Günümüzde e-ticaret sitelerinin önemi bir şekilde arttığını görmekteyiz. Bu artışın sebebi insanların bir uğraş vermeksizin alacağı ürünleri internet üzerinden görüp alma kolaylığına erişmek istemeleridir. İnsanlar bu kolaylığı ticaretin neredeyse her alanın da istedikleri için ticaretin her alanında da e-ticaret siteleri açılmaktadır. Son zamanlarda da E-ticaret siteleri sahipleri çoğalmakta, sektör fark etmeksizin her gün yeni e-ticaret siteleri açılmaktadır. Yeni açılan e-ticaret sitesi sahiplerinin yaşadığı sorunlar genellikle aynı sorunlardır. Genellikle yaşanılan sorunlar; web sitemi kimse ziyaret etmiyor, web sitemde satış yapamıyorum gibi ziyaretçi çekme sorunları oluyor. Pazarlama Yöntemleri ile bu sorunların çözümü bir o kadar basit olduğu kadarda bir o kadar uğraştırıcı olabiliyor. Bu sorunların çözümünü sosyal medya, SEO optimizasyonu ve bunun gibi bir çok çözüm yolu ile çözebilirsiniz. Bu makalemizde de Epazarsoft‘un e-ticarete yeni başlayanlara özel yazdığı ziyaretçi almayan e-ticaret sitesi İçin ziyaretçi çekme yöntemleri inceleyecek ve bir çok sorunuza cevap bulacaksınız.

E-ticaret Sitenizi Yenimi Açtınız?

E-ticaret sitenizi yeni açtınız, online alışveriş sitenizden satış mı yapmak istiyorsunuz? Bu yolda yapmanız gereken en temel nokta sitenize ziyaretçi çekmektir. Sitenize ziyaretçi çekmenin bir çok yolu bulunmaktadır. Bu yollardan yeni başlangıçtaki bir e-ticaret sitesinin kullanması gereken yöntem kesinlikle sosyal medyadır. Sosyal medya günümüzde neredeyse kullanmayanı olmayan bir internet ürünüdür. Sosyal medya sayesinde müşteri potansiyeli bulabilir veya kendimize okurlar edinebiliriz.

Sosyal Medya İle Sitemize Ziyaretçi Çekme

En büyük avantajlarından biri iyi kullanıldığı taktirde binlerce, on binlerce kişiye anında ulaşmanızı sağlayan sosyal medya ile sizlerde sitelerinize ziyaretçi çekme işlemini yapabilirsiniz. Sosyal medyayı aktif ve iyi kullanmanın bir çok yolu vardır. Bu yollardan en basit ve en hızlı sonuç vereni ise sürekli paylaşım yapmak ve sosyal medya reklamlarını kullanmaktır. Sosyal medya reklamları bütçenizin büyüklüğüne göre size iyi sonuçlar sunabilir. Bütçenize oranla günlük 10₺’ den başlayan fiyatlar ile sosyal medyada reklam verebilirsiniz. Bunun dışında yeterli bütçeye sahip değil iseniz sosyal medyada sürekli aktif olarak ve paylaşım yaparak başarıyı yakalayabilirsiniz. Sosyal medya da yaptığınız paylaşımlar ile ziyaretçi çekme sayınızı arttıracağınızdan, potansiyel müşteriler bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca sizler için hazırladığımız e-ticaret için Facebook sayfa beğenisi arttırma ve e-ticaret için sosyal medya yönetimi gibi yazılarımızı da incelemenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

sosyal-medya-yonetimi

Sitenize SEO Optimizasyonu Yaparak Ziyaretçi Çekme

E-ticaret sitelerinin yukarıya çıkmasını sağlayan bir kaç ihtiyaçtan biride SEO optimizasyonudur. SEO optimizasyonu İç SEO, Dış SEO ve Teknik SEO Olarak 3 e ayrılabilir. SEO optimizasyonu ile ziyaretçi çekme mümkündür. Google için SEO optimizasyonu doğru yapıldığı taktirde Google sizlerin içerik kalitenize bakacak ve içerik kaliteniz iyi ise sizleri ödüllendirecektir. Benim içerik değil ürün satıyorum! Dediğinizi duyar gibiyim. Bir ürün satarken açıklama bölümü e-ticarete yeni başlayanlar için çok önemlidir. Ürünlerinizin açıklama bölümüne yazdığınız açıklamalar ne kadar ayrıntılı olursa Google sizi buna oranla ödüllendirir. Bu sayede Google da istediğiniz anahtar kelimelerde yukarıya çıkabilmeniz mümkün olur.

