E-ticaret firmalarının satışlarını arttırmak için öncelikli amacı sitelerini ziyaret eden kullanıcıların satın alma kararlarını olumlu etkilemektir. Bunun için firmaların birtakım yöntemler uygulaması gereklidir. Uygulanacak yöntemleri belirlerken de bazı unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır. Bunlar hedef kitlenin beklentileri, satılan ürünün çeşitliliği, ürünün fiyat aralığı, kargo ve ödeme seçenekleri gibi unsurlardır. Biz de bu yazımızda e-ticaret firmalarının ziyaretçilerinin satın alma kararlarını olumlu etkilemesi için uygulaması gereken yöntemleri sıralayacağız. Sizler de bir e-ticaret firması olarak yazımızdan yararlanabilir ve satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

1) Ziyaretçilerin size güvenmesini sağlayın

E-ticaret firmalarının satışlarını etkileyen en önemli faktörlerden biri güvendir. E-ticarette başarılı olmak, ziyaretçilerin firmaya güven duymasıyla yakından ilişkilidir. Bu noktada firmaların web sitelerinde iletişim bilgilerini, misyon ve vizyon gibi kurumsal bilgilerini kullanıcıların görebileceği şekilde belirtmesi gereklidir. Aynı zamanda kullanıcılara farklı ödeme imkanlarının da sunulması güven kazanmak için oldukça önemlidir. Böylelikle hedef kitlenin beklentilerine karşılık vererek onların güvenini kazanmak mümkündür.

2) Ziyaretçilere sosyal kanıt sunun

Genellikle tüketiciler bir ürün veya hizmeti satın almadan önce sosyal kanıttan faydalanmaktadır. Bu noktada firmaların sosyal kanıt araçlarını kullanması oldukça önemlidir. Sosyal kanıt araçlarına örnek olarak kullanıcı yorumları, ürün incelemeleri, ürün yorumları ve puanlamaları verilebilmektedir. Bu sosyal kanıt araçlarına web site üzerinde yer veren firmaların müşteriyi satın almaya ikna etme olasılığı bir hayli yüksektir. Sizler de web sitenizde sosyal kanıtlara yer vererek kullanıcıların bir ürün hakkındaki eylem ve inançlarını olumlu yönde değiştirebilirsiniz.

3) Ürün görsellerine ve açıklamalarına özen gösterin

E-ticarette ziyaretçiler ürünlerle yakından temas edemediği için ürün görsellerinden yararlanılmaktadır. Bu nedenle firmaların ürün görsellerine özen göstermesi gereklidir. Bu noktada profesyonel, yüksek çözünürlüklü, gerçek, fikir verici ve dikkat çekici ürün görsellerinin kullanılması ziyaretçileri alışveriş yapmaya ikna etmek için oldukça etkili bir yöntemdir. Bunun yanı sıra ürün fotoğraflarının farklı açılardan çekilmiş olmasına, ürünü ön plana çıkaracak zeminlerin kullanılmasına ve ürünün farklı renklerinin de fotoğraflanmasına dikkat edilmelidir.

Ürün görsellerinin yanı sıra ürün açıklamaları da ziyaretçilerin satın alma kararlarını olumlu etkileyecek faktörlerden biridir. Bu noktada detaylı bir ürün açıklaması satış yapmak açısından faydalı olmaktadır. Tüketicilerin aklında bir soru işareti kalmaması için ürün açıklamaları eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Aksi halde tüketiciler ürünü satın almaktan vazgeçebilmekte ve siteden ayrılabilmektedir.

4) Etkili içeriklere yer verin

İçerik oluşturmak, e-ticaret sitelerinin kullanıcıyla iletişime geçebilmesi için etkili yöntemlerden biridir. Bu nedenle firmaların metinleri doğru yerde ve etkili biçimde oluşturması oldukça önemlidir. Karmaşadan uzak ve özgün içerikler ortaya konulması gereklidir. Aynı zamanda etkili içeriklerin etkili bir tasarımla sunulması da tüketiciyi satın almaya teşvik etmektedir. Sizler de etkili içerikler ortaya koyarak siteye gelen ziyaretçilerin ikna olarak sitede kalmasına ve ürün satın almasına olanak sağlayabilirsiniz.

5) Ürün çeşitliliğini arttırın

Bir e-ticaret sitesinde ürün çeşitliliğinin fazla olması kullanıcıların sitede daha fazla zaman geçirmesine neden olmaktadır. Sitede daha fazla zaman geçiren kullanıcıların da ürün satın alma ihtimali daha fazla olmaktadır. Bu nedenle e-ticaret firmalarının ürün çeşitliliğini arttırması, satışlarını arttırması için bir etkendir. Fakat ürün çeşitliliğini arttırırken tüketicilerin kafasını karıştırmamaya özen göstermek gereklidir. Bu noktada ürünleri doğru bir şekilde kategorize etmek oldukça önemlidir.

6) Çapraz satış tekniklerinden yararlanın

E-ticarette çapraz satış tekniklerinden yararlanmak, tüketicileri satın almaya ikna etmenin yollarından biridir. Bu noktada yararlanabileceğiniz çapraz satış tekniklerinden birkaçı şunlardır:

  • Çok satan ürünler
  • İlgili ürün önerileri
  • Görüntüledikleri ürünlerle uyumlu ürünler
  • ‘Diğer kullanıcılar bunu da aldı’ gibi öneriler

Sizler de e-ticaret siteniz için sıraladığımız çapraz satış tekniklerini kullanabilirsiniz. Böylelikle sitenizi ziyarete gelen kullanıcıların satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkileyebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.