Pinterest ,kullanıcılarına harika fikirleri paylaşma, keşfetme, harekete geçirme ve yeni kullanıcılara etkileşime geçme gibi imkanlar tanıyan Pinterest , günümüzde 250 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip sosyal medya platformlarından biridir. Pinterest Türkiye de dahil olmak üzere dünya çapında oldukça popüler olan bu sosyal medya platformu, e-ticaret sitesi işi ile uğraşan firmalar ve girişimciler için eşsiz fırsatlar sunmaktadır. Bununla birlikte sağladığı avantaj ise kullanıcılara ürünleri, hizmetleri, fikirleri ve onları nasıl kullanmaları gerektiğini göstermek için mükemmel bir ortam sunmaktadır. Tabi sunduğu bu avantajlar arasında en önemlisi olan ise en fazla dış bağlantı sağlayan pinterest sosyal medya platformu olmasıdır. Bu yazımızda e-ticaret ile uğraşanların Pinterest kullanımıyla sahip olduğu sayısız avantajları ele alacağız. Siz de bir e-ticaret sitesi sahibiyseniz Pinterest kullanımıyla sahip olacağınız avantajları bu yazımız üzerinden detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Pinterest İle Detaylı Analiz Yapma İmkanı

E-ticaret siteleri ve çeşitli sosyal medya platformları detaylı analizler yapma imkanı sunmaktadır. Pinterest de detaylı analiz sunan bu sosyal medya platformlarının en başında gelmektedir. Pinterest’in sahip olduğu detaylı analiz araçları ve işinizi kolaylaştıracak gelişmiş optimizasyonu sayesinde kullanıcılarınızı detaylı bir şekilde incelemenize olanak sağlamaktadır. Sağladığı bu olanak ile de kullanıcıların hangi ürünlerinize ilgileri olduğunu görmenizi sağlamaktadır. Buna ek olarak yeni çıkardığınız ürünleri kolay bir şekilde piyasaya sürme ve müşterilerinizin onlara karşı olan ilgisini kolay bir şekilde ölçümleme imkanını sizlere sunmaktadır.

Ürün ve Hizmetlerinizi Sergileyeceğiniz Ortam Avantajı

Pinterest, asıl kuruluş amacı kullanıcılara fikirleri, ürünleri, hizmetleri ve çeşitli konularda bilgileri paylaşmak olan popüler sosyal medya platformudur. Bu sosyal medya platformu e-ticaret sitenizde müşterilerinize sunduğunuz ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak için mükemmel bir ortam avantajı sağlamaktadır. Siz de bir e-ticaret sitesine sahipseniz Pinterest aracılığı ile müşterilerinize sunduğunuz ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını oldukça etkili bir şekilde yapabilirsiniz. Böylelikle de sahip olduğunuz müşteri kitlenizi genişletebilirsiniz.

Pinterest Ve Entegrasyon Avantajı

Pinterest, entegrasyon konusunda üstün başarılara sahip bir platformdur. Hem diğer sosyal medya hesaplarınızla hem de e-ticaret siteniz ile bağlantılı bir şekilde çalışabilmektedir. Böylelikle de e-ticaret sitenizde kullanıcılarınız ile paylaşacağınız blog yazılarınızı veya ürünlerinizi tek bir tuşla Pinterest hesabınızda yayınlamanıza olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda yine Pinterest’ten paylaşacağınız bir gönderiyi tek bir tıkla diğer sosyal medya hesaplarınızda da paylaşma imkanına sahip olabilirsiniz. Gündelik yaşamın yoğunluğunda işinize pratiklik kazandıracak bu avantajları sunması da Pinterest’in sağladığı diğer avantajlar arasında yerini almaktadır. Bu şekilde günlük yaşamınızdaki yoğunluktan kurtulup zaman kazanabilir aynı zamanda da daha kısa bir sürede daha fazla işi tamamlayabilirsiniz.

Doğru ve Etkili Reklam Çalışması

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye’ de de Pinterestin kullanımı son derecede yaygındır. Oldukça yaygın olması nedeniyle de etkili reklamlar yapabilme konusunda size olanaklar sunmaktadır. Pinterest çoğu konuda başarılı olduğu gibi hem çok niş bir hedef kitle seçiminde hem de ürünlerinize ilgi duyabilecek kişileri sizlerle buluşturma konularında da oldukça başarılıdır. Bu da e-ticaret firmalarına doğru ve etkili reklamlar yaparak ürün ve hizmetlerini iyi bir şekilde kullanıcılar ile buluşturma imkanı sunmaktadır.

Dış Bağlantılara İzin Verme ve Yönlendirme

E-ticaret sitelerinin Pintereste kullanımıyla sahip olduğu pek çok avantajdan biri de dış bağlantılara izin vermesidir. Bu avantaj da pek çok sosyal medya platformunda bulunan kısıtlamalardan etkilenmemenizi ve ürünlerinizin tanıtımını kolay bir şekilde yapabilme fırsatını sizlere sunmaktadır.

Pinterest, dışarıya en fazla bağlantı veren ve en çok yönlendirme yapan sosyal medya platformu olduğu için e-ticaret sitenize sağlamanız gereken organik trafiği elde etme konusunda sizlere yardımcı olmaktadır. Böylelikle de sizlerin paylaştığı her gönderide yönlendirmenizi ve dışa bağlantılarınızı ürünün sayfasına kolaylıkla yapabilirsiniz. Kullanıcıların ürünlerinize erişme konusunda da pek çok olanak sağlayarak onların alışveriş deneyimlerini iyileştirebilirsiniz.