E-ticaret Siteniz İçin Doğal Yollarla Backlink Nasıl Kazanılır?

Backlink, arama motoru optimizasyonlarının önemli adımlarından biridir. E-ticaret sitesinin daha fazla organik trafik çekmesine olanak sağlamaktadır. Belirli bir ücret karşılığında satın alınabilmektedir. Fakat bu organik bir yönlendirme olmadığı için Google gibi arama motorları tarafından önemsiz görülmektedir. Peki, e-ticaret siteniz için doğal yollarla backlink nasıl kazanılır? Gelin backlink konusunu ele aldığımız yazımıza bir göz atalım.

Backlink Nedir?

Backlink, bir web sitesinden başka bir web sitesindeki bir sayfaya verilen bağlantılardır. Türkçe çeviriyle geri bağlantılar anlamına gelmektedir. Çok sayıda backlinke sahip olan web siteler, yüksek organik arama motoru sıralamalarına sahip olma eğilimindedir. Bu nedenle e-ticaret siteniz için backlink kazanmak daha görünür olmanıza olanak sağlamaktadır. Hem ücretli hem de ücretsiz yollarla kazanılabilmektedir. Fakat ücretsiz yollar Google’ın orijinal algoritmasının temelini oluşturmaktadır.

E-ticaret Siteleri İçin Backlink Neden Önemlidir?

E-ticaret siteleri için backlink kazanmak oldukça önemlidir. Bu noktada diğer web sitelerinden alınan oylar anlamına gelen backlink, oyların her birinin arama motorlarında faydalı ve güvenilir olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla sahip olunan oylar ne kadar fazlaysa e-ticaret siteniz Google ve diğer arama motorlarında o kadar üst sıralarda yer alacak demektir.

E-ticaret sektöründe firmanız gibi onlarca firma aktif olarak hizmet vermekte ve ürün satışı yapmaktadır. Rekabetin oldukça fazla olduğu bu ortamda, Google ve diğer arama motorlarında üst sıralarda yer almanız gereklidir. Böylelikle rakip firmalarınız arasından sıyrılarak onların önüne geçebilmeniz mümkündür. Bu da daha geniş bir hedef kitleye ulaşmanızı sağlayarak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı büyük ölçüde arttırmaktadır.

E-ticarette Kazanılan Backlink Türleri Nelerdir?

E-ticarette kazanılan nofollow ve dofollow adında iki temel backlink türü mevcuttur. Nofollow, arama motorlarında bir bağlantıyı yok etmesini sağlayan bir backlink türüdür. Bir siteden diğerine herhangi bir aktarma yapmamasının yanı sıra e-ticaret sitelerinin arama motorlarındaki sonuçlarını ve görünürlüğünü de iyileştirmemektedir.

Dofollow ise her e-ticaret sitesinin sahip olmak istediği bir backlink türüdür. Bu backlink türü, e-ticaret sitelerinin Google ve diğer arama motorlarındaki sıralamalarının ve görünürlüğünün iyileştirilmesine olanak sağlamaktadır. Fakat bu noktada e-ticaret sitelerinin bilmesi gereken bir husus vardır. Bu husus, güvenilir ve faydalı olmayan dofollow bağlantılarının da var olduğudur. Bu geri bağlantılar, Google’ın e-ticaret sitesini cezalandırmasına veya dizinin kaldırılmasına neden olmaktadır.

E-ticaret Siteniz İçin Backlink Kazanmanın 7 Yolu Nelerdir?

E-ticaret siteleri için backlink kazanmak, oldukça çaba gerektiren bir süreçtir. Fakat yine de basit yollarla kaliteli backlink kazanabilmek mümkündür. Bu noktada e-ticaret siteniz için backlink kazanmanın 7 yolu şunlardır:

  • Arama motorlarında sıralaması iyi olan rakip firmaların backlinklerini araştırın.
  • Sosyal medya platformlarındaki hesaplarınıza ve web sitenize bağlantılar ekleyin.
  • İyi bir sıralamaya sahip gönderi için bir Google araması gerçekleştirerek geliştirmeler yapın.
  • Genellikle standart gönderilerden daha fazla backlink kazandıran liste gönderileri, ‘nasıl yapılır?’ gönderileri ve ‘neden?’ gönderileri oluşturmaya özen gösterin.
  • ●      Birkaç bin kelime içeren ve konuyu her açıdan ele alan uzun yazılar olan nihai rehber gönderilerini oluşturun.
  • E-ticaret sektörü içerisindeki etkileyici kişi veya kişilerle iletişime geçerek onlara sitenizde bağlantı vermek isteyebilecekleri bir makale hakkında bilgi verin.
  • Diğer web sitelerinde ve bloglarda misafir yazıları yazmaya önem verin.

Sizler de e-ticaret siteniz için sıraladığımız basit 7 yolu izleyerek doğal ve kaliteli bir şekilde backlink kazanabilirsiniz. Böylelikle web sitenizin arama motorlarında üst sırada yer almasını sağlayabilir ve görünürlüğünüzü büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Backlink Kontrol Etmeye Yarayan Araçlar Nelerdir?

E-ticaret siteniz için backlink rakibi yapmanız oldukça önemlidir. Bu noktada e-ticaret sitenizin backlinklerini kontrol etmeye yarayan önemli backlink sorgulama araçları şunlardır:

  • Google Arama Konsolu
  • SEMRush
  • Ahrefs

Sizler de sıraladığımız backlink sorgulama araçlarından yararlanabilir güvenilir olmayan web sitesi sahiplerinden gelen bağlantıları kaldırabilirsiniz. Dolayısıyla da Google’ın sitenizi cezalandırmasının önüne geçebilirsiniz.