E-Ticaret Sitesi Kurmak

Günümüzde birçok kişi e-ticaret sektörüne katılmak istemektedir. Ancak e-ticaret sektörüne bilmeden katılmak kar elde etmeyi değil, zarara sebep olabilir. Bu yüzden yeni başlayanlar için bazı tüyoları vermek istedir. Verdiğimiz tüyoları uygulayarak bir başlangıç yaparsanız rakiplerinizi hızla geride bırakabilirsiniz.

E-Ticaret İçin Nereden Başlamak Gerekir?

Şirket Kurun

E-ticaret sitesi kurmanın birinci adımı şirket sahibi olmaktır. Eğer halihazırda bir mağazanız bulunuyorsa şirketiniz için online ticaret faaliyetlerini eklemeniz yeterli olacaktır. Şirket kurmadan ve vergi mükellefi olmadan e-ticaret sektörüne katılmak mümkün değildir. Bunun yanı sıra işletmeler tüketiciyi korumak adına ETBİS’e kayıt olmak zorundadır. ETBİS ise Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ve Bildirim Yükümlülükleri manasına gelmektedir. Şirket kurulum süreçleri gibi karmaşık bilgilerle uğraşmamak için bizlere ulaşabilirsiniz.

E-ticaret Yazılımı Belirleyin

E-ticaret yazılımı için teknik bilginiz olması gerekmektedir. Eğer teknik bilginiz yoksa dışarıdan destek alabilirsiniz. Yazılım için ücret ödemeyebilirsiniz ancak arayüz, SSL Sertifikası, Hosting, ajans ve Alan Adı gibi ücretleri ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu konuda güvenli bir altyapı ve hizmet sunan e-ticaret paketlerimizden faydalanırsanız bir sıkıntı yaşamazsınız. Güvenilir olmayan yerlerden yazılım alırsanız sorun yaşadığınızda karşınızda muhatap bulamayabilirsiniz.

Sitenizdeki Hizmetleri Düzenleyin

E-ticaret sitesinin kurulumu bittikten sonra satış yapmak için bazı hizmetlerin siteye eklenmesi gerekecektir. Özel olarak veya açık kaynaklı bir yazılım kurmuşsanız sitenize hizmet eklemek için ayrı ayrı ücretler ödemeniz gerekecektir. Bu durum da sizin mali olarak zarara uğramanıza neden olacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına e-ticaret paketleri bölümümüzden kendinize uygun olanı seçebilirsiniz. Bu paketler içerisinde tüm hizmetler bulunmaktadır ve bu durum size büyük avantaj olacaktır.

E-ticarette Başarıya Giden Yol

Tüketiciler İçin Güvenli Ortam Yaratın

E-ticaret sektöründe başarıya gidebilmeniz için en önemli nokta olan tüketicilerinizi korumanız gerekecektir. Site güvenliği, güvenli alışveriş gibi durumlar tüketiciler için çok önemlidir. Bunun için de e-ticaret sitenizin SSL sertifikası, domain, hosting gibi temelleri olan bir site yaratmanız gerekmektedir. Fiziki mağazanız için gösterdiğiniz özenin aynısını e ticaret siteniz için de mutlaka göstermelisiniz. Gelen ziyaretçilerin sitenize güven duyması alışveriş yapmalarını sağlayacaktır.

Uygun Tasarımlar Hazırlayın

Kendinizi temsil edebileceğiniz, sektörünüze uygun tasarımlar üretmeniz akılda kalıcılığı arttıracaktır. Güzel ve kolay kullanımlı bir ürün-katalog yerleştirmesi sayesinde kullanıcılarınıza güzel bir alışveriş deneyimi sunabilirsiniz. Karmaşadan uzak ve sade bir görünüm her zaman göze daha çok hitap etmiştir. Bunun için tasarımlarınızda sadelikten yana olun.

Hızlı ve Dinamik Olun

Burada bahsettiğimiz hızlılık sitenizin yüklenme süresiyle ilgilidir. Siteniz yüklenirken uzun bir süre geçiyorsa ziyaretçileriniz sitenizi terk edecektir. Alışveriş yapmak isteyen tüketici beklemek için fazla sabretmez. Sayfa hızınızı düşürecek ne varsa sitenizden uzak tutmaya çalışın. Beklentileri karşılayan görsel ve materyaller yeterli gelecektir. Dinamik olmanızda aktif olarak sitenizi takip etmeniz ve eksikleri gözlemlemeniz ile gerçekleşir.

Mobil Uyumluluk

E-ticaret sektörünün en önemli ayağı mobil telefonlara aktive edilmedir. Günümüz kullanıcılarının birçoğu internete telefon üzerinden erişmektedir ve alışverişlerini de telefon üzerinden gerçekleştirmektedir. Her geçen gün de mobil kullanım oranları hızla artmaya devam ediyor. Hal böyle olunca e-ticaret sitelerinin mobil ortama uyum sağlaması gerekiyor. Telefondan kolay bir şekilde ürünlerinize erişilmesini sağlarsanız satış oranlarınızın arttığını görebilirsiniz.

Ödeme Seçeneklerini Arttırarak Güven Verin

Alışveriş yapmak isteyen kullanıcıların ödeme noktasına geldiklerinde herhangi bir pürüzle karşılaşmamaları gerekir. Bu yüzden her kartla ödeme yapabilecekleri ve güvenli bir alt yapıya sahip ödeme seçenekleri sunmanız gerekir. Bunun için kredi kartıyla ödeme, Havale/EFT, kapıda ödeme gibi seçeneklerle güven verebilirsiniz. Ayrıca günümüz pandemi koşullarına uygun bir şekilde temassız ödeme seçeneklerini de koyarak müşterilerin güvenini kazanabilirsiniz.  Müşteriler alışverişlerini ve ödemelerini güvenli bir şekilde yaparlarsa sitenize tekrar gelmek ister ve diğer tanıdıklarına da sizin reklamınızı yapar. Aslında siz hissetmeden yine müşteri kazanmış olursunuz.