Snapchat’te Hesap Açmak E-ticaret Firmalarına Avantaj Sağlar mı?

Snapchat, uzun bir süre zirvede kalmayı başaran ve halen popülerliğini koruyan bir platformdur. Özellikle genç kitlenin kullandığı platformlardan biri olması nedeniyle Snapchat hesap açma, e-ticaret firmalarının pazarlama planlarında yer almalıdır. E-ticaret firmalarının farklı ve popüler bir mecrada pazarlama yapmasına olanak tanıyan bu platformun e-ticaret firmalarına tanıdığı sayısız olanak vardır. Gelin bu mecranın e-ticaret firmalarına sağladığı avantajlara göz atalım.

Snapchat’te hesap açmanın e-ticaret firmalarına sağladığı avantajlar

Sürekli paylaşımlarda bulunarak etkileşimlerinizi arttırabilirsiniz

Snapchat’te günlük paylaşımlar yapmanız bir kitle oluşturmanıza yardımcı olur. Bununla birlikte takipçilerinizden gelen geri dönüşümleri ve etkileşimleri arttıracaktır. Burada etkileşimlerinizi arttırmanız genç kitlenin markanıza daha aşina davranacağı için de sosyal medya pazarlama çalışmalarınıza katkı da sağlayacaktır.

Genç takipçi kitlesi oluşturabilirsiniz

Snapchat, çoğunlukla genç kitlenin oluşturduğu bir platformdur. Bu yüzden Snapchat’e katılmanız demek genç kitleye bir adım atmış olmanız demektir. Özellikle de genç kitleye hitap edecek ürün ve hizmetleriniz bulunuyorsa ya da bu genç kitlenin uzun vadede sizin müşteriniz olabileceğini öngörüyorsanız bu platformda yer almanız e-ticaret firmanız için çok şeyi değiştirecektir. Genç kitlenin ilgisini çekebilmek ve ürettiğiniz içeriklerle onlara ulaşmanız uzun vadede bu kitleden geri dönüşüm elde etmenize yardımcı olacaktır.

Markanızın bilinirliğini arttırabilirsiniz

Snapchat hesap açtıktan sonraki süreçte düzenli olarak bu mecrada içerik paylaşımlarında bulunmanız çok önemli ve gerekli bir husustur. Yaptığınız düzenli paylaşımlarla genç kitlenin ilgisini çekerek onlardan gelen etkileşimleri arttırmış olursunuz. Böylelikle de marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Sosyal medya pazarlama çok kanallı bir strateji üzerinde yürütüldüğünde markanın daha fazla kişiye ulaşılmasını sağlar. Birden fazla kanal üzerinde çalışmalar yaptığınız takdirde internet üzerinde daha fazla içerik paylaşımı yapmış olursunuz ve bu markanızın daha fazla kişi tarafından görülmesini ve marka bilinirliğinizin artmasını sağlayacaktır.

Ürün ve hizmet tanıtımları yapabilirsiniz

Ürün ve hizmet tanıtımlarınızın etkili olabilmesi için doğru platformlar aracılığıyla doğru içeriklerle doğru hedef kitleye ulaşmanız gerekir. Snapchat de genç kitleye hitap eden ürün ve hizmet sunan firmalara yönelik bu alternatifi sağladığı için etkileşimleri arttırmanız bir hayli önemlidir. Bu nedenle e ticaret firmaları, hedef kitleye ürün ve hizmetlerini tanıtmak için Snapchat’te hesap açmaları oldukça doğru bir yaklaşım olacaktır. Özellikle genç kitlenin ilgisini çeken güncel piyasayı takip ederek ürün ve hizmet tanıtımında bulunmanız onlar üzerinde daha etkili olacaktır.

Influencer hesaplarla iş birliği yapabilirsiniz

Snapchat hesap açma, influencer reklam ve pazarlama çalışmaları için size bir kapı aralamış olur. Snapchat üzerinde popüler olan ve pazarlama çalışmalarında yapılan birçok çalışmalar vardır. Bu çalışmalardan biri de farklı hesapların ya da influencer kişilerin, markaların hesaplarını ara ara kendileri kullanarak, marka adına ürünü tanıtan içerik paylaşımları yaparak takipçilerle etkileşime girmesidir. Aynı zamanda bu tür çalışmalar, influencer kişilerin yaptığı paylaşım ve etiketlerle takipçilerini de markaya çekmeye yardımcı olduğu için daha geniş bir kitleye ulaşma ve marka bilinirliğini arttırma konusunda da bir hayli önemlidir.

Influencerlarla yapacağınız diğer bir çalışma ise iş birlikleri yapmaktır. Onlarla birlikte planlayacağınız kampanyalar sayesinde oldukça etkileşim ve geri dönüşüm sağlayacaksınız.

Kampanyalarınızı duyurabilirsiniz

Snapchat’te hesap açarak yapabileceğiniz diğer bir çalışma ise kampanyalı ürün tanıtımlarıdır. E ticaret sitenizde başlatmış olduğunuz kampanya ve fırsatları günlük paylaşımlarla duyurabilirsiniz. Kampanya ve fırsat duyurularınızı Snapchat aracılığıyla yapmanız, farklı bir kitleyi sitenize çekerek sosyal yönlendirme trafiğinizi de arttırmanıza olanak sağlayacaktır.

İndirim kodu paylaşımlarında bulunabilirsiniz

Snapchat’te yapılan paylaşımlar sadece 24 saat yayında kalmakla sınırlıdır. Fakat bunu 24 saat sürecek son dakika kampanyaları düzenleyerek olumlu bir hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda paylaşacağınız 24 saatlik indirim kodlarıyla da kullanıcıları alışveriş yapmaya teşvik edebilirsiniz. Kullanıcıların hızlı bir şekilde harekete geçmelerini sağlamak ve takipçilerin satın alma kararlarını etkileyerek onları e-ticaret sitenize çekmek için böyle bir yöntem oldukça etkili olacaktır.