E-ticaret sitesi ne sahip her firmanın ürünlerine özen gösterdiği kadar, ürün paketlemesine de özen göstermesi gerekmektedir. Ürünlerinizi satın alan müşteriler, tabii ki ürünün sağlamlığı kadar ürün paketlemesine de önem vermektedir. Sattığınız ürünleri tüketicilere gönderirken özenli ve güzel şekilde paketlemeniz, hem müşteriye hem de ürününüze değer verdiğinizi gösterir. Bu sebeplerle e-ticaret ve ürün paketleme konusunu göz ardı etmeden bu konu üzerinde durmanız gerekmektedir. Ürünün paketi, ambalajı, kolisi veya kutu gibi paket seçeneklerinin yanı sıra, ürünün paket tasarımı da göze hitap etmeli aynı zamanda ilgi çekici ve özenli olmalıdır. Ürün paketi çıkartıp atılacak, bu kadar özene ne gerek var derseniz, tüketiciler görselliğe önem vermeseydi eğer bir ürünü almadan önce sadece işe yarayıp yaramadığına bakar, rengini veya tasarımına bakmadan farklı farklı uyumsuz ürünler seçerdi. Tüketiciler sadece eşyanın yararlı olup olmadığına değil, tasarımına ve görselliğine de bakmaktadır. Ürün paketleme konusu neden önemlidir? Ürün paketlemeye özen gösterilmesinin sağladığı avantaj nedir?

Ürün Paketleme Konusu Neden Önemlidir ?

Ürün Paketi Bir Pazarlama Aracıdır

Ürün paketleme çalışmalarınız için önceden bir kaç fikre ihtiyacınız olabilir. Bu fikirleri ortaya koymadan önce, e-ticaret paketleri ile planlamalarınızı tüketicinin isteklerine göre belirleyerek bir pazarlama çalışmasına da dönüştürebilirsiniz. Tüketicilerin her zaman özel olduklarını hissetmelidir ve buna göre de ürün paketlemenizi özel bir tasarım, içerisinde güzel bir not ve minik hediyeler ile beraber tüketicilere sunarsanız, kendilerini özel bir müşteri olarak hissedeceklerdir ve markanıza daha çok değer vereceklerdir, böylelikle sizden alışveriş yapma oranları da yükselecektir. Tüketiciler özenle hazırlanmış ürün paketlerine ilgi duydukları için, ürünü teslim aldıktan sonra sosyal medya hesaplarında paketin fotoğrafını paylaşabilir ve sizi de fotoğrafa etiketleyerek teşekkür mesajı iletebilirler. Böylelikle müşterilerinizin çevresinde de yer etmiş olursunuz, markanızı önerirler siz de memnuniyet içeren görselleri kendi hesaplarınızda paylaşırsınız ve sosyal kanıt olarak müşteri memnuniyeti kısmınız da gösterebilirsiniz.

Ürünleriniz Müşterilere Sağlam Bir Şekilde Ulaşmalıdır

Ürün paketlemenin önemli olduğu bir konuda, müşteriye ulaşma aşamasında ürünün sağlam kalabilmesi ve sağlam şekilde müşteriye ulaşabilmesidir. Sattığınız ürünün sorunsuz ve sağlam bir şekilde müşteriye ulaşması adına ürün paketlemeniz ne kadar özenli ve kaliteli olursa, ürünlerinizin sağlamlığı konusunda bir sıkıntı yaşamazsınız. Patpat naylon, çeşitli köpükler ve streçler ile ürünü sararak aynı zamanda sağlam bir kutuya da koyarak uygun şekilde bantlamalısınız. Ürünün paketinin sağlam bir şekilde müşteriye ulaşmaması, kargoya veya nakliyeye verdiğiniz ürünün müşteriye ulaşım sırasında hasar görmesin, bu sebeplerden ötürü iade ve değişim oranlarınızın da artmasına neden olur.

