E-ticaret yaparken sosyal medya kullanma kılavuzu; E-ticaret sosyal medya üzerinde yoğun bir şekilde ilgi görüyor. Özellikle insanların sosyal medya hesaplarını sık sık kullanmaları oradan istedikleri ürünlere hızlı bir şekilde ulaşmaları e-ticareti cazip kılıyor. Her yaştan kullanıcı sosyal medyayı kullanmakta ve orada kendilerine hitap eden ürünlere ulaşmaktadır. Sosyal medyanın e-ticaret sitesi üzerindeki etkisi vazgeçilmezdir.

E-ticaret yaparken sosyal medya kullanma kılavuzu; Sosyal medya üzerinden yaptığınız satışların kimlere, hangi yaş kitlesine hitap ettiğini istatistiklerden görebilirsiniz. Bu sayede çalışmalarınızın analizini yaparak geleceğinize yön verebilme imkanı bulursunuz. Tüm bunlar yanında analiz sonuçlarından yatırım gelirlerinizi de görebilme imkanı bulursunuz.  İleride yapacağınız satışlarda ve reklamlarda değişik planlamalara gidebilirsiniz. Yani istatistiklerin e-ticarette ki payı yadsınamaz.

İstatistik veriler çalışmalarınızın kalitesini arttırmanıza yardımcı olacaktır. Daha geniş kitlelere sesinizi duyurmak için verilerden destek alabilme imkanı bulacaksınız.

E-ticaret Yaparken Sosyal Medya Kullanma Kılavuzu Ve Önemi

Sosyal medya istatistik verilerine ulaşım çok kolaydır ve her yerden erişim sağlamanıza imkan tanır. Kendi sosyal medya profilinize girerek gerekli istatistik bilgilere ulaşmanız mümkündür. Yalnız sosyal medya hesaplarında istatistik bilgilere ulaşma yerleri farklı olabilir. Çünkü her sosyal medya sitesi farklı özelliktedir. Bunun için küçük bir araştırma yapmanız yeterli olacaktır. Hedef kitlenizin kimler olduğunu bu istatistik verilerden öğrenerek kitlelerinize uygun olarak paylaşımlar yapabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarında yaptığınız paylaşımlara müşterilerinizden gelen geri bildirimler, beğeniler ve yorumlar sizlere yardımcı olur. Örneğin; bir ürünün altında az beğeni varsa bunun sebeplerini araştırmak istersiniz. Araştırmalar ve anketler yaparak bunun sonucunu öğrenebilirsiniz. Müşteri yorumları da sizlere çok iyi ipucu verecektir. Bu şekilde müşterilerinizle kuracağınız bağ sonucu satış oranlarınızı arttırabilirsiniz.

Pandemi Sürecinde E-ticaret Yaparken Sosyal Medya Kullanma Kılavuzu

E-ticaret için Pandemi süreci tüm dünya ekonomilerini alt üst etse de e-ticaret paketleri değerini arttırdı diyebiliriz. Herkesin eve kapandığı pandemi günlerinde sosyal medya ve internet sık sık kullanılmaya başladı ve bu noktada internetten alışverişler arttı. Ürünlerin dezenfektan edilmesiyle müşterilere güvenli görüntüler gönderildi ve müşteriler güvenli ödeme kolaylığıyla da sitelerden alışverişlerini yaptı. Evden çıkamamak ihtiyaçların internetten sağlanması imkanını sundu. Bu noktada kargolar üzerine binen yük de arttı. Kargolarda çalışmalarını titizlikle ve zamanında yürütebilmek için canla başla mücadele etti. Bu noktada firmaların iyi bir kargoyla anlaşabilmesi son derece önemliydi. Çünkü kargolar müşterilere giden yoldu ve ürünün düzgün bir şekilde ulaşması doğrudan yorumlara etki edecekti. Tüm bunları ayrıntılı bir şekilde bilen firmalar süreci doğru yöneterek gelirlerini arttırdı. Sosyal Medya’yı ayrıntılı araştırmak ve özelliklerini bilmek de firmalar için vazgeçilmez bir özellik aldı.

E-ticaret yaparken sosyal medya kullanma kılavuzu
E-ticaret yaparken sosyal medya kullanma kılavuzu

Takipçilerinize Dikkat!

Takipçilerini araştırarak kimler ve hangi yaş grupları olduğuna dikkat edin. Bu hedef kitlenize uygun satışlar yapmanızı kolaylaştırır. Hangi yaş ve cinsiyette olduklarını bilmek ürünlerinizi ona göre reklam etmenizi sağlayacaktır. Örneğin bir makyaj ürünü satıyorsanız hedef kitleniz kadınlardır. Ancak araba satıyorsanız hedef kitleniz daha çok erkeklere doğru kayar.

Geçmiş Gelecektir

Geçmiş bilgileriniz ayrıntılı kontrol ederek geleceğinize dair analizler yapın. Daha önce yaptığınız paylaşımların beğeni kapasitesini ve yorumlarını kontrol edin. Gönderilerinize olan ilgi ürünlerinizin paylaşımında değişiklikler yapmanızı sağlar. Aynı zamanda yapmış olduğunuz reklamları da sürekli takip edin. Bu reklamların takibi getiri ve götürü analizi yapmanızı sağlar. Reklamların çalışmalarınızı ne kadar etkilediğini net bir şekilde görebilirsiniz. Böylece e-ticaret paketleri özellikleri’ni daha verimli kullanırsınız.

Doğru Zaman

Paylaşımlarınızı doğru zamanda yapmanız çok önemlidir. Takipçilerinizin kimler ve hangi yaş grubunda olduğunu öğrendikten sonra aktif olabilecekleri zamanları tespit edebilirsiniz. Örneğin gençlere hitap edecekseniz eğer okul bitiş saatleri gibi zamanları dikkate alabilirsiniz. Ya da bu aktif zamanı öğrenmek için istatistik verileri inceleyip net fikirler öğrenebilirsiniz.

Yatırımlarınızı Takip Edin

Reklamlardan ne kadar kazandınız ya da kampanyalarınızdan ne kadar kazandınız? İşte bu sorularınızın cevabı çok önemlidir.Getir ve götürlerinizi planlı bir şekilde hesaplamanız gerekmektedir. Planlı olmak bu işin en büyük kazanç kapısını oluşturur.

Geri Dönüş

Müşterilerinizin ürünleriniz hakkında geri dönütlerine dikkat edin ve yolunuzu ona göre şekillendirin.