E-ticaret sektöründe yeni olan girişimcilerin özellikle bilmesi gereken durum ise arama motorunun uyumlu olup olmadığıdır. Amacı kısaca sitenize organik yollar ile trafik kazandırmak ve ulaşabileceğiniz kitlelerin sayısını arttırmaktır. Elbette ki tüm bunlar görünürlük açısından değerler taşır. Ne kadar çok görünür ve bilinir olursanız sitenizin ziyaret sayısını o derece arttıracaktır. Bu bağlamda SEO çalışmaları ve web sitenizdeki çalışmalar görünürlük bakımından etkili olmanızı büyük sağlayacaktır. En büyük amacınız kullanıcıların markanızla ilgili olabildiğince fazla içerik görmesini sağlamak olacaktır. E-ticaret sektöründe ne kadar çok arama motoru uyumlu olursanız kullanıcıların uğrayacağı siteler arasında önceliğiniz olacağı gibi rakip şirketlere karşı da bir adım önde olmuş olacaksınız. Kullanıcı ne kadar çok arama motorunda sizin sitenizde etkileşim halinde olup uzun süre vakit geçiriyorsa bu sizin marka olma sürecinde büyük katkı sağlayacaktır Ama eğer arama motoru uyumluluğu hakkında bir bilginiz yoksa bu ipuçları oldukça işinize yarayacak demektir.

Web siteniz Üzerinden Bazı Optimizasyonlar

Öncelikle web sitenizi balı durumlara uyumlu hale getirmelisiniz bunun için de sayfa içi SEO çalışmaları kapsamında bazı optimizasyonlar yapmalısınız. Bu çalışmaları daha kapsamlı açmak gerekirse durum şu şekilde olacaktır.

 • Mutlaka size ulaşım için anahtar sözcüklerin belirlenmesi gerekmektedir.
 • Sayfanıza atacağınız başlıkları uyumlu hale getirmek
 • Wep sitenizdeki sayfa içi metinlerde mutlaka anahtar sözcükleri optimize hale getirmek.
 • Görsel optimizasyon uyumluluğu
 • Meta olarak yapılacak açıklamaların son derece dikkatli hazırlanması
 • URL kısmının sorunsuz olması ve sitenizin hızının bu bağlamda arttırılması

Bunun gibi birkaç detay SEO çalışmaları ile sitenizi optimize edebilirsiniz.

Seçtiğiniz İçerikler Kullanıcıya Değer Katacak Nitelikte Olmalıdır

İçerik kısmında kaliteli içerikler paylaşmalısınız ve bunun yanında mutlaka kullanıcıya yarar sağlamasına özen göstermelisiniz. Dikkat çekici içerikler arama motorundan sayfaya girdiklerinde orada uzun vakitler harcaması anlamına gelecektir. Kullanıcının ilgisini çekmeye ve içeriğini okumaya değer olmasına özen gösteriniz ve bununla birlikte yararlı olmadı güzel bir amaca hizmet etmesi gerekmektedir. Güzel bir amaca hizmet edeyim derken sıkıcı içeriklerden de uzak durmakta fayda vardır. Birincil amacınız kullanıcı ile etkileşime girmek ve onun da etkileşim halinde kalmasını sağlamaktır.

Mobil Kullanıcılar için Uyumluluğun Önemi

Günümüzde neredeyse her uygulama mobile uyumlu hale gelmiştir ki hatta mobile uyumlu olmayan ve mobil kullanıcılar tarafından raht bir kullanım deneyimi yaşatmaya uygulamalar trercih edilmemektedir. Bu sebeple arama motoru ve SEO çalışmalarınız mutlaka mobile uyumlu olmalıdır. Sürekli elimizin alınta olan mobil cihazlarımız günümüzde arama motorunun en çok kullanıldığı kişisel aletlerdir. SEO çalışmalarınız arama motoru konusunda mobile uyumlu hale getirdiğinizde arama sorularında öne doğru çıkmanıza yarar sağlayacaktır. Tabi ki bu uyumluluğu yaparken de kullanıcının iyi bir mobil deneyimi yaşamasını sağlamalısınız.

Sayfanızın Hızlı Olduğundan Emin Olun

Sın dönemlerde hızl ve bir şeye hızlı erişim oldukça önemli bir konuma gelmiştir. Beklemek ya da yavaş yüklenen sayfalar kullanıcılar tarafından derhal terk edilmeye mahkumdur. Bu sebeple arama motorunuzun hızlı erişim sağlayıp sağlandığından emin olmalısınız. Global olarak sayfa yükleme hızı 1 ya da 3 saniye olarak belirlenmiş olup fazla yavaş sayılmaktadır. Bu da elbette ki kullanıcıyı olumsuz yönde etkilemektedir.

SEO Çalışmaların Önemi

SEO çalışmaları sadece optimize etmek ile alakalı değildir birçok yöntem ve teknikte girişimciye yardımcı olur. Dijital pazarlama, marka çalışmaları ve ürün satışı kısmında her ayrıntılı önemlidir. Kısaca özetlemek gerekirse

 • Ürün satışı ve pazarlama konusunda etken
 • Tüketici tanıma ve davranış belirleme
 • Soyak medya çalışmaları
 • Şirketin markalaşma sürecine katkı
 • Halka ilişkiler kısmında çalışma
 • Reklam çalışmaları
 • Web sitenize ait kodların yapılması
 • İçerik tasarımlarının yapılması

 Bu ve bunun gibi bazı etkileşimler web siteniz için oldukça önem arz eden bir durumdur. SEO çalışmaları markanız için birden fazla çalışmaya yardımcı olmaktadır bunların başında da arama motorlarının da uyumluluğu söz konudur.