E-ticaret yaparken pek çok markanın izlediği yöntemlerden biri Instagram platformunda takipçi satın almaktır. Sosyal medya pazarlamada takipçi sayısı önemli olması nedeniyle markalar bu sayıyı arttırmak amacıyla kimi zaman sahte takipçi satın alabiliyorlar. Ancak aslına bakılırsa takipçi satın almanın faydadan çok zararı olabiliyor. Özellikle de sosyal medya kullanıcıları tarafından fark edilebiliyor. Peki, takipçi satın almak ne gibi olumsuz etkilere neden olabiliyor? Yazımızda bu sorunun cevabını detaylı bir şekilde ele alacağız.

E-ticaret Yaparken Instagram’da Takipçi Satın Almanın Dezavantajları

Instagram kullanım ve hizmet koşullarına aykırı bir davranıştır

Instagram’da hesap açarken Instagram’ın kullanım ve hizmet koşullarını da kabul etmiş bulunursunuz. Fakat takipçi satın alırsanız bu koşullara aykırı bir davranışta bulunmuş olursunuz. Bu noktada Instagram’ın hesabınızı askıya alabileceğini ya da kapatabileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle de bu işlemlerden uzak durmalısınız.

Instagram sahte takipçilerinizi silebilir

Sahte takipçi satın alma, diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi Instagram’da da yıllardır süregelen işlemlerdir. Ancak sosyal platformlar da artık bu hileli durumla mücadele ederek, kullanıcıları yanıltacak yüksek takipçili hesapları kontrol etmeye ve tespit ettikleri sahte takipçileri belli aralıklarla silmeye başladılar. Özellikle Instagram’ın sahte takipçileri silmek adına üstün bir çaba gösterdiğini bilmelisiniz.

E-ticaret markanız için satın alacağınız takipçilerin Instagram tarafından silinmesiyle ciddi anlamda bir takipçi kaybı yaşayabilirsiniz. Bu da marka imajınızı bir hayli zedeleyecektir. Çünkü sizi takip eden gerçek takipçileriniz, markanızın sahte takipçi satın aldığını görecektir.

Sahte takipçiler markanıza etkileşim veya geri dönüşüm kazandırmaz

Instagram’da takipçi satın almak, hesabınızın büyük görünmesini sağlayacaktır. Fakat bu tamamen bir kamuflajdır. Yüksek takipçi sayısına sahip olsanız da Instagram ve diğer sosyal medya platformların algoritmalarının temelinde etkileşim ve geri dönüşümler gelmektedir. Sahte takipçiler, gönderileri beğenemez ve onlara yorum yapamazlar. Bu paylaştığınız gönderilerde etkileşim ve geri dönüşüm almamanıza neden olacaktır. Sahte takipçiler size etkileşim ve geri dönüşümler getirmeyeceği gibi sahip olduğunuz mevcut etkileşim ve dönüş oranlarının da düşük görünmesine neden olacaktır.

Mevcut etkileşim oranı hesaplanırken gönderi başına düşen beğeni ve yorum sayısı takipçi sayısına bölünür. Örneğin; gönderi başına düşen beğeni ve yorum sayısını 300, 10.000 de takipçi olduğunu ele alalım. Bu durumda etkileşim oranınız 0,03 olacaktır. Böyle bir etkileşim oranı, Instagram algoritmalarına içeriğin çok değerli olmayacağını göstereceği için e-ticaret markanıza yarardan çok zarara neden olabilecektir.

Hesabınızın gerçek değerini ve çalışmalarınızın performansını ölçümleyemezsiniz

Instagram’da takipçi satın aldığınızda, etkileşimlerinizi doğru ölçemezsiniz. Bu da hesabınızın gerçek değerini ve çalışmalarınızın performanslarını ölçememenize neden olacaktır. Bunları ölçümleyemediğiniz gibi yatırım getirinizi görmenize de engeldir. Yaptığınız yatırımın ne kadar değerli olduğunu ya da değersiz olduğunu anlamanızı engelleyecektir.

E-ticaret yaparken Instagram’da gerçek bir değer yaratmak için doğru stratejiler ve hedeflemeler gerektiğini bilmelisiniz. Hesabınızın gerçek değerini ve çalışmalarınızın performanslarını ölçümleyemediğinizde de bu stratejileri geliştirmeniz mümkün olmayacaktır.

E-ticaret Yaparken Organik Olarak Takipçi Sayısı Arttırmak

E-ticaret yaparken Instagram’da takipçi satın almak yerine hesabınızı organik olarak büyütebilirsiniz. Organik olarak takipçi sayınızı arttırmak, daha uzun süreli bir çalışmayı ve doğru stratejileri gerektirse de marka olma yolunda gerekli bir adımdır.

Marka olarak bu süreçte yapabileceğiniz birtakım çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmaları şöyle listeleyebiliriz:

  • Bir içerik planlaması hazırlayın
  • Düzenli olarak paylaşımlar yapın
  • Sürekliliğinizi koruyun
  • Paylaşımlarınızda görüntü kalitesine önem verin
  • Yüksek çözünürlüklü paylaşımlar yapın
  • Paylaşımlarınızda Instagram filtrelerinizi kullanın
  • Doğru hashtagler ile paylaşımlar yapın
  • Takipçilerinizle iletişime geçin
  • Reklam ve pazarlama çalışmaları yürütün
  • Influencerlarla reklam ve işbirliği yapın

Listelediğimiz bu çalışmaları yürüttüğünüzde organik olarak takipçi sayınızı arttırabilirsiniz. Aynı zamanda daha geniş bir kitleye ulaşarak etkileşim ve geri dönüşümlerinizi de büyük oranda arttırabilirsiniz.