E-ticarette Başarılı Bir Ürün Araştırması İçin İzlenecek Yollar Nelerdir?

E-ticaret gibi ticari amaçla hizmet veren firmaların yeni bir ürün girişiminde bulunurken ihtiyaç duyduğu en önemli adımlardan biri ürün araştırmasıdır. Ürün araştırması yapmak, satışı ve talebi olan ürünlerin saptanması ve yatırımın boşa gitmeyip müşteri memnuniyetinin kazanılması açısından oldukça önemlidir. Bu noktada ürün araştırması için gerekli yolların izlenmesi gereklidir. Bu yolların pazar araştırmasıyla da bir bileşeninin olduğu bilinmelidir. Biz de bu yazımızda ürün araştırması hakkında detaylı bilgi verip başarılı bir ürün araştırması için izlenecek yolları sizler için sıralayacağız. Sizler de yazımızdan yararlanarak ürün araştırmasının firmanıza sağlayacağı avantajlara sahip olabilirsiniz.

Ürün Araştırması Nedir?

E-ticaret firmalarının iş hacmini büyütebilmesi için hedef kitlenin beklentilerine karşılık veren ürünlere yer vermesi oldukça önemlidir. Bu noktada firmaların ürün araştırması yapması gereklidir. Ürün araştırması, bir ürün veya hizmetin istenen özellikleri hakkında bilgi sağlayan pazar araştırması olarak tanımlanmaktadır. Ürün araştırması ile firmalar müşterilerin beklentilerine doğru bir şekilde cevap verebilmektedir. Boşa yatırım yapmak yerine kar oranlarını arttırmaktadır.

Ürün araştırması için firmaların başarılı bir ürün kurgusuna ihtiyacı vardır. Bu noktada hedef kitlenin ihtiyaçları, beklentileri, alışkanlıkları analiz edilerek göz önünde bulundurulmalıdır. Böylelikle ürünleri müşterilerin ihtiyaçlarına göre şekillendirebilmek mümkündür.

Ürün Araştırmasının E-ticaret Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Ürün araştırması yapmak e-ticaret firmalarına önemli avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajlar şunlardır:

  • Ürün araştırması yapmak ürüne piyasada ne kadar talep olduğunu ve ürünün değerinin anlaşılmasını sağlamaktadır.
  • Ürün araştırması satışı ve talebi olan ürünlerin saptanmasına olanak sağlamaktadır. Böylelikle e-ticaret firmalarının yaptığı yatırımların boşa gitmemesine ve kar elde etmesine yardımcı olmaktadır.
  • Ürün araştırması ile maliyetli hatalardan kaçınmak ve sorunları kısa süre içerisinde belirlemek mümkündür.
  • Ürünlerini piyasaya sürdükten sonra bile ürün araştırması yapmaya devam eden e-ticaret firmaları, müşteri memnuniyetini ölçme ve iyileştirme yapma fırsatını yakalamaktadır.

Sizler de ürünleri piyasaya sürmeden ya da sürdükten sonra başarılı bir ürün araştırması yapmaya devam ederek çeşitli avantajlara sahip olabilirsiniz.

Başarılı Bir Ürün Araştırması İçin E-ticaret Firmaları Hangi Yolları İzlemelidir?

Yüksek talebe sahip ürünleri araştırın

Aktif olarak bir ürün satışı yapmıyor veya aklınızda bir ürün konsepti yoksa yüksek talep gören ürünleri tercih etmelisiniz. Bu ürünleri araştırırken Facebook, Instagram ve Twitter gibi popüler sosyal medya platformlarından yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda online ticaret sitelerinin en çok satan ürünlerini göz önünde bulundurabilirsiniz.

Çeşitli ürünleri inceleyin

Başarılı bir ürün araştırması yaparken benzer ürünlerle ilgili yorum ve vaka incelemeleri yapmayı ihmal etmemelisiniz. Ürünlerle ilgili tüketici görüşlerini ön planda tutmalısınız. Böylelikle tüketicilerin beğenilerine, ihtiyaçlarına ve beklentilerine yönelik ürünleri piyasaya sürebilirsiniz. Benzer ürünleri satan firmaları inceleyerek satış, talep ve kar gibi konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Doğru bir fiyat politikası kurgulayın

Başarılı bir ürün araştırması yaparken doğru bir fiyat politikası kurgulamak oldukça önemli bir etmendir. Doğru bir fiyat politikası kurgulamak zorlu bir süreç gerektirse de firmaları başarıya ulaştırmaktadır. Bu noktada ürünlerin nasıl fiyatlandırılabileceğinin bilinmesi gereklidir. Rakip analizi yaparak müşterilerinize cazip fiyatlar sunmak mümkündür. Aynı zamanda cazip fiyatlara ek olarak kampanya ve promosyon uygulamaları ile müşterilerinizin dikkatini çekebilirsiniz.

Pazar araştırması yapın

Ürün araştırmasında ürünü nasıl pazarlayacağınız bilmeniz gereklidir. Bunun için pazarlama stratejilerinden, satış kanallarından ve araçlarından yararlanarak bir pazarlama kampanyası oluşturabilirsiniz. Pazar araştırması yaparken ürünlerinizin hangi pazar çalışmalarına ihtiyacı olduğuna karar vermelisiniz. Böylelikle başarılı bir ürün araştırması gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal medya platformlarından yararlanın

Ürün araştırmasında sosyal medya platformlarının önemi oldukça fazladır. Ürün araştırması sırasında ve sonrasında ürünün sürdürülebilirliği için sosyal medyayı doğru bir şekilde kullanmak gereklidir. Böylelikle e-ticaret sektörü içerisindeki firmanızın kalıcı bir yer edinmesi mümkündür. Sizler de hem ürün araştırması sürecinde hem de sonrasında hedef kitlenizin etkin olduğu sosyal medya platformlarından yararlanarak ürün hedeflemeleri yapabilirsiniz.