Responsive Tasarım Nedir ve E-ticaret Siteleri için Avantajları Nelerdir?

Responsive, ‘duyarlı’ anlamına gelen masaüstü, tablet, cep telefonu fark etmeksizin her cihaza duyarlı davranan otomatik olarak tüm cihazlarla uyumlu hale gelebilen mobil uyumlu tasarım şeklidir.

Daha anlaşılır bir dille Responsive tasarım, bilgisayar, tablet ve mobil cihazların ekran çözünürlüklerine göre, kullanıcı sisteme hangi cihazdan giriş yaparsa yapsın her platformda rahat bir gezinme sağlayan web tasarımıdır.

Responsive site, kullanılan cihazın ekran çözünürlüğüne göre, sitenin içerisinde bulunan yazı, resim, şablon, menü gibi diğer elementleri otomatik olarak boyutlandırarak çalışmaktadır.

Responsive Tasarımın E-ticaret Siteleri için Gerekliliği

Türkiye’de mobil kullanıcılar gün geçtikçe artıyor

E-ticaret sitelerinin son dönemlerde en çok tercih ettiği tasarım şekli, her cihaza otomatik uyum sağlayan Responsive tasarım şeklidir. Çünkü Türkiye’de 77 milyon mobil kullanıcı bulunurken online alışveriş siteleri için mobilde çevrimiçi olmak artık bir zorunluluk halini almıştır.

Yüksek bir talebin olduğu ve yüksek bir potansiyel barındıran e-ticaret sektöründe e-ticaret sitelerinin de en kaliteli hizmeti sunması, her mobil cihazda kullanıcılarına rahat bir erişim sağlama ve satın alma imkânı sunması müşteri kazanımı bakımından şarttır.

Kullanıcılar ürünlere en çok mobil üzerinden bakıyor

Yayınlanan 2019 mobil alışveriş verilerine göre; sayfa görüntülemelerinin yüzde 75,7’si mobil cihazlar aracılığıyla yapıldığı, masaüstünden yapılan görüntülemelerinin oranının ise yüzde 24,3 olarak yapıldığı kaydedilmiştir. Masaüstünden yapılan siparişlerin sayısı 2 milyon 189 bin 621’de kalırken mobil üzerinden verilen siparişlerin sayısı 2 milyon 950 bin 333’e ulaştığı görülmektedir. Fakat masaüstü görüntülemelerin binde 5’i satışa dönerken mobil görüntüleme de bu oran binde 2 olmuştur. Analizlere göre değerlendirdiğimizde; kullanıcılar az tutarlı alışverişlerini hızlıca mobilden inceleyerek satın alırken, yüksek tutarlı bir ürünü ise masaüstünden inceleyerek satın almaktadır.

Responsive Sitenin E-ticaret İşletmelerine Sağladığı Avantajlar

Responsive site, e ticaret sitelerine pek çok avantaj sağlamaktadır.

Google’da üst sıralarda görünmenizi sağlar

Google, Responsive tasarımlarla uyumlu olması dolayısıyla web sitelerini arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkmaktadır.

Mobil site yüklenme hızınız artar, saliseler içinde erişim sağlar

Responsive tasarımı mevcut sitelerin mobil cihazlarda yüklenme hızı daha yüksektir. Yüklenme hızının yüksek olması da ziyaretçilerin siteyi terk etme olasılığını azaltan bir durumdur. Her cihaza uyumlu tasarımının bulunması kullanıcıların sitenizde rahat gezmesini sağlamaktadır.

E-ticaret sitenizde yapacağınız değişiklik mobil cihazlarda da görülür

Siteniz üzerinden yaptığınız değişiklik mobil sitenizde de otomatik olarak görüntülenmektedir. Böylece masaüstü ve mobil cihazlar için ayrı ayrı düzenleme yapmanıza gerek kalmaz. Bu da size zamandan tasarruf sağlayacaktır.

Kullanıcılara kaliteli mobil site hizmeti sunarsınız

Türkiye’nin 62 milyon internet kullanıcı ile 54 milyon sosyal medya kullanıcı bulunmaktadır. Böyle bir istatistik veriler karşısında e-ticaret sitelerinin sosyal medyayı güncel ve aktif bir şekilde kullanmaları ve aynı zamanda sosyal medya bağlantılarıyla da kullanıcıların karşısına çıkmaları gerekmektedir. Bu noktada Responsive tasarım, kaliteli hizmetiyle daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşacaktır. Sosyal medya hesaplarınızı takip eden mobil kullanıcılar hesaplarınızdaki bağlantıya tıklayarak mobilden de sitenize ulaşarak alışverişe başlayabilmektedir.

Her cihazda görünerek farklı kanallardan trafik almanız mümkün

Responsive site, e-ticaret sitenizle her cihaza adapte olarak otomatik olarak cihaza uyumlu hale gelir. Bu da Responsive tasarımın en fonksiyonel özelliklerinden birini oluşturur. Aynı zamanda sitenize farklı kanallardan ulaşan kullanıcılara daha kaliteli ve verimli alışveriş imkânı sunar.

Her açıdan tasarruf etmenizi sağlar

Her cihaza uyumlu bir tasarımı bir kez yaptırmış olacağınız için Responsive tasarım daha düşük maliyetli olacaktır. E-ticaret sitenizin rutin güncellemeleri olurken mobil siteniz de güncellenmiş olacaktır. Böylelikle hem maddi tasarruf hem de zaman tasarrufu sağlarsınız.

Responsive Tasarım Paketlerimiz Sizi Bekliyor

Epazarsoft E-ticaret Paketleri’ni tercih eden müşterilerine her cihazdan erişim sağlayabilecek uyumlu site ve fark yaratabilecekleri benzersiz birçok tasarım hizmetiyle sizleri beklemektedir.