Ticaretin yeni adresi e-ticaret son dönemin en çok kullanılan sanal pazarı haline gelmiştir. Ticaret ile teknoloji el ele vererek hem tüketici memnuniyeti ile kolay alışverişi sağlar hem de firma sahipleri için kazanç kapısı açan bir dünya olur. Tüketiciler için ihtiyaçlarını en hızlı ve en konforlu şekilde gidermek oldukça önem taşıyan bir durum haline gelmiştir. Aynı zamanda e-ticaret firma sahipleri de internet ortamından tüketiciyle kolay ulaşım sağlayabilir ve ürünlerinin satış alanını genişletir. E-ticaret mobil SEO da bu durumda çok değer kazanacaktır.

E-ticaret mobil SEO; özellikle teknoloji sayesinde ürünlerin bilgisayarlardan mobil cihazlara aktarılması hayat standartları açısından oldukça büyük kolaylıklar sağlamıştır. Günümüzde neredeyse tüm işlerimizi mobil cihazlar üzerinden halletmekteyiz. Kullanıcı için bir uygulama mobil cihaz için uygun değilse vazgeçme olasılığı oldukça yüksek bir ihtimaldir. Bu bağlamda sitenizi mobil uygulamaya uygun hale getirmeniz önem arz eden bir durum olmuştur. Mobil SEO ‘nuzu tüketicinin kullanım rahatlığına göre geliştirmelisiniz. Kurduğunuz site mobil aramalarda rakip sitelerin önünde geçmeli ve performans olarak kullanıcı tatmin etme yolunda olmalıdır. Bu yazımızda mobil SEO’nuzu nasıl geliştireceğiz hakkında bazı ipuçları vereceğiz.  SEO’nun sadece mobil üzerinde değil bilgisayar siteleri üzerinde de önemli olduğunu unutmayınız.

E-ticaret Mobil SEO Gelişim Süreci İçin Bazı Tüyolar

Sitenizin mobil aramalarda daha kalite sonuç vermesi son derece önemlidir. Ara butonu mobil için uygun değilse ya da ara butonu kullanışlı değilse potansiyel tüketici için son derece olumsuz bir durum arz eder. Yani arama yapılacak kelimenin çok iyi tahmin edilmesi ve düzgün anahtar kelimelerin mobil uygulamalarda kullanılması gerekir. Anahtar kelime ürün satışlarının artmasında son derece önemlidir.

Zengin İçerik Kullanıcınızı Etkileyin

Sitenizin mobil versiyonundaki içerik siteniz kadar dikkat çekici olmalıdır. Hatta web sitenizden daha kullanışlı ve ilgi çekici olmalıdır. Bilgisayarınızda yer alan tüm ürünleri kullanıcı mobil cihazında da görmelidir. Sayfanızı zenginleştirmek adına videolar ve fotoğraflar ile destek sağlamalısınız. Özellikle görsellik ilgiyi arttırmaktadır. Bu en dikkat çekici unsurlara URL’yı bağlayabilirsiniz. Bununla ilgi çekmeyi arttırmak için de alt başlık ile güçlendirebilirsiniz.

Bilgisayarın Kullanım hızının mobilde geçerli olması

Siteniz bilgisayar hızlı kullanılıp mobilde yavaşlıyor ise hatta sitenin geç açılmasına neden oluyorsa bu büyük bir sıkıntının habercisi konumunda olur. Kullanıcı uzun süren ve yavaş işlem yapan bir site ile asla vakit kaybetmez ve böylece ne yazık ki rakiplerinize kolaylık tanımış olursunuz. Her zaman amacınız kullanıcıları site üzerinde daha fazla tutmak olmalıdır.

E-ticaret Mobil SEO İçin Siteniz mobil cihazlara uyumlu olmalı

Eğer e-ticaret sitesi mobil bir cihaza uyumu yoksa satışlarınızın artması mümkün olmayacaktır. Telefonlar her an elimizin altında olup her uygulama mobil üzerinden deneyimlenmektedir. Kullanım bu kadar yaygınken mobil uygulamalara olan ilgi de artmıştır. Kitlesel olarak da bakıldığında mobil erişimler daha büyük bir kitleye hitap etmektedir. Responsive de denilen mobil cihaza uyum sürecinde istediğiniz tasarımı kullanabilirsiniz. URL ‘nizin değişmemesine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Dahası görsellerinizi de mobil cihazınıza uygun hale getirin. Kullanıcı görselleri açtığında hayal kırıklığına uğramamalıdır. Çözünürlüğün kaliteli olması ve görselin düzgün açılması yine kullanıcı için avantaj sağlayan bir husustur. Görsellerin doğru açıdan çekilmesi için bir fotoğrafçıdan yardım alabilirsiniz.

E-ticaret Mobil SEO İçin Güncelliğinizi Koruyun

Hızlı gelişen bu teknoloji sürecinde her uygulamanın bir yenisi çıkmaktadır. Sizler de sitenizde güncelliğinizi korumaya dikkat etmelisiniz. Ortamdaki e-ticaret paketleri haberlerinden her gün ayrıntılı bir şekilde haberdar olmanız sizin rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Her yaşa ve her kesime hitap etme

Mobil uygulama için her yaşa ve her kesime hitap etmeniz daha fazla ilgi çekmenize ve daha fazla satış yapmanıza olanak sağlar. Bunun yanında kullanım kolaylığı müşterileriniz için de dikkat çeken bir unsurdur. Uygulamada sürekli reklamlar çıkması ürünlerinizin görülmesini kısıtlayabilir. İyi bir reklam uygulaması ve gerekli hız çalışmalarıyla mobil uygulamanızı daha kullanılabilir bir hale getirebilirsiniz.