E-ticaret sektöründe görsellik çok önemli bir unsurdur. Ürünün tanıtılması, alıcıyı harekete geçirmesi ve ilk izlenimi olumlu olması açısından ürün fotoğrafı büyük bir rol oynar. Tüketicilerin ürünü doğru bir şekilde tanıması incelemesi için büyük önem arz etmektedir. Ürün fotoğraflarınızı kaliteli ve düzgün bir şekilde çekip sitenize koyduğunuzda ürüne olan ilginin arttığını fark edeceksiniz. Çünkü e-ticaret ürün resmi sizin vitrininiz gibi olmalıdır. Göz alıcı, dikkat çekici ve ürünü almaya istek uyandırıcı olmalıdır. Bu hususta bilmeniz gereken bazı noktalar vardır. E-ticaret bünyesi içerisinde sizlere bu konu hakkında bazı metotlar sunmaktayız.

E-ticaret Ürün Resmi İyi Bir İzlenim İçin Gereklidir

Kaliteli çekilen bir ürün fotoğrafı ile düşük çözünürlüğü olan kalitesiz bir ürün fotoğrafı arasında büyük farklar vardır. Ürünü beğenen ama iş incelemeye geldiğinde kalitesiz ürün fotoğrafı tüketicide güvensizlik duygusu uyandırır. Sizin ve şirketinizin güvenilirliğini sorgulayan tüketici aynı zamanda şirketinizin kalitesinin düşük olduğu kanısına varır. Bu da belki kaliteli bir ürünün kalitesi düşük bir fotoğraf çekimi ile satışına nasıl engel olduğunu gösterir. Bunu yanında tek bir açıdan çekilen fotoğraflar yine müşteride güvensizlik uyandıracaktır. E-ticaret paketleri sektöründe güven satış için ve kazanç için oldukça önemlidir. Birçok süite arasında güvenilir durmanız ve güvenilir olmanız sizi diğerlerinden ayıran en önemli faktördür.

Siteniz Bir Fiziki İşyerinin Vitrini Gibi Olmalıdır

Fiziki işyerlerinin en önemli unsurlarından biri dükkanın vitrinlerinde sergiledikleri ürünlerdir. Çünkü müşterinin ilk bakacağı kesinlikle dükkan vitrinlerdir. Sanal dükkan sahipleri de aynı mantıkla hareket etmeli ve sitenizin girişini vitrin gibi düşünmelidir. Bu bağlamda ürünleri sergilerken kaliteli bir fotoğraf çekimi ile her açıdan ürünün paylaşılması hatta kısa videolar ile desteklenmesi size zengin bir vitrin imajı verecektir. Üstelik kalitenin yanında dikkat çekici olması da önemli unsurlardan biridir. Ürün görselleriniz ürün satışı ile doğru orantılıdır.

E-ticaret Ürün Resmi İle Ürünleri Öne Çıkartın

Ürün fotoğrafında görselliğin öneminin altı çizildiyse bile bu görsellik ürünün önüne geçmemelidir. Bazen görselliği abartan firma sahipleri, ürünün tanıtılması, özelliklerinden bahsedilmesi yani ürünün işlevselliğini anlatmayı geri atma durumlarında bulunmuşlardır. Burada birincil göreviniz ürün satışı ve ürün tanıtılmasıdır.

Kaliteli Bir Ürün Görseli Marka Olma Yolunda İlerlemenizi Sağlar

Yüksek kaliteli ve stil sahibi fotoğraf çekimleri ile bir tarz oluşturabilirsiniz. Bu da müşterinin aklında kalmanıza ve isim yapmanıza yardımcı olacak bir sistemdir. Ne kadar çok akılda kalırsanız bir marka haline gelmeniz o kadar mümkündür. Ürün fotoğraflarınızda belli bir stil ortaya koymalısınız ve farklılığa yani yeniliğe kapılarınızı açmalısınız.

E-ticaret Ürün Resmi İle Rakiplerinizden Farkı Durmalısınız

Ticaret sektöründe pazaryeri entegrasyonu rekabet oldukça önemli bir unsurdur. Bu yüzden sürekli takipte olmalısınız. Mesela rakipleriniz neler yapıyor, nasıl durumda diye. İşte bu rekabet ortamında geri sıralarda yer almak istemiyorsanız her ayrıntı sizin için önemli bir konumda olmalıdır. E-ticaret ürün resmi ne kadar kaliteli müşteriye sunarsanız işiniz kadar kaliteli duracaktır. Rakip şirketlerin ürün görsellerini mutlaka inceleyin, kalitesini tespit edin ve daha sonra siz de bu kalitenin bir adım önüne geçecek işler yapmanın plan ve programı halinde olun. Görsellik konusundan eksi olmanız sizi alt sıralara taşıyacağı gibi satışınızı da olumsuz yönde etkileyecektir. Bunun yanında kaliteli ve her açıdan çekilen ürün görseli, ürünün taramasında ve bulunmasında hızlı bir yol almanızı sağlayacaktır. Eğer ne kadar hızlı bir şekilde ürününüz taranırsa ve müşteriye ilk izlenimi pozitif olursa satışını bir o kadar artacaktır.

Ürünün Açıklaması İle Görseli Doğru Orantıda Olmalıdır

Çektiğiniz e-ticaret ürün resmi altına yazdığınız ürün açıklaması birbiriyle tutarlı olmalıdır. Alakasız bir ürün yorumu ve anlamsız bir görsel müşterinin aklını karıştıracağı gibi izlenim olarak olumsuzluğa neden olacaktır ve tüketici sayfayı terk edecektir. Böylece potansiyel müşteriyi kaçırmış olacaksınız. Aynı zamanda e-ticaret sitesi ürün görselleriniz başka sosyal mecralarda yayınlanacağı şekilde olmalıdır.