E-ticaret ve Kitle Psikolojisi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Psikoloji, yaşantımızda doğrudan etkilere sahip olan bir kavram olup, tüketicilerin satın almayla ilgili davranışları üzerinde de oldukça büyük bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Tüketicilerin neredeyse büyük bir çoğunluğunun satın alma ile alakalı davranışlarını etkilemekte olan faktörler kitle psikolojisi hakkında bazı bilgilere ulaşılmasını sağlamaktadır.

Dijitalleşen çağın getirisi olarak e-ticaret alanına yeni girecek olan işletmelerin ilk olarak satış pazarlama stratejilerini tüketici psikolojilerine uygun şekilde uygulayabilmesi için kitlelerinin psikolojisi ile alakalı bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

Kitle Psikolojisi Ne Demektir?

Çevrimiçi satış yapacak ve e-ticaret sitesi kuracak olan işletmelerin veya girişimcilerin öncelikle yapmaları gereken çalışma, tüketicilerin satın alma ile ilgili eğilimlerini en iyi şekilde analiz edebilmeleridir. E-ticaretteki başarıların artması, tüketici davranışlarının iyi anlaşılması ile yakından ilgilidir. E-ticaret alanındaki kitle psikoloji ne demektir? konusu bununla alakalı bir konudur. İnsan zihninin satın almayla ilgili kararlar üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Kitlelerin psikolojilerini en doğru şekilde analiz etmeyi başararak, çevrimiçi stratejiler geliştirebilmek ve tüketicilerin satın alma ile ilgili dürtülerini harekete geçirebilmek mümkün olmaktadır.

E-ticaret alanında tüketicilerin satın alma döngülerine en uygun satış stratejilerini geliştirebilmek gerekmektedir.

Tüketicilerin Satın Alma Süreçleri

 • Araştırma Süreci: Tüketiciler bir ürünü çevrimiçi olarak satın almaya karar verdiklerinde ilk olarak o ürünle ilgili araştırmalar yapmaya başlamaktadır.
 • Karşılaştırma Süreci: Tüketiciler bir ürünle ilgili araştırma yapmaya başladıklarında pek çok farklı site üzerinden ürünü; ölçü, beden, renk, teslimat, kargo, kalite ve fiyat gibi ölçütlere göre karşılaştırmaktadır.
 • Değerlendirme Süreci: Tüketiciler ürünü ölçüt süzgecinden geçirdikten sonra satın almaya karar vermektedir.
 • Satın Alma Süreci: Tüketicilerin ürünü satın almasının ardından artık o e-ticaret sitesinin müşterisi olmaları gerçekleşmektedir.
 • Deneyim Süreci: Tüketiciler satın alma süreçleri ve ürün ellerine ulaştıktan sonraki süreçleri deneyimlemeye başlamaktadır.
 • Bağ Kurma Süreci: Tüketiciler ürünü teslim alma sürecini tamamladıktan sonra ürünle ve firmayla aralarında bir bağ kurulmaktadır. Bu süreçte firmanın markayı ve ürünü hatırlanabilir kılması, ürüne bilinirlik kazandırması ve ürüne değer katması oldukça önemlidir.
 • Yeniden Satın Alma Süreci: Tüketiciler eğer iyi bir satın alama deneyimi yaşamışlarsa çevrimiçi mağazadan yeniden satın alma potansiyeli olan müşteriler konumuna dönüşmektedir.

E-ticaret alanında kitlelerin psikolojisi denildiğinde e-ticaret sitelerindeki bu döngülerin her adımında tüketicileri müşteri olmaya ikna etme ve bir yerden satın almaya teşvik edilebilmesinin hedeflenmesi gerekmektedir.

E-ticaret Alanında Kitle Psikolojisini Etkilemekte Olan Faktörler Nelerdir?

Günümüzde e-ticaret, hızla gelişmekte olan bir alan olarak dikkat çekmektedir. Hızla dijitalleşmekte olan dünyanın kitlelere olan etkisinin de oldukça yüksek olduğu bilinmektedir. E-ticaret alanında pek çok faktör kitlelerin psikolojisini etkileyebilmektedir. Bunlardan bazıları;

 • Toplumsal olaylar,
 • Yaş,
 • Eğitim,
 • Ekonomi,

E-ticaret Alanında Bir Ürünü Satın Almaya Teşvik Etmekte Olan Faktörler Nelerdir?

E-ticaret siteleri uygulayacak oldukları birkaç strateji ile sitelerini ziyaret etmekte olan tüketicileri satın almaya teşvik edebilmektedir. Bu stratejilerden bazıları;

 • Ürün Özellikleri ve Açıklamaları: çevrimiçi mağazalar, fiziksel mağazalara göre değişik bir iletişimle ilerlemektedir. Müşterilerin satın almak istedikleri ürünler hakkında detaylı bilgiler vermek müşterileri satın alma konusunda ikna edici bir yöntem olabilmektedir. Ürün hakkındaki açıklamaları ve özellikleri detay atlamadan müşterilerin gözünden düşünerek doldurmak gerekmektedir.
 • İade Politikası: Müşteriler çevrimiçi alışverişlerde daha fazla bir güven duygusuna ihtiyaç duymaktadır. Satın almak istedikleri ürünle alakalı herhangi bir sorun yaşadıklarında veya iade etmeyi istediklerinde bunun kolay ve mümkün olmasını istemektedir. Bu nedenle çevrimiçi firmaların iade politikalarını ziyaretçilerinin anlayabileceği ve ulaşabileceği şekilde onlara aktarması gerekmektedir. Böylece satın alınacak ürünlere ve siteye olan güven de artış gösterebilmektedir.
 • Kargo Ücretleri: E-ticaret mağazalarında; kargo süresi, teslimat seçenekleri ve kargo ücretinin satın alımlarda rolü oldukça büyüktür. Şayet indirimli kargo ve ücretsiz kargo seçenekleri yer alıyorsa ana sayfada mutlaka gösterilmelidir.