E-ticaret paketleri SEO çalışması istenen satış hedeflerinin ulaşılması ve sanal mağazanın daha fazla internet kullanıcısı tarafından çok rahat erişilebilir olmasında büyük önem taşımaktadır. Pazarlama çalışması yapmak e-ticaret siteleri için en sıkıntılı süreçlerden biridir. Bu yüzden pazarlama çalışmasının başarılı bir şekilde oluşturulmasında SEO açısından yerine getirilmesi gereken bazı çalışmalar da öne çıkmaktadır. e-ticaret SEO başarısı çalışması yaparak e-ticaret sektöründe rakiplerinden bir adım önde olmak isteyenlerin bilmesi gereken önemli detaylar a dikkat edilmelidir.

E-ticaret SEO Başarısı

E-ticaret SEO Başarısı İçin Anahtar Kelime Analizi

E-ticaret sitesi açısından anahtar kelime analizi yapmak ve rekabetin hangi kelime gruplarında olduğunu iyi bir şekilde değerlendirmek oldukça önemlidir. Müşterilerin satın alma döngüsünde hangi ürün veya hizmetler üzerinde yoğunlaştığını iyi bir şekilde analiz edebilirseniz; bu sayede e-ticaret sitenizin sektördeki rakiplerinizden daha ön plana çıkabilmesi için gerekli olan süreçleri de başarılı şekilde kontrol edebilirsiniz. Sanal mağazanız için hayati önem taşıyan birbirinden farklı anahtar kelimelere odaklanarak istediğiniz satış hedeflerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bu noktada temel anahtar kelimeleri analiz edip belirledikten sonra, müşterilere ulaşma konusunda sektördeki rakiplerinizden farklı bir yol kat edebilmek için farklı anahtar kelime listesi oluşturmaya da özen göstermeniz gerekmektedir. En fazla dönüşüm potansiyeline sahip anahtar kelimeleri tercih ederek kapsamlı bir liste oluşturup sanal mağazanızın içeriklerinde kullanabilirsiniz.

E-ticaret SEO Başarısı İçin Anahtar Kelime Hedefleri

Akıllıca anahtar kelime parçalaması yaparak aynı sorguyu hedefleyen arama motoru sayfalarında ön plana çıkabilmenizi sağlayan yeni hedefler belirleyebilirsiniz. Arama motorlarının kriterlerini göz önünde bulundurarak gerçekçi bir matris oluşturmanız önemlidir. Böylece ileride oluşturmaya çalışacağınız sanal mağaza sayfalarında da aynı anahtar kelimeleri kullanmaktan kaçınarak daha geniş bir hedef ağına sahip olabilirsiniz. E-ticaret sitenizin ne kadar spesifik ve geniş kapsamlı anahtar kelimelerle donatılmış olması, satışlarınız üzerinde en temel belirleyici olan konuların başında gelmektedir.

Site İçi Optimizasyon Süreci

E-ticaret SEO başarısı e-ticaret sitesinde genellikle kategori sayfaları olarak pek çok seçeneğin bulunduğu alt yapılar kullanılmaktadır. Kategori sayfaları esasında basit bir işleyişe sahip gibi görünse de bu kategorilerin altında oluşturulan ürün sayfaları oldukça kapsamlı bir site içi optimizasyon işlemi istemektedir. Ürün sayfaları için özgün başlıklar oluşturulmalı ve H1 etiketlerinin yanı sıra özel açıklamalarla desteklenmelidir. E-ticaret SEO başarısı kriterlerine uygun hale getirilmelidir.

Veri Yapılandırma İşlemleri

Arama motorundaki sonuçları değerlendirerek spesifik anahtar kelimelerde oluşturulan içerikleri sorunsuz bir şekilde sunabilmek için biçimlendirme kodlarını e-ticaret sitesine yerleştirmeniz gerekmektedir. Veri yapılandırma süreci olarak da bilinen bu uygulama sırasında Schema biçimlendirmeleri uygulanmaktadır. Profesyonel destek alabileceğiniz bu işlemlerin ardından e-ticaret seo başarısı için e-ticaret sitenizde fiyat; değerlendirme dereceleri ve stok durumu gibi veriler müşterilerinize anında ulaştırılabileceği için iyi bir kullanıcı deneyimi sağlanmış olacaktır.

Site Dışı Kopya Problemi Çözümleri

E-ticaret sitelerinde kopya içerik problemi, arama motoru optimizasyonlarında firmaların elini kolunu bağlayan en büyük sorunların başında yer almaktadır. Site duşu kopya içerik probleminin yanı sıra herhangi bir ürüne ait içeriğin internet üzerinde pek çok farklı e-ticaret sitesinde yer alması durumu; sanal mağazaların SEO değerlendirmeleri bakımından gerilere düşmelerine hatta bazı durumlarda Google tarafından ceza almalarına bile neden olabilmektedir. Bu problemleri başarılı bir şekilde çözebilmek için e-ticaret sitesi üzerinde yer alan her ürün ve öğe için özgün içerikler oluşturulması gerekmektedir. Ayrıca kullanıcıların ve müşterilerinizin oluşturacağı yorum ve değerlendirme gibi içerikler de bu sorunun çözümünde çok etkili bir unsur olarak kullanılmaktadır.

Stok Dışı Öğe Sayfaları

E-ticaret mağazanızda bazı ürünlerin stok dışı kalması, sıkıntı yaratabilecek problemlerin arasında yer almaktadır. Bazı öğelerin satış dışı kalma sorununu çözmek için site içi optimizasyonların başarılı bir şekilde tamamlanmış olması büyük önem taşımaktadır. Eğer e-ticaret sitenizde bir ürünü geçici olarak temin edemiyor ve müşterilerinize sunamıyorsanız bu sürede ürün sayfasını tamamen kaldırmak faydalı bir seçenek değildir. Ürünlerin geçici süreliğine temin edilemediğini bildiren uyarıların konumlandırılması ve stok durumunun aktif olması halinde müşterilere bildirim gönderilmesi gibi seçeneklerin bu süreçte tercih edilmesi faydalı bir müşteri deneyimi sunulması açısından öne çıkmaktadır.

E-ticaret SEO Başarısı İçin Sayfalandırma Yöntemi

E-ticaret sitenizde sayfalandırma yöntemi ile bir içeriği birkaç sayfaya ayırarak daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. E-ticaret SEO çalışmaları yaparken sanal mağazalar arasında fark yaratan en önemli uygulamaların başında gelen sayfalandırma yöntemini web sitenizdeki sayfalandırma numara çubuğu üzerinden oluşturabilirsiniz. Bu sayede müşterileriniz tıklanabilir sayfalara ulaşarak herhangi bir sorun yaşamadan satış deneyimi yaşayabilmektedir.

E-ticaret SEO Başarısı İçin Ürün Sayfalarının Açılış Hızı

En başarılı e-ticaret sitelerinde ziyaretçilerin sayfalar arasında gezinti yapabilmesi ve ürünleri inceleyebilmesi için son derece hızlı altyapılar kullanılmaktadır. Site hızı, SEO kriterleri ve çalışmalarında en önemli konuma sahiptir. Sanal mağazanıza ait ürün sayfalarının hızlı bir şekilde yüklenmesi sayesinde arama motoru sonuç sayfasında daha üst sıralarda sitenize yer bulmanız mümkün olabilmektedir.

Tüm bu süreçlerin her birinde profesyonel SEO uzmanlarından e-ticaret sitesiniz için destek almayı istediğinizde firmamızın uygun fiyat seçenekli hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.