E-ticaret firmalarının, kış sezonunun yaklaşmasıyla birlikte sezonluk ürünlere olan talep artacağı gibi 27 Kasım’da gerçekleşecek olan Black Friday haftası ve yılbaşı kampanyaları için ön hazırlıklara başlaması gerekmekte. Firmaların şimdiden planlamalar ve ön hazırlıklarda bulunmaları yoğun geçecek kış sezonu için oldukça önemli. Böylelikle daha fazla geri dönüşün sağlanacağı bilinmelidir. Bu süreçte hem e-ticaret site tarafında hem pazarlama hem de reklam çalışmalarında firmaların üzerinde durmaları gereken konular bulunmakta. Gelin bu konulara göz atarak kış sezonu için nasıl hazırlıklar yapılması gerektiğini inceleyelim.

E-ticaret Firmaları Kış Sezonu İçin Nasıl Hazırlıklar Yapmalı?

Kış sezonu ürünlerini belirleyin

Kış sezonunda öne çıkartacağınız ürünleri ve kampanyaları belirlemeniz bir hayli önemlidir. Kış sezonunda öne çıkacak, çok satılacak ve talep görülecek ürünleri öne çıkarmalısınız. Bazı ürünlerde nasıl bir fiyatlandırma ve kampanya sunacağınızı ön hazırlık yapmanız geliştirilecek stratejiler için önem arz edecektir.

Ürünlerin stok kontrollerini gerçekleştirin

Kış sezonunda yapacağınız kampanyalarda öne çıkaracağınız ürünleri belirledikten sonra, bu ürünlerin stok kontrollerini ve teminlerini de yapmanı gerekmektedir. Yoğun kampanya döneminde elinizdeki stokları daha hızlı bir şekilde tüketebileceğiniz için buna hazırlıklı olmanız gerekir. Yoğun satışların gerçekleştiği dönemde stokların yenilenme hızı değiştiği için çeşitli önlemlerde bulunmalısınız. Tüm bu kontrolleri gerçekleştirdiğinizde yapılan satışlar doğrultusunda satış rakamlarına ve hangi ürün için ne kadar stok gerektiği verilerine ulaşabilirsiniz.

Reklam bütçesi oluşturun

Yıl sonunun yaklaşması nedeniyle birçok firma reklam ve pazarlama çalışmalarını ciddi şekilde arttıracaktır. Özellikle pandemi döneminde satışların düşmesi ve yaşanan birtakım aksaklıklar nedeniyle firmalar yıl sonunda bu açıklarını kapatmaya çalışacaktır. Bu nedenle yıllık bütçe planlaması yaparken pazarlama ve reklam bütçesi de ayarlamayı unutmayın. Bu süreçte sosyal medya kampanyaları düzenlemeniz satışlar açısında oldukça etkili olacaktır. Farklı influencer hesaplarla işbirliği yaparak kış sezonundaki satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Kargo seçeneklerini belirleyin

Tüketiciler yaptıkları alışverişlerde kendilerine en iyi fırsatları sunan firmaları tercih ederler. Bu nedenle ücretsiz kargo, hızlı gönderim, kapıda ödeme ve aynı gün kargo gönderimi gibi farklı alternatifler üzerinden pazarlama çalışmalarında bulunabilirsiniz. Bu kargo seçenekleri geri dönüşümleri arttıracak satışlarda bir hayli etkili olacaktır.

Altyapınızı test etmeyi ve gerektiğinde bakım çalışmalarını yapmayı ihmal etmeyin

Yapacağınız kış sezonu kampanyalarında web siteniz yüksek bir trafik alacaktır. E-ticaret sitenizin bu trafiği kaldırabilmesi için sağlam bir altyapıya sahip olmasına ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle herhangi bir dönemde ve özellikle dönem kampanyaları düzenlerken sitenizin altyapısını test ederek gerekli önlemleri almanız gereklidir. Sitenin yoğun trafik nedeniyle zorlanmaması ya da tüketicilere hata oluşturmaması için bakım çalışmalarına yer vermelisiniz.

Sitenin yüklenme hızını arttırın

Sitenizin her zaman hızlı çalışması ve sayfaların hızlı yüklenmesi bir hayli önemlidir. Kış sezonu boyunca tüm firmalar yıllık bütçe açığını ve özellikle pandemiden sonra oluşan satış aksaklıklarını kapatmak için kampanyalara ve fırsatlara yöneleceğinden dolayı rekabet daha da artmaya başlayacaktır. Bu süreçte de kullanıcı deneyimi önemli bir role sahiptir. Site yüklenme hızı da bu deyimleri oluşturan unsurlardan biridir. Sitenizin yüklenme hızının yavaş olması kullanıcıların gerçekleştirecekleri alışverişlerde geri adım atmalarına sebebiyet verecektir.

Mobil sitenizin hızını da arttırın

Kış sezonunda yapacağınız kampanyalar nedeniyle web sitenizde yoğunluk gerçekleşecektir. Bu nedenle web sitenizin yanında mobil sitenizin de olması bu yoğunluğu hafifletecektir. Bu mobil sitenizin de mobil site optimizasyonunu yaparak hızının iyi olmasını ve gelen trafiği karşılayabilmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle mobil sitenizden de kullanıcılara iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilirsiniz.

Kullanıcı deneyiminde artış sağlayın

Pazarlama ve reklam çalışmalarınızı verimli bir şekilde gerçekleştiriyor olsanız dahi web sitenizde iyi bir kullanıcı deneyimi sunarak kullanıcıların rahat bir şekilde sitenizde dolaşmalarını sağlayamadığınız sürece beklediğiniz geri dönüşümleri alamayacaksınız. Bu nedenle bu süreç içinde kullanıcı deneyimini arttıracak çalışmalar yapmanız çok önemlidir.