E-ticarette Lojistik Hizmetlerinin Önemi

E-ticarette lojistik hizmetleri satış oranlarının artması için son derece önemlidir. Bu hizmetler depo, stok ve ürünlerle ilgili yönetim yapmanızı kolaylaştırarak müşterilerinizin memnun olmasını sağlar. Tedariklerle ilgili sıkıntı yaşamayan müşteri sizlerden yine alışveriş yapmak için sitenize girecektir. Lojistik hizmetleri doğrudan şirketinizi temsil eder ve müşterilerle iletişiminizi sağlar. Bu alanın yönetimiyle birlikte şirket giderlerinizi kontrol edebilme fırsatı da bulabilirsiniz. E-ticaret sektöründe lojistik çok önemli olduğu için, e-ticaretle uğraşanların bu konudaki tüm ayrıntıları bilmesi gerekmektedir. Bu yazımızda lojistikle alakalı neler yapabileceğiniz üzerinde durduk.

Lojistik Hizmetlerini Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Tedarik Sürelerinizi Ayarlayın

Ürünlerinize gelen talepler doğrultusunda tedarik süreçlerinizi belirleyebilirsiniz. Örneğin; bir ürününüze az talep varsa tedarik sürecinizi uzatmanız gerekir. Ancak çok talep olan ürünlerinizin tedarik süreleri daha sık olmalıdır. Bu sayede lojistik masraflarınızı kontrol altına almış olursunuz ve zarara uğramamış olursunuz. E-ticaret sitenizde ürünlerinizin stok bilgilerini sık sık kontrol etmeniz tedarik süreci açısından son derece önemlidir. Sitenizin eksiklerini anında görebilmeniz daha hızlı müdahale etmenizi sağlayacaktır. Bu yüzden sık kontroller sağlayın.

Depo Düzenlemesi Yapın

Depolarınızın düzenli olması ve sık talep edilen ürünlerin kolay erişilebilir bir yerde bulunması sizin açınızdan son derece önemlidir. Depoda ürünler düzenli bir şekilde yerleştirilmişse herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Kargo ile müşteriye gönderilen alanlar da depoda farklı olmalıdır. Her şeyde düzen ve planlama olması gerektiği gibi deponun düzeni de satışlarınız açısından size hız kazandıracaktır.

Farklı alan ve kanallar da satışlar yapıyorsanız bu de depo sisteminize etki edecektir. Farklı kanallar üzerinden ürün reklamları yapmanız satışlarınızı etkileyecektir. Bunun için de farklı kanallarda değişik stratejiler oluşturmanız gerekecektir. Bu alanların tamamında çalışmanız lojistik hizmetlerinizin gelişmesini sağlayacak, bu da müşteri memnuniyetini arttıracaktır.

Stok Durumunun Görünürlüğü

Siteniz içerisindeki düzen ve görünürlük müşterileriniz açısından son derece önemlidir. Siteniz karmaşık renk ve tasarımlardan oluşuyorsa, müşterileriniz aradıklarını hızlı bir şekilde bulamıyorsa sitenizden alışveriş oranı düşecektir. Özellikle stok durumu direkt olarak ürünün sayfasında yer almalıdır. Müşteri ürünü sepete atıp ödeme noktasına geçtiği anda stokta olmadığını görürse bu büyük bir hayal kırıklığı veya kızgınlıkla sonuçlanacaktır. Bu durum sizin açınızdan son derece olumsuzdur. Kullanıcının alışveriş deneyimini arttırabilmesi ve sitenize tekrar gelmesi için stok durumunun direkt ürünün bulunduğu sayfada yer alması gerekmektedir.

Ücretsiz Kargo Seçeneği Sunun

Lojistik hizmetleri içerisinde kargo yönetimi çok önemli bir yerdedir. Müşteri memnuniyeti kargonun düzgün bir şekilde işlemesine bağlıdır. Ayrıca kargonun yönetilmesi şirketin mali denetimi açısından da önemlidir. Ücretsiz kargo seçeneği müşterilerin en fazla dikkat çektiği noktalardan biridir. Ne olursa olsun ücretsiz kargo seçeneğinin sitenizde bulunması sizlere büyük fayda sağlayacaktır. Kargo giderlerinizi hesaplayarak ürünlerin içerisine bir şekilde ilave edebilirsiniz. Bu sayede hem siz memnun olursunuz hem de müşterileriniz memnun olur.

Kargo ücretinden sonra müşterilerin dikkat ettiği diğer bir husus da kargonun hızıdır. Aynı gün kargo fırsatı sunarsanız müşterileriniz bundan çok memnun kalacaktır. Ücretini ödeyen müşteri sonrasında kargonun yolunu gözlemeye koyulacaktır.

İadeler İçin Hazır Olun

Müşteriler bir şekilde ürününüzden memnun olmayıp iade etmek isteyebilir. Bu yüzden şirket olarak daima ürün iadeleri hususunda hazırlıklı bulunmanız gerekecektir. Maliyetin iyi hesaplanmaması, iadelerin çok fazla olması gibi sebepler zarara uğramanıza neden olabilir. İadelerin hangi ürünlere ve neden yapıldığı önemlidir. Bu doğrultuda yeni stratejiler geliştirmeniz gerekecektir. İade koşullarının bulunduğunu da yine sayfanız içerisinde belirtmeniz gerekecektir. İade koşullarının bulunmaması müşterilerinizin sitenizi terk etmesine sebep olacaktır. Çünkü müşteriler size güvenerek bir ürünü alır ve sonrasında memnun kalmayabilir. Kıyafet satışlarında veya ayakkabılarda kişinin vücuduna göre olmayan bir büyüklük söz konusu olabilir. Her türlü satışlarınızın içerisinde iade olduğunu belirtmeniz müşterilerinizin size güven duymasına ve sizlerden alışveriş yapmasına olanak verecektir.