Sosyal Medya İstatistik Araçlarının Önemi

Sosyal medya istatistik araçlarının önemi hayatımızın büyük bölümü olan sosyal medya iletişim konusunda en hızlı platformlar arasındadır. Öyle ki her yaştan ve her kesimden deneyimlenen ve sıklıkla kullanılan bir  araç teşkil etmektedir. Bu dönemde hemen hemen her bireyin bir sosyal medyası vardır. Kullanma amaçları herkes ile bir olmayabilir.

Sosyal Medya İstatistik Araçları Nelerdir

Sosyal medya istatistik araçlarının önemi; yaptığınız çalışmaları sosyal medya platformuna koyduğunuz takdirde sonuçlarını elbette ki merak edersiniz. İşte bu çalışmalarınızın analizini yapma işi sosyal medya istatistik araçlarına düşer. Yapılan bu çalışmaların hedef kitlelerin, kimlere hitap ettiğini veya kimleri etkilendiğini görürsünüz. Bununla da yetinmeyip çalışmalarınızın sonuçlarını ve yatırım gelirlerinizi görmüş olursunuz. Bunlarında yapacağınız pazarlamalarda ve reklamlarda büyük katkısını görmek adına oldukça önem taşır.

Çalışma kalitenizi arttırıp yeni stratejiler ve yeni yollar, yeni yöntemler belirleme sürecinde oldukça katkı sağlayan araçlardır. Sosyal medya istatistik araçlarının kullanımı aslında oldukça basittir. Hem bilgisayarınızdan hem de mobil iletişim üzerinden ulaşabilirsiniz. Ama bunları gerek kalmadan kendi sosyal medya profillerin ayarlar kısmından da bilgi edinebilirsiniz. Unutulmaması gereken bir husus ise her sosyal medya hesabının istatistik aracı farklıdır. Bunun yanında hedef kitlenizi belirlimenizde yardımcı olduğu gibi bu kitleyinin özelliğini sizlere sunup bu bağlamda paylaşım yapmanızı sağlayacaktır. Paylaşımlarınızdan gelen geri bildirim bilgilerinize ulaşmayı sağlamak ile beraber beğenilme oranı az olan bir paylaşımın  nedenlerini saptamanızda yarar sağlar. Bu paylaşımın neden beğenilme oranı azdır sorusuna analiz  yaparak cevap verir. Sosyal medya istatistik araçlarının önemi; sizlerde hedef kitlenizi öğrenip kapsamınızı bu şekilde yeniden değişip e-ticaret yazılımı stratejinizi farklı yönde ilerleyebilirsiniz.

Sosyal Medya İstatistikleri Araçlarının Önemi & Neden Önemlidir

Sosyal medya istatistik araçlarının önemi; hayatı eve sığdırdığımız şu günlerde sosyal medya vazgeçilmezlerimiz arasında yerini almış bulunmaktadır. Ülkemiz ve dünya olarak bu salgınla evlerimizde kalarak ve teması minimum seviye indirerek savaşmaktayız. Bu bağlamda hayatlarımızı evimize sığdırdık. Evde kaldığımız şu dönemde sosyal medyayı daha da aktif kullanmaya başladık. Sayfalarımızda sosyal medya istatistik araçlarının yararını öğrenip uygulamaya başladık. Sizler de sosyal medya istatistik araçlarının kullanım önemini merak ediyorsanız sayfamızı okumaya devam etmelisiniz.

  • Takipçileriniz kimlerdir? Sosyal medya istatistik araçlarının önemi; Takipçileriniz kimler olduğunu ve hangi kitleye hitap ettiğiniz kapsayan bilgiler sunar. Takipçi kitlenizi tanımak demek içerik stratejilerinizi bu kitleye uygun yapmak demektir. Onların ilgi ve alakaları dikkate alarak paylaşım içeriği ayarlamalı. Aksi halde kimse kendisine hitap etmeyen şeyler ilgilenmez.
  • Geçmişe yönelik paylaşımlar: Geçmiş dönemde yaptığınız paylaşımları görmenize yarar. Geçmişte  yaptığınız paylaşımlara bakarak yeni bir yol haritası izleyebilirsiniz. Daha önce paylaştığınız paylaşımların beğenilme oranı az olduğu takdirde bu gönderinin eksik veya hatalı yanını görebilir ve bundan sonraki  içerik stratejilerinizi de kullanmayı öğrenebilirsiniz.
  • Sosyal medyada yaptığız reklamların takibi : Sosyal medya üzerinden yaptığınız bir reklamın getirmelerini ve götürelerini analiz etmenizi sağlar. Mesela ne kadar tıkandı, bütçeniz ne kadar oldu, reklamlar performansınızı nasıl etkiledi gibi analizlere sizlere yardımcı olur. Yatırım getirinizin sonuçlarını kampanya ölçümleri ile gözler önüne sermektedir.
  • Doğru zaman paylaşımın önemi: Takipçileriniz hakkında  bilgi edinip analiz sağlandıktan sonra onların en aktif olduğu zaman dilimini kestirmeniz gerekmektedir. İşte bu doğru zaman aralığında yaptığınız paylaşımlar izlenmenizde büyük bir artışın olmasına sebebiyet sağlayacaktır. Bu zaman aralıklarını da istatistik araçları  sayesinde netlik kazanıp öğrenebilirsiniz. Ama her bir sosyal  medya istatistik araçları farklıdır bunu da unutmamak gerekir.
  • Yatırımlarınızı hesaplama: Sosyal medyadaki performansınızın sizlere kazandırdıklarını en iyi sunulan stratejik analizlerdir. Yaptığınız reklamlardan ve kampanyalardan ne kadar kazandınız  ve ne kadar sürede kazandınız gibi sorulara cevap verir. Bu da sizin yeni bir müjteri için neler yapmanız gerektiğini gözler önüne sermektedir.
  • Geri dönüşler alma: Sosyal medya istatistik araçlarının önemi; Yaptığınız çalışmaların geri dönüşümlerini en iyi sosyal medya istatistik araçlarından alabilirsiniz. Takipçi sayınızda bir değişim oldu mu? Yeni takipçiler size katıldı mı yeni reklamlar aldınız mı? Günü soruların cevabını ancak stratejik araçlar verir. Bu sayede hem pazaryeri entegrasyonu ile hem eticaret sisteminizde başarıyı yakalayabilirsiniz.