Ürün Paketlemenin Özenli Olması ile Marka Bilinirliğini Artırabilirsiniz

Özenilmemiş ve sıradan bir ürün paketlemesi ile müşterinin dikkatini çekmeyecektir ve ucuz olduğu izlenimini verecektir. Diğer maddelerde de bahsettiğimiz gibi, tüketiciler ürün paketlemenizi beğendikleri zaman, ürün ellerine ulaştıktan sonra hemen paketi açmak istemeyeceklerdir ve ürün paketinin açılış anını sosyal medya hesaplarında veya arkadaşları ile sohbet ettikleri alanlarda açarak memnuniyetlerini paylaşacaklardır. Ürün paketlemenizin müşteri tarafından sosyal mecralarda paylaşılması, markanızın popülerleşmesi ve bilinirliği açısından da oldukça olumlu geri dönüş sağlayacaktır.

Sektördeki Rakiplerinizden Daha Öne Çıkarsınız

Sektördeki rakiplerinizden farklılaşmak istiyorsanız eğer, ürün paketleme konusuna özen göstermelisiniz. Sıradan ve özensiz bir paketleme ile müşterilerinizin dikkatini çekemezsiniz ve siz de sıradanlaşırsınız. Bu sebeple rakiplerinizin önüne geçmek istiyorsanız eğer, özel tasarımlar ile müşterilerinize özel bir ilgi gösterdiğinizi gösterebilirsiniz, böylelikle müşterilerinize sunmuş olduğunuz hizmet kalitesini de artırmış olursunuz. Bu çalışmalarınız ile de rakiplerinizden daha farklı olduğunuz ortada olacaktır.

Ürün Paketleme İle İlgili Sorulabilecek Sorular

Yaratıcı fikirler ile tasarlanmış ürün paketlerinin sunduğu avantajlar nelerdir?

Yaratıcı fikirler ile oluşturulmuş özel tasarımlı paketler, tüketicilerin ilgisini çekecek ve özel bir bağ oluşturmanızı sağlayacaktır. Oluşturduğunuz bu özel bağ ile uzun vadeli, sadık bir müşteri kitlesine sahip olursunuz, aynı zamanda sunduğunuz hizmet kalitesi de artmış olur. Yaratıcı fikirler ile tasarlanmış ürün paketleri aynı zamanda pazarlama aracı olarak da kullanılabileceğinden size bir çok artısı olacaktır.

Ürünleri sağlam bir paketleme ile teslim etmek için neler yapmalısınız?

Ürün paketleme konusunda sadece görselliğin yanı sıra, ürünün müşteriye ulaşırken sağlam kalması durumu da önemlidir. Beraber çalıştığınız kargo şirketleri ne kadar iyi bir hizmet verse de, diğer gönderilerin altında veya arasında kalan ürününüz eğer paketlemesi sağlam olmazsa hasar görebilir. Hem paketlemenin sağlam olması hem de kırılabilir veya hassas gönderi gibi etikette koyarsanız eğer ürünün daha özenli taşınmasını sağlayabilirsiniz. Kırılma ihtimali yüksek ve hassas olan ürün gönderileriniz için sert kutu, patpat naylon ve diğer koruyucu materyaller ile sağlamlığını desteklemelisiniz. Aynı zaman birden çok ürün gönderimi yaptığınız zaman, ürünlerin koli içerisinde yerleşimlerini özenli yapmalısınız ve sağlamlıklarını korumaları için de gerekli şekilde paketlemelisiniz.

Ürün paketlerinin sağlam olması adına hangi materyallere ihtiyacınız olur?

Sattığınız ürünün kendi kategorisine ve ambalaj içeriğine göre, farklı ürün paketleri kullanmanız gerekebilir. Paket içerisinde de farklı koruyucu malzemeler ile ürünlerinizi koruyabilir aynı zamanda görsel olarak da ürünü hazır hale getirebilirsiniz. Çeşitli ambalajlar, kağıtlar, sticker, kartvizit gibi malzemeler ile süslemeler yapabilirsiniz.