İç SEO Optimizasyonu e-ticaret sitenizin başlıklarına, açıklamasına, site sloganınıza kadar bir çok kriteri kapsayabilir. Bu kriterler için dikkat etmeniz gereken özellik en kısa haliyle içeriktir. Web sitenizin ana sayfasında ve diğer sayfalarında yazdığınız başlıklar ve açıklamalar sattığınız ürün veya okutmaya çalıştığınız yazılar ile alakalı olmalıdır. Örneğin bir web siteniz var ve ayakkabı satıyorsunuz. Ayakkabı sattığınız web sitenizin ana sayfasında ayakkabı markalarının veya ayakkabı özelliklerinin olmadığını düşünün. Başlıklarında sadece ayakkabı fiyatları veya modelleri gibi konuyla direkt bağlantılı olmayan yazılar sitenize etki etmeyecektir. Buradan çıkaracağımız bilgi ‘A’ markasından bir ayakkabı satıyorsanız ana sayfanızda da A markalı ayakkabı yazısının bulunması gerektiğidir. Bu ve bunun gibi İç SEO Optimizasyonlarını yapmamanız dahilinde bilinmedik bir E-ticaret sitesinin yukarılara çıkması ve ziyaretçi çekme si mümkün değildir.

Dış SEO Optimizasyonu ise isminden anlaşılacağı üzere e-ticaret sitenizin dışında yapacağınız SEO işlemleridir. Bu işlemler arasında en önemlisi backlinklerdir. Backlinkler web siteniz için başka web sitelerinden sizlerin sitelerine yönlendirilen linklerdir. Örneğin bir A Sitesinden B sitesine yönlendirilen bir link veya A sitesinde yazılan bir tanıtım yazısının içine B sitesinin linkini koymak B sitesi için yararlı olacaktır. Burada verdiğimiz örnekte B sitesine A sitesinden bir backlink almış olduk. Bu ve bunun gibi bir çok backlink alma yöntemi de bulunmaktadır. Bu alacağınız backlinkler ile doğrudan sitenizin sıralamasını arttırabilir ve ziyaretçi sayınızı da yükselte bilirsiniz.

Çeşitli Pazarlama Yöntemleri İle Ziyaretçi Çekme

Pazarlama Yöntemleri

Çeşitli pazarlama yöntemleri ve stratejileri ile de sitenize ziyaretçi çekmek mümkündür. Bu yöntemleri deneyen bir çok e-ticaret sitesi bu yöntemler ile müşteri potansiyelini arttırmış ve bir çok ziyaretçiye ulaşmıştır. Bu yöntemler arasında en önemlileri E-posta pazarlaması yapmak ve SMS yani kısa mesaj yöntemi ile pazarlama yapmaktır. E-posta pazarlaması profesyonel kişilerce yapıldığı taktirde sizler için uygun müşterileri bulmanızı sağlayabilir. SMS yani kısa mesaj ile pazarlamada ise sattığınız veya sunduğunuz hizmetin belli bir bölgede reklamını yapmanız mümkün hale gelir.

İçerik Hazırlamaya Özen Gösterin

E-ticaret sitenizde ürün veya bir hizmet mi satıyorsunuz? Hiçbir önemi yok. İster ürün satın ister bir hizmet. Yapmanız gereken sürekli olarak içerik hazırlamaktır. Bir ürün satıyorsanız bu ürünlerin açıklama kısımlarına bir makale yazmayı deneyebilir ayrıca bu ürününüz için bir çok bilgilendirici makale yazabilirsiniz. Eğer biz hizmet satıyorsanız aynı şekilde yapmanız gereken sürekli olarak hizmetinizi tanıtacak ve bilgi verecek yazılar hazırlamanızdır. Bu ve bunun gibi bir çok ziyaretçi çekme yöntemi öğrenmek için Epazarsoft’un başlangıç seviyesi e-ticaret siteleri için hazırladığı yazılarını takip etmenizi tavsiye ederiz.