E-ticaret SEO Teknikleri

E-ticaret sitesi kurarak internet üzerinden ürün satışı yapan işletmelerin SEO çalışmalarına oldukça önem vermeleri gerekmektedir. Çünkü e-ticaret siteleri SEO çalışmaları sayesinde hedef kitlelerinde yer alan kişilere kolay bir şekilde ulaşabilmekte ve arama motorlarında daha görünür olabilmektedir. Bu sebeple e-ticaret sitesi kurmak isteyen işletme ve kişilerin SEO teknikleri hakkında her türlü bilgiye sahip olmaları gerekmektedir.

SEO Nedir?

SEO yani arama motoru optimizasyonu, internet sitelerinin arama motorlarınca kolay taranabilmesini sağlayabilecek kriterlerle optimize edilmesini sağlamakta olan çalışmalara verilen addır. SEO çalışmaları yapmakta olan e-ticaret siteleri hedeflemiş oldukları anahtar kelimeler ile ön plana çıkmaktadır.

E-ticarette CEO’nun Önemi Nedir?

SEO çalışmaları yapmakta olan e-ticaret siteleri pek çok avantajlı durumlardan faydalanabilmektedir. E-ticaret alanında CEO’nun önemi;

 • SEO çalışmalarını başarılı bir şekilde yapmakta olan e-ticaret firmalarının görünürlükleri artış göstermektedir.
 • İşletmeler SEO çalışmalarıyla hedef kitlelerinde bulunan kişilere kolayca ulaşabilmektedir.
 • Hedeflenmekte olan anahtar kelimelerin sayesinde e-ticaret sitelerine ait organik trafik artmaktadır.
 • SEO çalışmaları ölçümlenebilen sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.
 • E-ticaret alanında SEO çalışmalarına gereken önemi veren işletmeler rakipleriyle kolay bir biçimde rekabet edebilmektedir.
 • SEO çalışmaları sayesinde e-ticaret firmaları sonuçlarını görebildikleri yatırımlar gerçekleştirebilmektedir.

e-ticaret sitelerinde bu avantajlardan yararlanılmak istediğinde SEO çalışmalarına önem verilmeli hızlıca optimizasyon çalışmalarına başlanılmalıdır.

E-ticaret Sitesinde Kullanıcı Deneyimlerini Ön Planda Tutma

E-ticaret alanında SEO teknikleri ile ilgili araştırmalar yapan işletme ve kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli unsurlardan biri kullanıcı deneyimleridir. Google algoritması eskiden, linklemeyi ön planda tutacak şekilde çalışmaktaydı. Yani Google arama botları, e-ticaret sitelerinde bulunan linklerin nereden alındıklarına bakmazdı ve botlar için önemli olan unsur kaç adet linkin alındığı konusudur.

Google algoritmasında gerçekleştirilen değişiklikler backlink yapısının biraz geri planda kalmasına sebep olmuştur ve botlar artık kullanıcı deneyimlerine önem vermekte olan e-ticaret sitelerini ön plana çıkarmaya başlamış durumdadır. Bu sebeple e-ticaret sitesi kurulurken;

 • İlk önce kullanıcıların sitede ne şekilde davranışlar sergileyeceği öngörülerek çalışmalar yapılması gerekmektedir.
 • Tüketicilerin e-ticaret sitelerinde tutulabilinmesi için aradıkları şeylere ait cevapların kendilerine sunulması gerekmektedir.
 • E-ticaret sitelerinde kullanıcı deneyimi konusu ile ilgili optimizasyon çalışmaları yapılmasına önem verilmelidir.

Bu şekilde e-ticaret siteleri Google sıralamalarını kolayca artırabilmekte ve yaptıkları arama motoru optimizasyon çalışmalarının başarıya ulaşmasını sağlayabilmektedir.

Rakipleri Analiz Etme

E-ticaret alanında, e-ticaret siteleri adına SEO çalışmaları yapmayı isteyen işletmelerin önem vermeleri gerekli bir başka çalışma da rakipleri analiz etmedir. E-ticaret işletmelerinin SEO çalışmalarında rakiplerinin çalışmalarını incelemesi, kendi çalışma yüklerini hafifletmektedir.  Rakiplerin SEO çalışmalarını inceleyebilmek için;

 • Rakipler belirlenmeli,
 • SEO analiz araçları yardımı ile rakiplerin organik anahtar kelimeleri, organik trafik ve backlinkleri hakkında incelemeler yapılmalı,
 • Rakiplerin ve e- ticaret sitesinin karşılaştırılmaları yapılarak içerik boşlukları belirlenmeli,
 • Rakiplerin hangi anahtar kelimelerde ne şekilde sıralamalar elde ettikleri incelenmeli,
 • Rakiplerin ne tür backlinkleri hangi sitelerden aldıkları gözlemlenmelidir.

Bu şekilde e-ticaret SEO stratejileri kolayca belirlenebilmekte ve rakip SEO analizleri basit bir şekilde yapılabilmektedir.

Ürün ve Kategori Açıklamaları İçin Anahtar Kelimeler Belirleme

E-ticaret sitesi kurulumu sırasında kategori sayfası veya ürün sayfası oluşturan işletmelerden SEO çalışmaları hakkında bazı içerikler istenebilmektedir. Bu içeriklerin en başında ise ürün ve kategori açıklamaları bulunmaktadır.

Ürün ve kategori açıklamaları ile ilgili içerik oluşturabilmek e-ticaret sitelerinin ürün ve kategorilerinin ön plana çıkabilmesini sağlayacak olduğundan işletmeler açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple e-ticaret işletmelerinin;

 • Ürün ve kategori açıklamalarında kullanabilecek oldukları anahtar kelimeleri belirlemeleri gerekmektedir.
 • Anahtar kelime kullanımlarında uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanılmasına özen gösterilmelidir.
 • Anahtar kelimeler ile ilgili analizler yapılırken organik trafik, tıklama başına maliyet, arama hacmi gibi önemli verilerin analiz edilmesi gerekmektedir.

Bu şekilde e-ticaret işletmeleri ürün ve kategori açıklamalarına yer verirken kullanılacak anahtar kelimeleri de daha kolay belirleyebilmektedir.