E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

Son zamanların en çok tercih edilen iş modellerinden birisi olan e-ticaret, yalnızca bir çevrimiçi mağaza kurup internetten satış yapma işinden oluşmamaktadır. Her gün biraz daha büyüyen ve gelişen bir sektörde yer almak demektir. Eğer bu sektörde başarılı olmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunmaktadır.

E-ticarete adım atmak her ne kadar oyalayıcı görünse de,  teknolojisi sayesinde adımlarınızı kolaylıkla atabilirsiniz. Bu konuda en büyük yardımcınız hazır e-ticaret paketleri olacaktır ve düşündüğünüzden çok daha kısa bir sürede ürünlerinizi kendi e-ticaret sitenizden satmaya hazır olabilirsiniz.

E-ticarete, isterseniz yeni bir girişimle veya hazırda bulunan işletmenizi internet ortamına taşıyarak ilk adımınızı atabilirsiniz.

 Şahıs olarak ya da kurumsal hizmet vermeniz ayırt edilmeksizin birtakım süreçlerden geçmeniz gerekecektir. Sitenizi kurmaya başlamadan önce, ön hazırlık yapmalı ve sonrasında da yasal süreçleri tamamlamayı unutmamalısınız.

On Adımda E-ticaret Sitesi Kurma

1-E-ticaret yapmak istediğiniz sektörü ve alanı belirleyin

2-Satışa çıkaracağınız ürünlerinizi ve ürün gruplarınızı seçin

3-Markanızı yaratmayı unutmayın

4-E-ticaret altyapınıza karar verin

5-Sitenizin tasarımını önceden oluşturun

6-Ürünlerinizi e-ticaret sitenize eklemeyi unutmayın

7-Kargo ve lojistik altyapınıza karar verin

8-Ödeme sağlayıcısı hizmeti alma konusunda kararınızı verin

9-Şirket kurulumunuzu tamamlama işlemlerinizi bitirin

10-Pazarlama faaliyetleri ile işinizi büyütme yolunda ilerleyin

E-ticaret Yapacağınız Alanı ve Sektörü Belirleyin

Şayet geleneksel yöntemlerle uğraşmakta olduğunuz hazır bir ticari işletmeniz bulunuyorsa, tecrübenizin bulunduğu bir sektörde internetten satışa başlamanız sizin için önemli bir avantaj sayılacaktır.

Eğer yeni bir girişim yaratmayı düşünüyorsanız yoğun şekilde hizmet verilmekte olan bir alanda büyümeniz zor olabilir. Hizmet açığı olan bir alan seçer ya da ilgi gören bir alanı geliştirerek ileriye taşımayı hedefleyebilirsiniz.

Satacağınız Ürünleri ve Ürün Gruplarını Seçin

Çevrimiçi satış yapmak için tercih ettiğiniz alanın tamamına hitap edebilmeniz mümkün olmakla birlikte çok özel bir ürün grubu seçmeyi de tercih edebilirsiniz. Bu aşamada satışa çıkaracağınız ürünlerinizi özenle seçmelisiniz. E-ticarete başlamak için atmanız gereken en önemli adımlardan biri bu olmaktadır. Ürününüzü seçmeden evvel piyasaları doğru bir şekilde analiz ve takip ettiğinizden emin olmanız gerekmektedir.

Marka Yaratma

Hizmet ve ürün kalitenizin seviyesi ne kadar yüksekte olsa müşterilerinizin önceliği marka değerinizde olacaktır. Bu nedenle hedef kitlenize hitap edebilecek kulağa ve dile hoş gelecek bir marka ismi yaratmaya özen göstermelisiniz. Şayet sektörde bilinen bir markanız var ise onu da olduğu haliyle veya geliştirerek kullanmayı tercih edebilirsiniz.

E-ticaret Altyapınıza Karar Verme

E ticaret sitesi kurmak, diğer adımlarınızı tamamlarken de gerçekleştirebileceğiniz bir süreçtir. Bu adımı çevrimiçi mağazanızı açma aşamasında, hangi firmadan yardım almak isteyeceğinize karar vermek istediğiniz bir durummuş gibi düşünülebilinir.

Sitenizin Tasarımını Oluşturma

Kendinize ait özel ayrıntıların olduğu bir site tasarımı, e-ticaretten en yüksek verimi almanızı sağlayacaktır. E-ticaret sitenizi ziyaret etmekte olan kişilere site tasarımınız, harika bir alışveriş deneyimi yaşatabilirken, sadık müşteriler elde edebilmenize de yardımcı olur.

Ürünlerinizi E-ticaret Sitenize Ekleme

E-ticaret siteniz sizin dijital ortamdaki işletmenizdir. Ürünlerinizi işletmenizdeki fiziksel raflara sıralarken göstermiş olduğunuz değeri, e-ticaret sitenize ürünlerinizi eklerken de gösterebilmelisiniz.  Ürünlerinizi yüklerken, çeşitli açılardan çekmiş olduğunuz fotoğraflarını ve detaylı açıklamalarını da eklemeyi unutmamalısınız.

Kargo ve Lojistik Altyapı Hazırlama

İnternetten satış yapma işi, hız gerektiren bir iş olmakla beraber, deponuzun aktif, stoklarınızın güncel, kargonun ise her an hazır olmasını gerektirmektedir. Stok,  depo ve kargo üçlüsünden oluşan lojistik yönetim süreci ne ait tüm hazırlıklarınızı tamamlamalısınız.

Ödeme Sağlayıcısı Hizmeti Alma

İşletmelerde yazar kasa ne anlama geliyorsa, e-ticaret sitelerinde de  ödeme altyapıları aynı anlama gelmektedir.  Karar verdiğiniz bir ödeme sağlayıcısından alacağınız hizmet koşullarında sitenizin ödeme altyapısını oluşturmalısınız.

Sanal POS kurulumunuz için bankalar ile anlaşmalar yapar veya EFT, havale aracılığı ile ödeme kabul edebilir, kart kullanmak istemeyen müşterileriniz için kapıda ödeme yöntemini tercih edebilirsiniz.

E-ticaret siteniz üzerinden ticari faaliyetler yürüteceğinizden kendinizle ilgili yasalardan haberdar olmalısınız. Ayrıca işletmenizi yasal olarak kurmuş olmanız gerekmektedir.