Twitter adıyla bilinen sosyal paylaşım platformu ilk olarak yazı odaklı ortaya çıkmıştır. Dünyanın dört bir yanından insanlar veya markalar düşüncelerini, duygularını bu platform üzerinden milyonlarca kişiye ulaştırmıştır. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte yazı odaklı olan bu site fotoğraf içerikleri ile zenginleşmiş daha sonraki dönemlerde ise video gibi medya içerikleri paylaşmaya olanak sağlamıştır. E-ticaret bakımından çok önemli bir yere sahip olan bu platform insanlara ulaşmanın en kolay yollarındandır. Ticari firmalar da bu paylaşım platformunu milyonlarca tüketiciye ulaşmak için sık sık  kullanmıştır. En belirgin tüketicilere ulaşma şekli de videolar olmuştur. Bu yazıda da etkileyici video içerikleri üzerinde duracağız.

Twitter Video İçerik Fikirleri (İşletmeler İçin)

Bu konu başlığı altında işletmeler için etkileyici video içerik fikirlerini sizler için ele aldık. Gelin beraber neler yapabileceğimizi görelim.

Trend Konuları Ele Alın

Sosyal ortamda gündem sürekli değişir ve bu değişme bazen günlük bile olabilir. Twitter bunun örneklerini sık gördüğümüz sosyal paylaşım sitelerinin başında gelir. Daha fazla tüketiciye ulaşmak için sürekli Trend konular içeren video içerikleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu durum sizi güncel kılacağı gibi sizi takip etmeyen kişilere ulaşmanızı sağlayacaktır. Ayrıca bu konuyla ilgilenen kişilerden kitle oluşturmanızı sağlayacaktır.

Videolarda Blog Yazılarınızı Kullanın

Twitter’da paylaşacağınız videolara kendi blog yazılarınızı kullanın. Bunun nedeni ise size temas eden kişilere kendi hakkınızda bilgi vermenizdır. Bu durum firmanızın tanınmasını sağlayacak ve bilinirliğinizi arttıracaktır. Bunu paylaşacağınız videolara kısa kısa yazılar yazarak yapmanız mümkündür.

Sunum Videoları Kullanın

Firmanız hakkında bilgi içeren sunumlar varsa bunları video içerikleri şeklinde sunabilirsiniz. Bu durum Twitter’da bilinirliğinizi arttıracağı gibi sektörel bazda marka haline gelmenizi sağlar. Ayrıca bu içerikleri hazırlarken edineceğiniz bilgiler sektör hakkında bilgi birikim sahibi olmanızı sağlar.

Tweet’lere Cevap Videoları Paylaşın

İlginizi çeken herhangi bir tweet hakkında ya da size gelen herhangi bir tweet’e cevap mahiyetinde video içerikleri paylaşın. Böylelikle hem tweetlere cevap vermiş olursunuz hem de bunu farklı ve etkileyici şekilde yapmış olursunuz.

Soru-Cevap Formatında Videolar Hazırlayın

Öncelikle twitter’da ilgilendiğiniz bir konuyla ilgili soru sorarak gelen cevaplardan bir video hazırlayabilirsiniz. Böylelikle en çok merak edilen soruları eğlenceli bir şeklide cevaplayıp tüketicileri bilgilendirebilirsiniz. Soru soranları da videonun altına ya da arkasında belirtirseniz tüketicilerin size bağlılığı artacaktır. Böylece alanında uzman biri profil yaratacaksınız.

Ürün Tanıtımı Videoları Hazırlayın

Ürün tanıtımı her firma için vazgeçilmez bir durumdur. Tüketiciler aldığı ürünü bilmek ister bu nedenle sürekli bir araştırma içerisine girişirler. Twitter’da yeni çıkar bir ürününüzün ya da mevcutta var olan ürününüzün özelliklerini detaylı bir şekilde videolarda anlatmak firmanın tanınacağı gibi ürünün satışını da hızlandırır.

Kampanya Videoları

Geniş kitlelere ulaşmak için yaptığınız kampanyaları ve içeriklerini açıklayan videolar hazırlayın. Böylelikle kampanyaya katılım oranınızı arttıracak ve hedefinizden daha fazla katılımcıya ulaşabileceksiniz.

Eğitici Videolar Hazırlayın

Sattığınız ürünlerin kullanım alanlarını, ürünler hakkındaki bilinmeyen özellikleri, ürünlerin ilginç ve ayırt edici özelliklerini belirten kısa eğitici videolar paylaşabilirsiniz. Bu tür videolar hem eğlence hem de tanıtım özelliği taşıdığı için geniş kitleler tarafından sıkça paylaşılmakta elden ele dolaşmaktadır. Böylelikle değinemediğiniz kişilere ve ya sizden bihaber olan kişilere ulaşma imkanı sağlayacağı gibi geniş kitleler tarafından tanınmanızı da sağlayacaktır.

Kullanıcı Yorumları Hakkında Videolar Hazırlayın

Twitter’da ki takipçiler sizin hedef kitlenizi oluşturduğu gibi tanıtımınızı yapacak kişiler potansiyeli taşırlar. Bu sebeple yaptıkları yorumlara cevap vermek önem taşımaktadır. Bu verilen cevapları video tarzında hazırlamanız daha dikkat çekici olacaktır.

Twitter Videoları Formaları ve İçerik Bilgileri

Twitter paylaştığınız her video desteklenmeyebilir. Bunun nedeni ise her video formatının ve her ölçüde videonun desteklenmeyeceğidir. Videoların desteklenmesi için belirli hususlara dikkat etmek gerekir. Öncelikle video uzunlukları 5 saniye ile 140 saniye arasında olmalıdır. Bazı hesaplar 10 dakikaya kadar video paylaşımı yapabilir. Diğer bir durum ise Videoların boyutu 512 MB olmalıdır. Reklam içerikli hesaplar 1 GB’a kadar video paylaşabilmektedirler. Paylaşılan video çözünürlüğü 1280×1024 piksel olmalıdır. Videoların ölçüleri ise 1:3 ya da 3:1 olmalıdır. Kullanabileceğiniz video formatları ise MP4 ya da MOV olmalıdır.