E-ticaret siteleri için Logo tasarımı hazırlama; şirketlerin markalaşma yolunda attıkları en önemli adımlardan biridir. Aynı zamanda şirketinize bir kimlik kazandıracağı için son derece dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Logonuz, sizi anlatmalı, ürününüzü tanıtmalı şirketinizle birlikte simgeleşmeli. Aynı zamanda ürününüz hakkında tüketiciye bilgi verip mesaj içermelidir. Bu tasarım sizinle birlikte uzun süre yaşayacaktır. Ürünü göremeden logoyu gören tüketici siz olduğunuzu anlayıp güvenle alışverişine devam edecektir.

Ticarette bilinirlik, markalaşma oldukça önem arz eden bir durumdur. Özellikle e-ticaret platformu için logo son derece etkindir. Bilinirlik açısından doğru bir logoya sahip olmak şirketler için gerekli bir unsurdur. Dilerseniz bu işi profesyonel olarak yapan grafik tasarımcılar ile iletişime geçerek yapabilirsiniz. Dilerseniz de bu yükü omuzlayabilirsiniz. Sayfamız işinizi kolaylaştıracak bazı tüyolar verecektir. E-ticaret siteleri için logo tasarımı hazırlama; Maddi bütçenin oldukça önem taşıdığı şu dönemde logo yapma hususlarını öğrenip uygulayabilirsiniz. Ve böylece size ait bir logonuz olur. Markalaşmak hususunda logo yaparken bazı önemli noktalar vardır. Bu noktaları sizlerle aşağıda paylaşıyoruz.

E-Ticaret Siteleri İçin Logo Tasarımı Hazırlama Püf Noktaları nelerdir?

Ticaretin kalbi olan e-ticaret güncel kalmanın ne kadar önemli olduğunu hatırlatıp logo tasarımın ticaretteki yerini vurgulamaktadır. Bu bağlamda logo tasarımı yaparken şu özelliklerin bilinmesi mecburidir.

E-ticaret siteleri için Logo tasarımı hazırlama

E-ticaret Siteleri İçin Logo Tasarımı & Vizyonunuzu ortaya çıkartın

E-ticaret siteleri için Logo tasarımı; Burada bilmeniz gerekenden önemli unsur ürünün kendisidir. Hazırlayacağız logoda ürününüzün iyi tanıtılması vizyonunuzun iyi belirtilmesi gerekmektedir. Logo sizin amacınızla uyumlu olmalıdır.

Logo Tasarımı Benzersiz Taklitsiz Ve Kendinize Has Olmalıdır

E-ticaret siteleri için Logo tasarımı; öyle bir logo seçmelisiniz ki e-ticaret paketleri ile tarzınız kimsede görülmemiş olsun ve kimseye benzememiş olsun. Logonuzu gören siz olduğunuzu anlamalı ve sizi başka bir firma ile karıştırmamalıdır. Hatta logonunuz başka şirketi hatırlatmamalıdır. Elbette ki esinlenme yaşayabilirsiniz bu çok doğaldır ama başka bir firmanın çağrışımını yapması şirketiniz açısından kötü bir izlenim olur.

Logo Tasarımı Hazırlama İçin Logolarınız Mesajlar İçermeli

Şirketiniz ya da e-ticaret sitesi ürününüz için yaptığınız logonuz bir mesaj içermelidir. Sizin ya da markanız hakkında gizli mesajlar vermelidir. Bu belki disiplinli oluşunuz belki çalışkan oluşunuz ya da kurumsal bir kuruluş oluşunuzun sinyalleri olabilir.

Logoda rengin duygulara etkisi

E-ticaret siteleri için Logo tasarımı hazırlama; logonuz için bir mesaj vermeli dediğimizde bu mesajı yazı şekli ya da logonun rengiyle verebilirsiniz. Bazı renklerin insan psikolojisinde önemli bir yer tuttuğu bilinmektedir. Bazı renklerin dinamizmi bazı renklerin sakinliği bazı renklerin ise dikkat çekiciliği arttırdığı doğrudur. Uyumsuz renklerin kullanımı duyguları da negatif yönde etkileyecektir. Dahası bakanların gözünü bile yorabilir.

Yazı şekline farklı bir bakış

E-ticaret siteleri için Logo tasarımı hazırlama; diğer bir husus ise logonun üstündeki yazı tipi. Yazı şeklinizin şirketiniz hakkında bazı ipuçları içermektedir. Örneğin harflerin tırnaklı ve çıkıntılı şekli vardır. Yazı tipini daha çok hangi firmalar kullanıyor diye merak ederseniz kurumsal, ciddi, otoriter firmalar diyebiliriz. Bir de harflerin tırnaksız sade olan yazı tipleri var. Pazaryeri entegrasyonu ile ise daha çok modernizmi ve rahatlığı temsil ediyor. Doğal olarak da hedef kitlesi genç, enerjik ve dinamiktir. Yönelişin bu tarza doğru olduğu görülüyor. Tabi ki sadece iki tane değil daha fazla yazı tipi mevcuttur. Görüldüğü üzere size uygun yazı tipi ve şirketinize uygun renk seçimi çok önemlidir. Logonuz sitenizi ilgi çekici ve güzel yapabileceği gibi itici de yapabilir.

Karmaşıklıktan kaçının

E-ticaret siteleri için Logo tasarımı hazırlama; logonuz olabildiğince sade ve net olmalı. Karmaşıklıktan uzak durmalısınız. İlgi logonuzun üstünde değil ürününüzün üstünde olmalıdır. Logonuzu küçük simgeler halinde düşünebilirsiniz. Ya da kısa bir yazı gibi. Aynı zamanda bu süreçte güncelliği de takip etmelisiniz. Hedef kitlenin ne istediği ne yaşadığı ve neye dikkat ettiği, ne aradığı bunlar hep önemli sorulardır. Ama güncelliği yakalarken dikkat edilmesi gereken bir özellik ise bu logonun her döneme, çağa ve zamana hitap edecek durumda olmasıdır. Sonuç olarak bu logoyu uzun yıllar kullanacaksınız.

Son olarak hazırladığınız logonun farklı versiyonlarda alternatifini yapmalısınız. Siyah ve beyaz iki formatını bulundurmalısınız. Resmi yazılarda ya da bazı platformlarda logonuz görülmeyebilir, dikkat çekmeyebilir.