E-ticaretin Olumlu Etkileri

Son zamanlarda firmaları başarıya ulaştırmak, iş ağı kurmak ve ürün satışı yapmak için en sık tercih edilen yöntemlerden biri de e-ticarettir. Ticaretin elektronik ortamda yürütülmesi anlamına da gelen e-ticaret, sürekli gelişen teknoloji sayesinde daha da fazla ilgi görmeye başladı. Hem tüketici hem de potansiyel müşteri e-ticaret sayesinde konum fark etmeksizin herhangi bir yerden ürün ve hizmet sunan firmalardan haberdar olabilme fırsatı yakalıyor. Böylelikle de girişimciler, evrensel pazarlarda daha çok faaliyet gösterebiliyor.  Ayrıca e-ticaret, diğer ticaret yöntemlerine oranla daha az maliyet gerektiren bir iş. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre girişimcilerin sayısında artış yaşandığı ve pazaryerlerinden elde edilen başarıların arttığı saptanmıştır. Bunun nedeni de e-ticaretin sağladığı avantajlar sayesinde girişimcilerin fazla sermayeye ihtiyaç duymadan işletme sahibi olabilmesidir. Sizlere hazırladığımız bu yazımızı okuyarak e-ticaretin olumlu sonuçları hakkında daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz.

E-ticaretin İşletmelere Sağladığı Avantajlar

Satış faaliyetlerini kolaylaştırması, e-ticaretin avantajları arasında ilk sıralarda kendini gösterir. Bu faaliyet, alışveriş için fiziki bir mağaza zorunluluğunu ortadan kaldırır. E-ticaret çevrimiçi platformlarda reklam ve tanıtım faaliyetlerinin kolay sürdürülebilmesini sağlar. E-ticaret sektörü hem pazarlama hem de reklam çalışmaları için gerekli olan bütçeden daha az miktarını harcayarak geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlar.

  • Ulaşılabilir Olmak

Çevrimiçi satış gerçekleştiren firmalar, müşterilerine 7 gün 24 saat hizmet sunabilmektedir. Böylelikle müşteriler ürün ve hizmete ulaşmak için bir zaman sınırlamasının içinde yer almaz. Hedef müşteriler istedikleri zaman firma hakkında bilgi edinebilir ve sunmuş olduğu ürünleri inceleme fırsatı yakalar. Ayrıca e-ticaret sektörü ile ilgilenen biri, fiziksel mağazası ile dijital mağazasındaki satışları kıyasladığı zaman dijital mağazada daha yüksek satış oranı yakaladığını fark eder. Bunun nedeni de teknolojinin gelişmesi olarak görülür.

  • Pazaryerlerine Yakınlık

Her işletme, gerek fiziksel gerekse de psikolojik anlamda ürün ve hizmetini sunduğu pazaryerlerine yakın olmak ister. Çünkü işletme sahibi, sattığı ürün ve hizmetinin müşteriye sağlıklı bir şekilde iletildiğinden emin olmak ve müşterinin ürün karşısında memnun olup olmadığını öğrenmek ister. E-ticaret, geleneksel ticarette olduğu gibi sizlerin sorunlarla karşılaşmanıza pek müsaade etmez.

  • Az Maliyet İle Kazanılan Çözüm

Bir işletme sahibi ürünlerini pazarlamak ve satışını sağlamak adına genelde mağaza, ofis ve restoran gibi gayrimenkullere yönelir. Çoğu zaman büyümek üzerinde olan işletmelere seçtikleri bu gayrimenkuller engel oluşturur. Böylelikle işletmenin bir başka şubesi olmasının da önüne geçilmiş olur. Tüm bunların aksine e-ticaret siteniz, herhangi bir işletmenin açacak olduğu en az 3 şubeye eşit olur.

  • Çift Yönlü Gerçekleştirilen İletişim

E-ticaretin sağladığı bir başka avantaj ise üretim ve pazarlama aşamasında müşteriler ile kesintisiz iletişim kurabilmeyi sağlamasıdır. E-ticaret sektöründe iletişim sadece işletmeden müşteriye doğru olmamakla beraber aynı zamanda müşteriden de işletmeye doğru aktarılan bir iletişim kurulmasını sağlar. E-ticaret sitesi olan işletmeler, site üzerinden elde ettikleri bilgi ve analizlere dayalı olarak mevcut şube ve mağazalarına daha fazla müşteri çekebilmek ve isimlerini daha popüler hale getirmek için yöntemler geliştirebilirler.

  • Marka Olma Yolundaki Süreç ve Pazarlama

Marka olma sürecinin hızlı ilerlemesi ve kolay bir şekilde yürütülmesi e-ticaretin sağladığı avantajlardan bir başkasıdır. Dünyada bulunan popüler işletmelere göz atıldığı zaman çoğunun kuruluş tarihinin yalnızca birkaç sene önceye dayandığını görebilmek mümkün. Bunun nedeni ise internet ortamında verilen bilgilerin, e-ticaret aracılığıyla hızlı yayılım göstermesi ve böylelikle markanın adının duyulabilme imkanıdır. Ayrıca e-ticaret aracılığıyla yapılan pazarlamalar sayesinde de işletmenin varsa diğer mağazalarına olan rağbet de artacaktır.