Teknolojinin gelişmesiyle birlikte e-ticaret yapmak daha kolay ve çekici hale geldi. Küçük işletmeler de dahil olmak üzere pek çok işletme e- ticaret yapmaya başladı. E-ticaret sayesinde daha kısa sürede daha fazla insana ulaşmak mümkün. Eğer markanızı ve ürünlerinizi güzel bir şekilde tanıtabilirseniz e- ticarette başarılı olabilirsiniz.

E- ticaretle ilgilenen kişilerin en büyük amacı daha fazla satış yapmaktır. Bu amaca ulaşmak için pek çok farklı strateji bulunmaktadır. Bu yöntemlerden en etkili olanları şunlardır;

 • Pazarlama stratejilerinin gerçekçi olması
 • Sosyal Medya kullanımı
 • SEO kullanımı
 • Reklamlar
 • Niş pazarlama
 • Viral pazarlama
 • Pazarlama Stratejilerinin Gerçekçi Olması

E-ticaretle ilgilenen firmaların başlıca dikkat etmesi gereken konu pazarlama stratejileridir. Firma pazarlama konusunda doğru stratejiyi bulursa işi oldukça kolaylaşır. Doğru satış stratejisi bulunduğunda firma ürünlerinin tanıtımını ve satışını daha kolay yapabilir. Ayrıca doğru stratejiler firmanın daha fazla tanınmasını ve akılda kalmasını sağlar. Marka stratejisini belirlerken dikkat ermeniz gereken bazı konular bulunmaktadır.

Rekabet analizi, marka stratejisi yaparken ilk yapmanız gereken şeydir. Bu analizler sonucunda rakiplerinizin neler yaptığını tam olarak öğrenebilirsiniz. Bu analizlerde rakiplerinizin ürünlerine, ürün fiyatlarına, ürünlerin stoklarına, yaptıkları indirim oranlarına ve yaptıkları ürün tanıtımlarına göz atmak işinizi kolaylaştırabilir.

Rakiplerden farklı olmak da oldukça önemlidir. Rakiplerinizle aynı ürünleri satmak sizi değersizleştirebilir. Bu nedenle farklı ürünlere ve farklı ürün modellerine online mağazanızda yer vermelisiniz.

Marka imajı, pazarlama stratejisi için oldukça önemlidir. İnsanların markalara ve marka logolarına oldukça özen göstermektedir. Bu nedenle marka logonuzu ürünlerinizde bulundurabilirsiniz. Markanızın akılda kalıcı olması satış oranlarınızı yükseltecektir. Kalıcı bir marka için bir slogan kullanabilirsiniz.

Hedef belirlenmeli bu sayede daha net bir sonuca varılabilir. Bir hedef için çalışmak daha iyi sonuç almanızı sağlar.

 •  Sosyal Medya Kullanımı

 Sosyal medya kullanımı e-ticarette oldukça önemlidir. Günümüzde pek çok sosyal medya platformu bulunuyor. Bu sosyal medya uygulamalarını dünya çapında milyonlarca insan tarafından kullanılıyor. Bu platformları kullanarak markanızın ve ürünlerinizin reklamını yapabilirsiniz. Bu sayede daha fazla insan tarafından tanınabilirsiniz. Çoğu sosyal medya uygulaması otomatik olarak bir hedef kitle oluşturmaktadır. Bu sayede paylaşacağınız video ve ürünler daha fazla insana ulaşacaktır. Bunun yanı sıra sosyal medya da büyük takipçi sayısına sahip olan kişilerle anlaşma yaparak ürünlerinizin reklamını yaptırabilirsiniz.

 • SEO

SEO çalışmaları yapmak ürünlerinizi arama motoru olan Google de üst sırada yer almasını sağlar. SEO çalışmaları yaparak daha fazla ürününüzü arama motorlarında üst sıralara taşıyabilirsiniz. Bu sayede e- ticaret sitenizi daha fazla kişi görüntüleyebilir ve satış oranlarınızda artış yaşayabilirsiniz.

 • Reklamlar

E- ticaret yaparken reklamlara dikkat etmek gerekmektedir. E-ticaret yaparken en önemli şeylerden birisi reklam yapmaktır. İyi bir reklam yapan e- ticaret firması pek çok yeni müşteriyi bünyesine katabilir. Yapılan reklamlarda ürünlerin en iyi ve en faydalı özelliklerini belirtmek oldukça önemlidir. Bu şekilde ürünlere olan ilgiyi arttırabilirsiniz.

 • Niş Pazarlama

Niş pazarlama bilinen ve etkili e- ticaret pazarlama stratejilerinden birisidir. Bu pazarlama türünde bir grup tüketici için belirli ürünlerin pazarlaması yapılır. Bu pazarlama türünde müşteri kitlesinin istek ve taleplerine çok dikkat edilmektedir. Bu stratejide önemli olan e- ticaret pazarındaki boşluğu bulmaktır.

 • Viral Pazarlama

Viral pazarlama stratejisi hem yüz yüze hem de online yani sosyal medya platformları üzerinden yapılmaktadır. Bu pazarlama yöntemi sayesinde firmalar daha hızlı bir şekilde kendini tanıtabilir ve daha fazla insana ulaşabilir. Özellikle yeni bir e- ticaret sitesi iseniz bu stratejiyi kullanarak kısa süre içerisinde çok fazla insana ulaşabilirsiniz.

E-ticarette en çok etkiye sahip olan bu 6 stratejiyi kullanarak markanızı hızlı bir şekilde büyütebilirsiniz.