E-ticaret sektöründe çalışan firmalar için yılbaşı, önemli günlerden biridir. Bu döneme özel kampanya ve indirimler düzenleyerek e-ticaret sitelerini başarılı şekilde yönetebilmeyi başarabilen işletmeler oldukça hızlı bir şekilde satışlarını artırabilmektedir. Bu sebepten dolayı e-ticaret firmalarının yılbaşı indirimleri için oldukça iyi şekilde hazırlanabilmeleri gerekmektedir.

e-ticaret firmalarının yılbaşında yönetimlerini iyileştirerek satışlarını artırabilmeleri için bazı önemli noktalara dikkat etmeleri gerekmektedir. E-ticaret sitenizi yılbaşına özel nasıl yönetmelisiniz:

Ürün Stoklarını Kontrol Ederek Ürün Tedarik Etme

E-ticaret sitenizi yılbaşına özel en iyi şekilde yönetebilmeyi istiyorsanız yeni yıl indirimleri ve kampanyaları düzenleyebilmeniz gerekmektedir. Yılbaşında düzenleyeceğiniz indirimler satışlarınızı artırmada size oldukça yardımcı olacaktır. Eğer kampanya düzenlemek istiyorsanız e-ticaret sitenizin ürün stok durumunu kontrol etmeniz gerekmektedir.

 • En Çok Satılan Ürünleri,
 • İstek Listesindeki Ürünleri,
 • En Az Satılan Ürünleri gruplandırmanız gerekmektedir.

Yılbaşı kampanyalarına en iyi şekilde hazırlanabilmek ve e-ticaret sitenizin yönetimini yapmak için bu ürün gurupları ile ilgili nasıl bir kampanya düzenleyebileceğinize karar vermeniz gerekmektedir. Sonra stoklarınızı güncelleyebilmek için de tedarikçiniz ile iletişime geçmeyi unutmamalısınız.

Bu çalışmalar ile e-ticaret sitenizi yılbaşı kampanyaları için en iyi şekilde hazırlayarak ve kampanya yönetimini yaparak satışlarınızı artırabilmeniz mümkündür.

E- ticaret Sitenize Ait Tasarımınızda Değişiklikler Yapabilme

E-ticaret firmanızın satışlarını yılbaşı kampanyaları ile artırmak istiyorsanız tasarımsal anlamda değişiklikler yapmanız gerekmektedir. E-ticaret firmanızda yılbaşına özel indirimler hazırlayacaksanız bazı değişiklikler yapmanız gerekmektedir. Bu değişikliklerden bazıları:

 • Yapılan e-ticaret alışverişlerinin yaklaşık olarak %75’i mobil cihazlardan yapılmakta olduğu için eğer siteniz mobil uyumlu değil ise yılbaşı indirimlerinizi düzenleyene kadar sitenizin temasını değiştirmeniz gerekmektedir.
 • Yılbaşı indirimlerini e-ticaret firmanızda öne çıkarabilmek için slide ve banner alanlarınızı düzenleyerek bu alanlarda indirimli ürünler ve yılbaşı kampanyaları hakkında tüketicilerinizi bilgilendirmeye özen göstermelisiniz.
 • E-ticaret sitenize ait ana sayfa tasarımınızda bazı değişiklikler yaparak yeni gelen ürünler, vitrindekiler gibi alanlarınıza yılbaşı kampanyalarınızda yer verdiğiniz ürünlerinizi yerleştirin. Bu şekilde sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların indirimli ürünleriniz ve kampanyalarınız hakkında bilgi edinmelerini sağlamış olabilirsiniz.
 • Tüketicilerin toplu bir şekilde kampanyalarınızı görebilmeleri için yılbaşı indirim ve kampanyalarına özel kampanyalar sayfası düzenlemeye özen gösterin.
 • E-ticaret sitenizin ödeme sayfası tasarımlarını daha güvenli bir hale getirerek kullanıcılarınıza güven verebilmeyi sağlayın.

Bu tür çalışmalarla e-ticaret sitenize ait tasarımınızı yılbaşı kampanyalarınız için hazırlayarak hedef kitlenizde yer almakta olan kişilerin sitenizde düzenlemiş olduğunuz kampanyalarla ilgili bilgi sahibi olmalarını sağlar ve satışlarınızı daha da artırabilirsiniz.

Yılbaşı Kampanyalarınıza Özel SEO Çalışmaları Yapabilme

Yılbaşı kampanyaları ile e-ticaret firmanızın satışlarını artırmayı hedefliyorsanız SEO çalışmalarına ağırlık vermeniz gerekmektedir. Genellikle günümüz şartlarında internet üzerinden alışveriş yapmak isteyen tüketiciler incelemek veya satın almak istedikleri ürünlerin hakkındaki araştırmalarını arama motorları üzerinden gerçekleştirmektedir. Bu sebeple arama motorlarına yönelik yapabileceğiniz optimizasyon çalışmalarınız yılbaşı kampanyalarınızın çok daha fazla kişiye ulaşmasında önemli bir rol oynayacak ve satışlarınızın artmasına yardımcı olacaktır.

SEO çalışmaları için şunlara dikkat etmeniz gerekmektedir:

 • SEO analiz araçlarından yararlanarak yılbaşı dönemlerinde tüketicilerin en fazla hangi anahtar kelimeleri kullanarak araştırma yaptıklarını bulmalısınız.

Genel olarak yılbaşına özel indirimlerden yararlanarak ürün almak isteyen tüketiciler;

 • Yılbaşı indirimi
 • Yılbaşı kampanyası
 • Yeni yıl indirimi
 • Yeni yıl kampanyası
 • Yıl başı hediyeleri, yeni yıl telefon kampanyası, yeni yıl alışveriş kampanyası

gibi anahtar kelimeleri kullanarak arama motorları üzerinden kampanya ve ürün araması gerçekleştirdikleri görülmektedir. Bu tür araştırmaları yapan tüketicilere ulaşmak isterseniz bu tür anahtar kelimelerin bulunduğu kampanya sayfaları düzenleyerek e-ticaret sitenize daha fazla ziyaretçinin uğramasını sağlayabilirsiniz.

 • Sitenizde bulunan görsellerinizi optimize ederek sayfalarınızın daha da hızlı bir şekilde yüklenebilmesini sağlayabilirsiniz.
 • E-ticaret sitenizin yılbaşı indirimleri ile yüksek satışlar yapabilmesi için yılbaşına özel kampanyalar sayfanızın görsel optimizasyonunu çalışmalarına önem vermeniz gerekmektedir.