E-ticaret yaparken pek çok sosyal medya platformundan yararlanılmaktadır. Instagram da e-ticaret sitesi yaparken kullanılan en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Instagram’ı e-ticaret yaparken kullanabilmek için ilgi çekici bir Instagram profil fotoğrafına ihtiyacınız vardır. İlgi çekici bir Instagram profil fotoğrafı ne kadar zor gibi görünse de e-ticaret paketleri etkili olabilmek için doğru bir stratejidir. Marka imajı ve markalaşma sürecinde de etkisi tartışılamaz boyuttadır. Bu nedenle süreç içinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini iyi bilmelisiniz. Bu yazımızda ilgi çekici bir Instagram profil fotoğrafının nasıl ortaya çıkarılabileceğinden bahsedeceğiz.

Instagram Profil Fotoğrafı ‘nın Boyutları Nasıl Olmalıdır?

Instagram profil fotoğrafı ‘nın boyutları mobil ve masaüstü görünüm olarak 2 farklı boyutta karşımıza çıkmaktadır. Mobil cihazlarda 110×110 piksel, masaüstü cihazlarda da ise bu boyut 180×180 pikseldir.

Genel olarak burada kullanacağınız fotoğraf kare olduğu sürece 1:1 oranındadır. Ancak 180×180 pikselin altındaki çözünürlükler masaüstü görünümde kötü görünebileceği için minimum olarak 200×200 piksellik bir instagram profil fotoğrafı hazırlamanız daha doğru olacaktır. Hazırlamak istediğiniz profil fotoğrafının boyutlarının 500×500 pikselin üzerinde olmamasına da dikkat etmelisiniz. Çünkü bu boyuttaki bir görseli Instagram sıkıştırdığı için çözünürlüğün bozulabilme ihtimali yüksektir.

İlgi Çekici Bir Instagram Profil Fotoğrafı Nasıl Hazırlanmalıdır?

Kullanacağınız görselin merkezde olmasına dikkat edin

Instagram profil fotoğrafı hazırlama sürecinde, kare formatta bir görsel hazırlamanız son derece önemlidir. Bu görselin de merkezde olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Bu süreçte logo kullanmayı tercih ediyorsanız, logonuz tam merkezde yer almalıdır. Fakat kendi fotoğrafınızı kullanmayı tercih ediyorsanız da yüzünüzün merkezde yer almalıdır. Bunlar ne kadar küçük detaylar gibi görünse de merkezde olmayan görsellerin estetik açıdan göze güzel gelmeyeceğini bilmelisiniz. Tam ortalanan bir logo veya kişisel fotoğrafın her zaman daha dikkat çekeceğini unutmamalısınız.

Logo mu kişisel bir instagram profil fotoğrafı mı tercih edeceğinize karar verin

Profil fotoğrafınızda kendi markanız için doğru seçimi yapmanız bir hayli önemlidir. Instagram profil fotoğrafı hazırlama sürecinde kullanacağınız görsele karar verirken Instagram iletişiminizin nasıl olmasını istediğinizi göz önünde bulundurarak tercih yapmalısınız. Bu noktada genellikle küçük girişimciler, takipçileriyle daha yakın bir iletişim kurmak için kendi fotoğrafını kullanmayı tercih etmektedirler. Kişisel fotoğraflar daha samimi bir iletişime yol açsa da logo kullanmak daha profesyonel ve kurumsal bir şirket izlenimine sahip olmanızı sağlayacaktır.

Görselinizin marka kimliğinizi yansıttığından emin olun

Profil fotoğrafı hazırlama sürecinde, görselinizin marka kimliğinizi yansıtması çok önemlidir. Bunu yansıtabilmeniz için markanızın logosuna yer verebilirsiniz. Böylelikle ürünlerinizi öne çıkartacak ve uzun vade de kullanabileceğiniz bir görsele yer vermiş olacaksınız. Özellikle de niş ürünler üzerine yoğunlaşmış bir e-ticaret firmasıysanız bu tür görseller hazırlamanız etkili sonuçlar elde etmenize büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Görselinizin belli bir tema içerisinde olmasına özen gösterin

Instagram profil fotoğrafı hazırlarken, paylaşımlarınızda kullanacağınız tema ve tasarım şablonuna uygun bir görsel profilinizde bir bütünlük oluşturacağı için bu yönde tercihler yapmanız doğru bir yaklaşım olacaktır. Buna ek olarak renk seçimleri, görsel veya grafik kullanımları gibi detaylar da özen gösterilmesi gereken kısaslardır. Böylelikle bir renk ve kimlik karmaşası yaratmadan vermek istediğiniz mesajı takipçilerinize verebilirsiniz.

Arka plan ve ögeler arasındaki renk ilişkisinin zıt olmasına dikkat edin

E-ticaret yaparken kullanacağınız Instagram profil fotoğrafındaki renkler bu süreçte oldukça önemlidir. Logo ya da kişisel fotoğraf olarak tanımlanan asıl ögenin ön plana çıkabilmesi için arka plan ile görsel ögenin renkleri arasında bir zıtlık olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin kullanacağınız profil fotoğrafı siyah ise arka planı beyaz seçmelisiniz. Profil fotoğrafı hazırlarken zıtlık oluşturacak görsel ögeler kullanmanız, kişisel fotoğrafınızın ön plana çıkmasına olanak sağlayarak daha kolay algılanması da yardımcı olacaktır. Bununla birlikte de hazırlayacağınız fotoğrafta zıt renklere yer vererek estetik bir algı yaratabilirsiniz.