelmektedir. Tüketiciler hem kendi kullanımları hem de hediye etmek için bu ürünlere başvurabilmektedir. Bu nedenle de hem tüketicilerin satın alma kararlarını etkilemek için bu yöntemden yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda bu yöntemle hem kış sezonu için veriminizi hem de ortalama sepet tutarınızı arttırabilirsiniz.

Reklam hedeflemeleriniz üzerine çalışın

Kış sezonu ile ilgili ürün tanıtımlarınızı yaparken, reklam hedeflemeleriniz üzerine çalışmanız bir hayli etkili olacaktır. Bu noktada çalışmalarınız için en verimli hedeflemeleri yapmanız gerekecektir. Kış sezonuna özel doğru hedeflemeler yaparak, bu sezon içerisinde alışveriş yapılabilecek ve tüketiciler tarafından daha fazla ilgi duyulabilecek ürünleri bulmanız oldukça önemlidir.

Sosyal medya platformlarındaki reklamlarınızda bu hedeflemelerin üzerine çalışmanız da önemli ir rol oynamaktadır. Farklı ürünler için farklı hedeflemeler ortaya koyarak reklam kampanyaları hazırlayabilirsiniz. Böylelikle daha fazla geri dönüşüm alarak verimlerinizi arttırabilirsiniz.