Instagram, dünya genelinde yaygın olarak kullanılan en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Milyonlarca kullanıcıya sahip bu platforma son dönemlerde eklenen Shopping özelliği ile de Instagram üzerinde e-ticaret yapabilmeniz mümkün hale geldi. Peki, bu platform üzerinde e-ticaret yaparken bilmeniz gerekenler yok mu sizce? Elbette var. Birçok insan Instagram ile ilgili pek çok konuda bilgi sahibi olduğunu söylese de bu insanların çoğunluğu Instagram terimlerine çok uzaktır. Instagram sosyal ağıyla özdeşleşmiş olan bu terimleri e-ticaret sitesi ile yaparken bilmeniz oldukça önemlidir. Biz de bu yazımızda e-ticaret yaparken bilmeniz gereken Instagram terimlerini açıklamalarıyla birlikte ele aldık.

Instagram Postu

Instagram terimleri arasında en çok bilinen ve kullanılan terim Post’tur. Post terimi, uygulama üzerinden paylaşılan fotoğraf ve videolara verilen isimdir. İnsanlar bunun yerine paylaşım ya da gönderi kelimelerine de başvurabilirler.

Story

Son zamanlarda Instagram kullanıcıları tarafından fazlasıyla kullanılan terim Story’dir. Türkçe olarak buna karşılık hikâyeler anlamına gelmektedir. Instagram’ın hikâyeler özelliğini kullanan pek çok kişi buna hikâye demek yerine daha çok story demeyi tercih etmektedir.

Anlık kullanım olarak oldukça eğlenceli bir özellik olan storyler aslında e-ticaret ile uğraşan girişimciler için de kullanılması gereken bir özelliktir. Eğer siz de e-ticaret ile uğraşıyorsanız ve Instagram’ın Story özelliğinden yararlanmak istiyorsanız ürün ve hizmetlerinizi tanıtan fotoğraf ve videolar çekerek paylaşabilirsiniz. Bu özellik ile ürün kampanyalarınızı duyurabilirsiniz. Böylelikle hedef kitleniz ile daha kolay bir şekilde iletişim kurabilirsiniz.

Follow ve Unfollow

Instagram gibi birçok platformda Follow ve Unfollow terimlerini fazlasıyla duymuş olabilirsiniz. Follow terimi Türkçe karşılık olarak takip etme; Unfollow ise takibi bırakma anlamına gelmektedir. Instagram üzerinden biri sizi takip ettiğinde followlamış, takibi bıraktığında ise unfollowlamış olacaktır.

Direct Message

Instagram’ın en çok kullanılan ve en iyi özelliklerinden biri Direct Message’dır. DM olarak kısaltılan bu özellik Instagram’ın mesajlaşma özelliğidir. Takipçileriniz veya takip etmediğiniz kişiler ile mesajlaşmanızı sağlayan bu özellik ile arkadaşlarınız ve sevdikleriniz ile iletişime geçebilirsiniz. Direct message ile birbirinize fotoğraf ya da videolar gönderebilirsiniz.

Birçok e-ticaret paketleri gönderilerinin altına gelen fiyat ve ürün bilgisi sorularına buradan cevap vermektedir. Böylelikle müşterilerin ürünleri tanımalarını sağlamaktadırlar. Siz Eğer e-ticaret ile uğraşıyorsanız direct message özelliğini kullanmanız doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu sayede müşterilerle birebir iletişim kurarak satışlarınızın etkili bir şekilde artmasını sağlayabilirsiniz.

Hashtag

Hashtagler, Instagram üzerinde belirli bir konuda paylaşım yaptığınızı gösteren kelime öbeklerine verilen terimdir. Sıklıkla kullanılan bir terim olan Hashtag, # sembolünden sonra kelime öbeğinin getirilmesiyle oluşturulmaktadır. #e-ticaret #ticaret #instagram gibi örnekleri hashtag kullanımlarına örnek olarak verebiliriz. Özellikle e-ticarette hashtag kullanımından yararlanabilirsiniz.

E-ticarette hashtag kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Bu detaylara gelin bir göz atalım.

  • E-ticarette hashtag kullanırken kullanıcıları sıkmamaya özen göstermelisiniz. Hashtagleri her paylaşımınızda değil de ürün fotoğraflarınızın neyle ilgili olduğunu göstermek için kullanmalısınız.
  • Bir paylaşımınızda kullandığınız hashtag sayısına dikkat etmelisiniz. Çok fazla sayıda hashtag kullanırsanız spama düşebilirsiniz. Instagram’da spama düşmemek için 1-30 hashtag arasında kullanmaya özen göstermelisiniz.

Official

Official terimi ile biten birçok Instagram ismine denk gelmişsinizdir. Genellikle ünlü ve tanınmış kişiler, oyuncular, şarkıcılar ve siyasetçiler bu terimi kullanmayı tercih etmektedir. İngilizce olan bu terim, aslına bakarsanız hesabınızın daha çok resmi bir hesap olduğunu göstermektedir. Ancak bu noktada official kelimesi geçen her hesabın resmi bir kişiye ait olduğunu düşünmeniz yanlış bir yaklaşım olacaktır. Çoğunlukla yukarıda belirttiğimiz kişi ve meslek grupları arasında official kelimesini kullanan kişilerin kullanıcı adlarının sonunda mavi tık bulunmaktadır. Instagram’ın bu mavi tık özelliği ile bu kişilerin resmi bir kişi olduğu anlaşılmaktadır. Böylece isminde official kelimesi bulunan her kullanıcıya itibar etmeyerek resmi olmadığı ortaya çıkmaktadır.