E-ticaret firmaları için yurtiçine satış yapmak kadar yurtdışına satış yapmak da oldukça önemlidir. Çünkü yurtdışına satış yapmak e-ticaret firmalarının marka bilinirliklerini dünya çapında arttırmalarına ve rakipleri ile girdikleri rekabetten sıyrılmalarına olanak sağlamaktadır. Fakat yurtdışına satış yapmak, yurtiçine satış yapmak kadar kolay değildir. Bu noktada firmaların bazı hazırlıklar yapması gereklidir. Biz de bu yazımızda e-ticaret firmalarını yurtdışı satışlarına hazırlama konusunda onlara rehberlik edeceğiz. Sizler de bir e-ticaret firması olarak yazımızdan yararlanabilir ve dünyanın dört bir ucuna satış yapabilirsiniz.

Satış Yapmak İstediğiniz Pazarı Belirleyin

E-ticaret sitelerini yurtdışı satışlarına hazırlamak isteyen firmaların öncelikli olarak yapması gerekenlerden biri yurtdışında satış yapmak istedikleri pazarı belirlemektir. Çünkü firmaların satış yapacakları pazara ve ilgili pazarda yer alan hedef kitlelere yönelik yapılması gereken hazırlıklar değişiklik göstermektedir. Bu noktada firmaların pazarda yer alan hedef kitlelerini ve rakiplerini analiz etmeleri gereklidir. Bunun için de;

 • Hedef kitlenin yaş aralığı
 • Hedef kitlenin yaşadığı ülke, şehir, cinsiyeti gibi demografik bilgileri
 • Hedef kitlenin internet ve alışveriş alışkanlıkları
 • Hedef kitlenin internetten alıverişlerinde tercih ettiği ödeme yöntemleri
 • Hedef kitlenin ve rakiplerin yer aldığı sosyal medya platformları
 • Rakiplerin kim olduğu
 • Rakip firmaların ürün fiyatlanma stratejileri ve düzenledikleri kampanyalar

Gibi unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır. Böylelikle firmalar ürünlerini satacağı kitleyi ve rekabet içerisinde olacakları diğer firmaları yakından tanıyabilmektedir. Kolaylık da yurtdışı satışlarına hazırlanabilmektedir.

Sitenin Çok Dilli Olmasına Önem Verin

Yurtdışına satış yapmak isteyen firmaların satış yapacakları ülkenin ya da ülkelerin diline yönelik bir e-ticaret sitesi oluşturmaları gereklidir. Bunun için çoklu dil özelliği olan e-ticaret paketlerini seçmek de fayda vardır. Çoklu dil özelliği sayesinde e-ticaret siteleri farklı dillerde çalışabilmekte ve firmalar bir panel kullanarak tüm dillerdeki içeriklerini düzenleyebilmektedir. Böylelikle de firmaların web siteleri üzerinden farklı pek çok ülkeye satış yapabilmeleri mümkündür. Sizler de e-ticaret ile yurtdışına satış yapmak istiyorsanız sitenizin çok dilli olmasına özen göstermelisiniz.

Yurtdışı Kültürüne Yönelik Bir E-ticaret Sitesi Tasarlayın

Yurtdışına satış yaparken e-ticaret firmalarının göz önünde bulundurması gereken unsurlardan biri de ana sayfa tasarımıdır. Bu noktada firmaların satış yapacakları ülkelerin yerel kültürünü önemsemesi ve bu kültüre yönelik tasarımlar ortaya koyması gereklidir. Çünkü her ülkenin kendine has bir kültürü ve internet kullanım alışkanlığı vardır.

Yurtdışı kültürüne yönelik bir ana sayfa tasarlarken kullanıcı deneyimini ön plana çıkaran, responsive özellikli premium e-ticaret temalarını kullanmaya özen gösterilmelidir. Bu sayede yurtdışında satış yapılacak olan pazara ve bu pazarda bulunan müşterilere uygun bir şekilde sitenin ana sayfasını tasarlamak mümkündür. Aynı zamanda firmalar satışlarını arttırma fırsatını da yakalayabilmektedir.

Yurtdışındaki Kargo Firmalarıyla Anlaşmalar Yapın

E-ticaret firmaları yurtiçinde yaptıkları satışları tüketiciye teslim etmek için anlaşmalı kargo firmalarıyla çalışmaktadır. Anlaşmalı kargo firmaları sayesinde normal gönderim fiyatlarının aksine indirimli fiyatlardan yararlanarak kargo maliyetlerini azaltmaktadır. Ancak kargo anlaşmaları yurtdışında geçerlilik göstermemektedir. Bu nedenle firmaların anlaşmalı olarak çalışabilecekleri kargo firmalarını bulmaları gereklidir. Bu noktada firmaların anlaşma yapacakları kargo firmalarında göz önünde bulundurmaları gereken bazı unsurlar vardır. Bu unsurlar şunlardır:

 • Kargo firmasının yurtdışı gönderim ücretleri
 • Yurtiçindeki anlaşmalı olduğu kargo firmaları
 • Yurtdışına kargo gönderim süreleri
 • Kapıda ödeme seçeneği
 • Yurtiçinde ve yurtdışındaki kargo şubeleri

Sizler de sıraladığımız unsurları göz önünde bulundurarak size uygun kargo firmasıyla anlaşma yapabilir ve yurtdışına sattığınız ürünleri daha düşük maliyetlerle gönderebilirsiniz.

Marka Tanıtımına Özen Gösterin

Pazarda yeni satış yapmaya başlayan e-ticaret firmalarının tüketiciler tarafından bilinmediği sürece onlara satış yapabilmeleri oldukça zordur. Bu nedenle e-ticaret sitelerini yurtdışı satışlarına hazır hale getirmek isteyen firmaların marka tanıtımına özen göstermesi oldukça önemlidir. Bu noktada firmaların sosyal medya platformlarında ve arama motorlarında markalarını tanıtmaya yönelik pazarlama çalışmaları yapmaları gereklidir. Böylelikle e-ticaret firmalarının hem marka bilinirliğini arttırmaları hem de tüketicilerin güvenini kazanmaları mümkündür.