E-ticaret ile ürün ve hizmet satışı yapmak isteyen firmaların öncelikle olarak bir web sitesi oluşturması gereklidir. Ardından da firmalar hedef kitleye ulaşmayı, rakip firmalarla rekabet içine girmeyi, marka bilinirliğini ve satışlarını arttırmayı hedeflemelidir. Bunlar için de reklam çalışmalarından yararlanmalıdır. E-ticarette reklam denildiği zaman akla ilk gelen Google reklamlarıdır. Çünkü firmaların Google reklamları ile arama motorlarında arama yapan kişilere ulaşabilmeleri mümkündür. Peki, Google reklamları nedir? E-ticaret sitelerinin yararlanabileceği Google reklam çeşitleri nelerdir? Gelin hep birlikte bir göz atalım.

Google Adwords Nedir?

Google Adwords ya da diğer adıyla Google ADS, Google tarafından 2000 yılında piyasaya sunulan reklamcılık hizmetine verilen addır. Genellikle metin bazlı bir reklam modelidir. E-ticaret firmaları gibi ticari faaliyet gösteren işletmeler Google ADS reklamlarında belirli anahtar kelimelerden ve Google reklam biçimlerinden yararlanarak bir bütçe dahilinde reklam verebilmektedir.

Google Adwords reklamları veren e-ticaret firmaları pek çok avantaja sahip olmaktadır. Bu avantajlar şunlardır:

 • Reklam veren firmaların ürün ve hizmetlerinin alakalı aramalarda veya konumlarda gösterilmesine olanak sağlamaktadır.
 • Hem masaüstünde hem de mobilde kullanıcıların karşısına çıkmaktadır.
 • Firmaların web sitelerine ziyaretçi çekmesini mümkün kılmaktadır.
 • Web sitenin organik trafiğini arttırmaktadır.
 • Potansiyel müşteriler ile iletişim kurma imkanı tanımaktadır.
 • Firmanın satışlarını büyük ölçüde arttırmaktadır.

Sizler de bir e-ticaret firması olarak sıraladığımız avantajlara sahip olmak istiyorsanız reklamların gösterileceği yere ve amaçlara göre kategorilere ayrılan Google reklam çeşitlerinden yararlanabilirsiniz.

Arama Ağı Reklamları

Google reklamları arasında yer alan arama ağı reklamları, firmaların belirledikleri anahtar kelimeler ile Google arama sonuçlarında verdiği reklamlardır. Firmaların verdiği reklamlarla ilgili anahtar kelimeler ile Google üzerinde arama yapan kişilere göstermektedir. Bu reklam türü, e-ticaret firmaları tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Çünkü arama ağı reklamlarının gösterilebileceği pek çok alan vardır. Bu alanlar şunlardır:

 • Görsel aramaları
 • Arama sonuçlarının üst bölümü
 • Arama sonuçlarının alt bölümü
 • Alışveriş sekmesi
 • Haritalar
 • Google Play uygulamaları

Sizler de e-ticaret ile sıraladığımız alanlardan birinde hizmet veren bir firmaysanız arama ağı reklamlarından yararlanabilirsiniz. Böylelikle satışlarınızı ve marka bilinirliklerinizi arttırabilirsiniz.

Google Alışveriş Reklamları

Google alışveriş reklamları, e-ticaret firmalarının ürün ve hizmetlerini ön plana çıkaran reklam çeşitlerinden biridir. Genellikle alışveriş reklamları Google Merchant Center’da gösterilmektedir. Pek çok ülke tarafından kullanılmaktadır. Fakat Google tarafından alınan bir kararla ülkemizde kullanımı kaldırılmıştır. Buna rağmen firmalar Google alışveriş reklamlarından yararlanamasa da farklı Google reklam modelleri ile ürün ve hizmetlerini ön plana çıkarabilmektedir.

Google Görüntülü Reklamlar

Google Adwords reklamları arasında yer alan reklam çeşitlerinden biri de Google görüntülü reklamlardır. Bu reklam çeşidi genellikle Youtube, mobil uygulama ve Gmail gibi alanlarda kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. Video reklamları, resim reklamları, Gmail reklamları ve duyarlı görüntülü reklamlar olmak üzere kendi içerisinde dört ayrı gruba ayrılmaktadır.

Sizler de firmanızın ürün, hizmet ve kampanyalarını tanıtmak istiyorsanız Google görüntülü reklamlarından yararlanabilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenizde yer alan ve daha çok video izleyen kişilere firmanıza dair her şeyi ulaştırabilirsiniz.

Google Remarketing Reklamları

Remarketing reklamları yani Türkçe tabirle yeniden pazarlama reklamları, e-ticaret firmaları tarafından en çok kullanılan Google reklam çeşitlerinden biridir. Bu reklam çeşidi, firmaların kişiselleştirilmiş pazarlama çalışmaları yapmasına olanak sağlamaktadır. Böylelikle firmalar ürün ve hizmet satışlarını kolay bir şekilde arttırabilmektedir.

Google remarketing reklamları, firmaların web sitelerini daha önce ziyaret eden ve belirli bir ürün ile ilgilenen tüketicilere biraz zaman geçtikten sonra ilgilendikleri ürünleri hatırlatmaktadır. Bu sayede firmalar tüketicileri web sitelerine yeniden çekebilmektedir. Dolayısıyla da ürün ve hizmetlerini kolay bir şekilde satma fırsatını yakalayabilmektedir. Aynı zamanda da remarketing reklamlarıyla tüketicilerde marka sadakati oluşturmak mümkündür. Sizler de satışlarını arttırmak isteyen bir e-ticaret firmasıysanız Google Remarketing reklamlarından yararlanabilirsiniz. Böylelikle hem potansiyel müşterilerinizde marka bilinci oluşturabilir hem de satışlarınızı arttırabilirsiniz.