E-ticaret sitelerine trafik çekmek, işletmelerin hizmet ve ürünlerini hedef kitlelerinde bulunmakta olan kişilere ulaştırıp daha çok satış yapabilmelerini sağlar. İşletmeler sitelerine trafik çekebilmek için değişik taktik ve yöntemler kullanır. Video paylaşımlarından Backlink çalışmalarından, sosyal medya alanlarından kampanyalara kadar gerçekleşen tüm süreçler e-ticaret sitelerinin trafik çekebilmesine yardımcı olur.

E-ticaret sitelerine trafik çekmeyi sağlayabilecek olan kilit noktalar genellikle ücretli yöntemler ve a ücretsiz yöntemler olmak üzere iki gruba ayrılır. Bu iki yöntemde e-ticaret firmaları açısından önemlidir.

E-ticaret siteleri üzerinden hizmet ve ürün satın almayı istemekte olan kişiler, ürün arama işlemlerini Google üzerinden gerçekleştirmeyi tercih eder. Tüketiciler genel olarak satın almayı düşündükleri ürünleri satmakta olan sitelerden alışveriş yaparlar. Bu sebeple e-ticaret firmaları satışlarını artırabilmek ve yeni müşterilere ulaşabilmek amacıyla Google’da ücretli olan reklamlar vermeyi uygun bulur.

Google’da ücretli reklam verebilmek için işletmeler, anahtar kelim seçimi, hedef kitle belirleme, varış linki, reklam başlığı, reklam metni gibi çalışmalarının sonrasında reklam bütçelerini belirleyerek Google ADS Reklamları verebilir.

Google ADS reklamları sayesinde e-ticaret işletmeleri internet üzerinden belirli anahtar kelimelerle hizmet ve ürün arayışı içerisinde olan kişilere kolayca ulaşarak sitelerine trafik çekme olasılığını artırabilir.

Sosyal Medya Paylaşımlarını Güçlendirerek Reklam Çalışmaları Yapmak

Sosyal medya alanlarında yapılmakta olan paylaşımlar e-ticaret sitelerine trafik çekme hususunda firmalara yardımcı olabilir. Genel olarak işletmeler sosyal medya alanlarından hedef kitlelerine hizmet ve ürün kampanyalarını tanıtma amaçlı gönderiler paylaşır.

Pek çok işletme gönderilerinde kullanıcıları harekete geçirecek cümleleri tercih ederek sitelerinin trafiğini artırmayı amaçlar. Genel olarak işletmeler ‘’hemen incele’’, ‘’hemen şimdi satın al’’, ‘’hemen şimdi ziyaret et’’ benzeri metinler kullanarak kullanıcılarını eylem yapmaya yönlendirmeyi hedefler.  Bu şekilde işletmeler hem satış artırma hem de e-ticaret sitelerinin trafiğini artırabilme olanağı elde eder.

Sosyal medya alanlarında reklam çalışmaları ile işletmeler, site trafiğini ve satışlarını artırmayı hedefler. İşletmeler reklam çalışmaları yaparlarken hashtag, gönderi metinleri, gönderi görselleri benzeri önemli olan konularla alakalı çalışmalar yapar.


Insta Shop Kullanmak

Sosyal medya kullanıcı analizlerine bakıldığında, Instagram kullanmakta olan pek çok kişinin, internet üzerinden ürün satın almak istediğinde Instagram’da gördüğü markalardan alışveriş yapmayı tercih ettikleri görülür. Bu sebepten dolayı Instagram’da link paylaşımları yapmayı tercih etmek oldukça önemlidir. Ancak Instagram gönderi metinlerinizde link paylaşımı yapılmasına izin vermez.

Bu özellik Instagram sayesinde e-ticaret sitesine trafik çekmeyi istemekte olan işletmeler için dezavantaj gibi görünüyor olsa da aslında Instagram’dan e-ticaret sitelerine trafik çekebilme yöntemi bulunur.

Kısa bir zaman önce piyasaya yeni sunulmuş olan Instagram’ın özelliklerinden Insta Shop, firmaların gönderilerindeki görsellerinde ürün etiketleyerek sitelerine trafik çekmelerini sağlamakta olan yeni bir özelliktir. Bu sebeple e-ticaret sitelerine trafik çekmek isteyen firmaların Instagram’dan gelen trafiği artırarak satış yapabilmeleri için Insta Shop kullanmaya özen göstermeleri gerekir.

Instagram Hikâyelerinden Yararlanmak

E-ticaret firmalarının düzenlemiş oldukları kampanyaları, sattıkları hizmet veya ürünleri Instagram hikâyelerinde paylaşarak e-ticaret sitelerinin trafiğini artırabilmeleri mümkün olur. Instagram’ın hikâyeler özelliklerinin arasında link paylaşımı yapabilme özelliği yer alır. Eskiden bu özellikten yararlanabilmek için Instagram on bin takipçi olma zorunluluğu şartı ararken, bu şartı artık kaldırmış bulunmaktadır.

İçerik Pazarlaması İle İlgili Çalışmalara Önem Vermek

E-ticaret firmalarının hedef kitlelerine ulaşmak amacıyla yürütebilecekleri başka bir taktik de içerik pazarlaması olarak bilinir. Son yıllarda internet üzerinden alışveriş yapmak isteyen kişiler, alışverişlerini yapmadan bazı araştırmalar yapmayı tercih etmektedir.

  •  Ürün önerileri,
  • Ürün fikirleri,
  • Ürünlerin karşılaştırmaları,

Kişilerin en fazla araştırdıkları konuların ilk sıralarında ye alır. bu sebeple hedef kitlelerine ulaşabilmeyi  ve e-ticaret sitelerine trafik çekmeyi amaçlayan tüm markalar bu tarz içerikler düzenleyerek e-ticaret sitelerinde yer alan blog bölümlerinden içeriklerini paylaşmayı tercih etmelidir.