Mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilen tutarın GSM operatörlerine yansıtılması olarak tanımlanan mobil ödeme, günümüzün en önemli ödeme yöntemlerinden biridir. Bu ödeme yönteminin tüketiciler arasında popüler olması, e-ticaret firmalarını da sıklıkla mobil ödemeye yöneltmektedir. Peki, hem tüketiciler hem de e-ticaret firmaları için kilit nokta olan mobil ödeme hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Gelin hep birlikte bir göz atalım.

Mobil Ödeme Nedir?

Yapılan online alışverişlerin tutarının GSM operatörlerine yansıtılarak bu tutarın tüketicilerden fatura ödeme zamanlarında tahsil edildiği ödeme yöntemine mobil ödeme adı verilmektedir. Mobil ödemeler hayatın pek çok alanında kullanılmaktadır. Genellikle mobil ödeme, e-ticaret ile gerçekleştirilen güvenli alışverişlerde, düzenli ödeme yapılacak abonelik hizmetlerinde ve Google Play’den yapılan alışverişlerde kullanılmaktadır.

Mobil ödemeler mobil cüzdanları ve mobil para transferlerini kapsamaktadır. Bu ödeme yöntemi yasal düzenlemelere tabiidir. Nakit, çek ya da fiziksel kredi kartlarıyla ödeme işlemini gerçekleştirmek yerine mobil ödeme teknolojisiyle dijital ödeme yapmak mümkündür.

Mobil Ödeme Güvenilir mi?

Mobil ödeme yöntemi, gelişmiş güvenlik özellikleri ve sunduğu kolaylıklar ile gün geçtikçe daha fazla tüketici tarafından kullanılmaktadır. Bunun için güvenli yerlerin tercih edilmesi gereklidir. Aksi halde her ay faturaya yansıtılan tutarlar kişilere zarar vermektedir. Böyle bir durumla karşılaşan tüketiciler GSM operatörünün sorumluluk almadığını bilmeli ve alışveriş yapılan firmayla iletişime geçmelidir. Mobil ödeme kullanılmak istenmediğinde GSM operatörüyle iletişime geçilerek iptal edebilmek mümkündür.

Mobil Ödemenin E-ticaret Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Mobil ödeme, tüketicilere kolaylık sunması açısından oldukça tercih edilen bir ödeme yöntemidir. Bu yöntem özellikle kredi kartı kullanmak istemeyen tüketiciler için kartlı ödeme yöntemine benzetilmektedir. Mobil ödeme, tüketicilere sunduğu avantajların yanı sıra e-ticaret firmalarına da pek çok avantaj sağlamaktadır. Mobil ödemenin e-ticaret firmalarına sağladığı avantajlar şunlardır:

  • Mobil ödeme ile ödeme işlemini güvenli ve hızlı bir şekilde yapan tüketiciler e-ticaret firmalarına güven duymaktadır.
  • Yapılan alışverişler faturaya yansıtıldığı ya da bakiyeden düşürüldüğü için tüketiciler mobil ödeme hizmeti veren e-ticaret firmalarını tercih etmektedir.
  • Kredi kartı olmayan veya kullanmak istemeyen tüketicilerin alışveriş yapmasına olanak sağlamaktadır.
  • Tüketicilere güvenli bir alışveriş sunmaktadır. Böylelikle e-ticaret firmalarının sadık müşteriler kazanmasını mümkün kılmaktadır.
  • Mobil ödeme ile alınan ürün veya hizmete ait detaylı harcama bilgisinin sonraki faturaya yansıtılması tüketicilerin ödemelerini yakından takip etmelerini sağlamaktadır.
  • Mobil ödeme hizmeti veren e-ticaret firmaları şüpheli bir durumla karşılaşıldığında tüketicileri uyarmaktadır.

Sizler de bir e-ticaret firması olarak sıraladığımız avantajlardan faydalanmak istiyorsanız web sitenizde mobil ödeme seçeneğine yer verebilirsiniz.

Tüketiciler Mobil Ödemeyi Nasıl Aktif Edebilir?

Tüketicilerin e-ticaret ile ürün satın alırken mobil ödeme sistemini aktif etme konusunda GSM operatörleri oldukça kolaylık sağlamaktadır. Tüketicilerin mobil ödemeyi aktif edebilmeleri için tercih edebilecekleri yöntemler şunlardır:

Vodafone ile mobil ödeme aktif etme: Vodafone hattı mobil ödeme seçeneğine kapalı olan tüketiciler ‘mobil ödeme aç’ yazarak 7878’e ücretsiz olarak SMS gönderebilmektedir. Bunun yanı sıra da ayarlarım sekmesinden mobil ödeme seçeneğini tıklayarak servisi açabilmektedir.

Turkcell mobil ödeme aktif etme: Turkcell hattı mobil ödeme seçeneğine kapalı olan tüketiciler ‘mobil ödemeyi aç’ yazarak 2222’ye ücretsiz olarak SMS gönderebilmektedir. Öte yandan da Turkcell çağrı merkezini arayarak mobil ödeme seçeneğini aktif hale getirebilmektedir.

Türk Telekom mobil ödeme aktif etme: Türk Telekom hattı mobil ödeme seçeneğine kapalı olan tüketiciler ‘mobil ödeme kayıt’ yazarak 5555’e ücretsiz olarak kısa mesaj gönderebilmektedir.

Mobil Cüzdan Nedir?

Son zamanların yükselen trendi haline gelen mobil cüzdan, bir mobil cihaz kullanarak dijital olarak ödeme yapılabilmesi amacıyla banka ve kredi kartı bilgilerinin saklanmasına yönelik bir uygulamadır. Bu uygulamayı kullanan pek çok tüketici e-ticaret firmalarının web sitelerinden kolaylıkla alışveriş yapabilmektedir. Bunun için tüketicilerin mobil cihazlarına bir mobil cüzdan uygulaması indirmeleri yeterlidir.