E-ticaret sitelerinde canlı destek sistemi kullanmak bir çok e-ticaret sitesinde olan bir özelliktir. Bu özellik e-ticaret in oluşumdan sonra ortaya bir ihtiyaç olarak çıkmıştır. Bu ihtiyaç müşterilerin bir ürünü veya hizmeti alırken o anda danışacak bir kişi istemeleri dolayısıyla çıkan canlı destek sistemi ihtiyacıdır. E-ticaret sitelerinde canlı destek sistemini firmalara müşteri desteği konusunda da bir çok avantaj sağlamak la beraber firmaların ürün veya hizmetlerini satmalarını kolaylaştırmıştır.

E-ticaret sitelerindeki destek sistemi kullanımı sadece satış öncesinde değil satıştan sonra destek içinde günümüzde sık sık kullanılmaktadır. Bu kullanılan destek sistemi, müşteri ile satıcı arasındaki bağı geliştirmiştir. Müşterin alacağı ürünü veya hizmeti destek sistemi ile daha kolay alması sağlanmıştır. Ayrıca müşterinin aldığı ürün veya hizmetinde herhangi bir sorun yaşaması durumunda da destek sistemi müşteriye kolaylık sağlamıştır. Müşteri destek sistemi kullanımını kolaylık sağladığından ve güvenilirlik verdiğinden dolayı tercih etmektedir. E-ticaret için yapılan araştırmalarda e-ticaret sitelerinde canlı destek kullanan sitelerin diğer sitelere oranla daha fazla müşteri potansiyeli olduğu da kanıtlanmıştır.

E-ticaret Sitelerinde Canlı Destek Sistemi İle Zamandan Tasarruf Edin

E-ticaret sitelerinde canlı destek sistemi kullanılmadan önce iletişim için sadece canlı destek hatları ve destek mailleri bulunmaktaydı. Müşteriler herhangi bir destek talebi için bu hatları arıyor veya destek mailleri atıyorlardı. Bu destek hatları veya destek mailleri tüm sitelerde sürekli olarak aktif olmadığı için müşteri tarafından çok tercih edilen iletişim yolu olamamıştır. E-ticaret sitelerinde canlı destek sistemi ile müşteriler ürün veya hizmetler için sorularını anonim olarak sormaya başlamıştır. Bu sistem ile müşteri ve firma hem daha kolay iletişim sağlamış hem de iki taraf da zamandan tasarruf etmiştir.

E-ticaret Sitelerinde Canlı Destek Sistemi İle Maliyetleri Düşürün

E-ticaret sitelerinde canlı destek sistemi zamandan tasarruf ettirdiği kadar maliyetleri düşürmenizi de sağlayabilir. Canlı destek sistemlerinde otomatik cevap yönlendirme de bulunmaktadır. Bu otomatik cevap yönlendirme sistemi ile müşteri direkt olarak istediği cevabı otomatik olarak alabilir. Ayrıca e-ticaret sitelerinde canlı destek kullanımı eğer bulunuyor ise canlı destek hattınızın da yükünü hafifletecek ve buradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Müşteri Memnuniyeti İle Satışlarınızı Arttırın

Son yıllarda e-ticaret sitelerinde canlı destek kullanmaya başlayan firmaların kapılarını çalan tüketiciler diğer firmalara oranla canlı destek sistemleri bulunan siteleri tercih ediyor. Bu tercihin müşteri gözündeki değeri memnuniyetten geçiyor. Müşteri destek sistemi kullanan siteleri daha çok tercih ediyor. Müşterinin gözünde bu sistem güvenilirliği temsil ediyor. Kısacası ürün veya hizmet ne satarsanız satın sitenizde yer alacak destek sistemi ile sitenizi ziyaret eden müşteri adaylarınızın güvenlerini kazana bilirsiniz.

Rekabet ettiğiniz Siteler İle Aranızda Fark Oluşturun

E-ticaret sitelerinde canlı destek sisteminin en büyük avantajlarından biri ise rekabet içinde olduğunuz sitelere göre müşterilerinizin sizi tercih etmesidir. Canlı destek kullanmanız sizin ile aynı sektörde bulunan ve canlı destek sistemi kullanmayan diğer rakip sitelere oranla sizlerin başarısını arttıracaktır. E-ticaret sitenizi ziyaret eden müşteri adaylarınız destek sistemi olan sizleri daha güvenilir bulacak ve sizleri tercih edecektir.

E-ticaret Sitelerinde Canlı Destek Sistemi Nasıl Olmalıdır?

Günümüzde bir çok e-ticaret sitesi bir çok canlı destek sistemini kullanmaktadır. Bu canlı destek sistemleri özelliklerine ve tasarımlarına göre bir çok fiyata ayrılmıştır. Peki hangi canlı destek sistemini seçmeliyiz? Burada vereceğimiz kararı sitemizin özelliklerine ve tasarımına göre vermeliyiz. Eğer sitemizde bir hizmet sunuyorsak canlı destek sistemimizde daha ciddi renkler kullanmalıyız. Sektörümüz mağazacılık veya online alışveriş üzerine ise burada daha çok tasarıma önem vererek daha renkli sistemler seçebiliriz.

Güven Veren Bir Canlı Destek Sistemi Nasıl Oluşturulur?

Güven veren bir sistem oluşturmak istiyorsanız öncelikle otomasyon cevap sistemleri kullana bilirsiniz. Bu otomatik sistem ile müşterilerinizin zaman kaybetmeden istediklerine ulaşmalarını sağlaya bilirsiniz. Bir diğer yandan dikkat etmeniz gereken nokta ise canlı destek sisteminde destek veren kişinin isminin veya resminin sistemde gözükmesidir. Bu müşteri adaylarınıza veya müşterilerinize güven sağlayan bir görünüm oluşturacaktır. Müşteri destek sistemi dışında da bir çok e-ticaret işinizi arttırma yöntemi mevcuttur. Bu yöntemlerden bazılarını ele aldığımız en çok kazandıran e-ticaret sitelerinin özellikleri adlı yazımızı da kesinlikle okumanızı tavsiye ediyoruz.