Elektronik ticaret yani kısaca e-ticaret, günümüzde en çok tercih edilen ticari işlemlerin başından gelmektedir. E-ticarette başarılı olmak; özellikle halihazırda ticari sektörlerde faaliyetlerini sürdüren işletme sahiplerinin e-ticaret alanında da etkin bir yol haritası izleyerek başarılı olmak istedikleri bilinmektedir. Günümüzde oldukça popüler bir hale gelen e-ticaret alanında başarılı sonuçlara ulaşmak ve sektör fark etmeksizin planlanan satış rakamlarının üzerine çıkabilmek için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. E-ticaret firmalarının yapmaması gereken yanlışlar, İnternet üzerinden yüksek tutarlarda para kazanmak için izlenmesi gereken yollar ve daha fazlasını e-ticarette başarıya götüren 7 yolu yazımızda bulabilirsiniz.

E-ticarette Başarılı Olmak İçin Ticaret Dinamiklerini Unutmayın

E-ticarette başarılı olmak; her ne kadar e-ticaret kavramı pek çok kişi için yeni bir hareket alanı gibi çağrışım gösterse de esasında e-ticaret fonksiyonlarının geleneksel ticaret kurallarından büyük bir farkı bulunmamaktadır. Müşteri ve ürünler somut olarak görülmeyen ve aynı zamanda sözlü pazarlık yapılabilecek bir ortam olmamasına rağmen, fiyatlandırma, hedef kitle belirleme ve ürün ve hizmetin ne şekilde satışa sunulacağı gibi konular tamamen geleneksel ticari kurallara bağlı olarak hazırlanıp planlanması gereken hususlar olarak öne çıkmaktadır. Bu yüzden e-ticarette başarılı hareket etmek isteyenlerin öncelikle geleneksel ticari planlamalarını sağlam zeminlere oturtmaları gerekmektedir.

Satılan Ürün veya Hizmetin Seçimine Özen Gösterin

E-ticarette başarılı olmak için önce başarılı olan kişilerin incelenmesi gerekmektedir. E-ticaretin ilk tohumunu atan Amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos, bu işe sadece bir kitap satışı yaparak başlamıştı. Basit bir kitap satışı yapan platform olan amazon.com günümüzde e-ticaret paketleri ‘nin en büyük platformu olarak gösterilmektedir. Jeff Bezos’un başarısının arkasında hangi ürünü satış için seçtiğinin büyük önemi olduğu bilinmektedir. Çünkü kitap stok ömrü bulunan bir üründür. Aynı zamanda depoda kalsa ve uzun süre satılmasa bile değerinden bir şey kaybetmeyen, modası geçmeyen bir kategoriye sahiptir.

Kolay kargo edilebilir olması, kırılıp dökülüp ekstra masraf çıkarmayan bir ürün özelliklerine sahip olması ve internet üzerinden kolaylıkla satış yapılabilen bir niteliğe sahip olması amazon.com’un satışlarını patlatan avantajlardır. Bu yüzden siz de internet üzerinden satışını yapacağınız ürünlerin e-ticaret dinamiklerine birebir uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

E-ticarette başarılı olmak

E-ticarette Başarılı Olmak İçin Sosyal Medyayı Aktif Kullanmaya Dikkat Edin

E-ticaret sektörünün kokusunu alan ve bu büyük pastadan kendince büyük dilimleri kapmak isteyen pek çok işletmenin zaman içinde hüsrana uğrayıp, başarısızlıklarını da alarak kaybolup gittikleri bilinmektedir. Bu yüzden sürece bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşılmalı ve tüketicilere kolay ulaşılabilme imkanı tanınması gerekmektedir. Siz de e-ticaret hizmetlerinizde başarıyı yakalamak istiyorsanız, sosyal medya başta olmak üzere tüm iletişim platformlarını etkili bir şekilde kullanmanız gerekecektir.

E-ticarette Başarılı Olmak İçin Pazarlama Stratejisini Tercih Edin

Dijital pazarlama stratejilerine hakim olunması, satış ve satış sonrası süreçlerin başarıyla sonuçlandırılması konusunda çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Eğer e-ticaret sitenizde hedef müşteri kitlenizi belirlemeden ve ürünlerinizi satacak kitlenin özelliklerini yakından tanımadan bu tür bir işe giriştiyseniz başarılı olma ihtimaliniz oldukça düşüktür. Bu yüzden dijital pazarlama kurallarına uygun hareket ederek sıfır noktasından her yıllık stratejik planlamanızı oluşturmanız ve buna uygun adımlar atarak sektördeki yerinizi güçlendirmeniz gerekmektedir.

Müşterilerinize Değer Göstermeye Gayret Edin

Ticaretin en temel kuralı güven olduğu için e-ticaret sektöründe bu duyguya 2 kat özen gösterilmesi temel şarttır. E-ticaret faaliyetlerinizde müşterilerinizde güven duygusunu oluşturamazsanız sitenizden her gün giderek daha az kişinin alışveriş yaptığına acı bir şekilde tanık olabilirsiniz. Müşterilerinizin her birine, küçük ya da büyük çaplı alışveriş yapacak olmalarına bakılmaksızın değer vermeniz gerekmektedir. Kargo işlemlerini yakından takip ederek müşterilerinizin beklentilerini karşılayabilir, satış sonrası hizmetlerle de e-ticaret siteniz üzerinden yapmış olduğunuz ürün ve hizmet desteğinizin arkasında durduğunuzun güvenini müşterilerinize iletebilirsiniz. Ayrıca müşterilerinize değer gösterdiğinizin en güzel kanıtlarından biri de onları memnun edecek sürpriz hediyelerle şaşırtmaktır. Bu tür taktikler, e-ticaret sektöründe tutunmak isteyen işletmeler tarafından sık sık uygulandığı için sektördeki fark yaratılmış olmaktadır.

E-ticarette Başarılı Olmak İçin Değerlendirme Raporları Hazırlayın

Reklam, satın alma, satış, müşteri hizmetleri ve aklınıza gelen bütün alanlarda bütüncül bir yaklaşıma sahip olmak ticaretin en önemli püf noktalarındandır. E-ticarette başarılı olmak isteyen bir işletme sahibiyseniz, firmamızın ürün ve hizmet noktasından lojistik hizmetlerine kadar geniş çaplı bir veri analizleri yapmanız gerekecektir. Bu noktada işletmenizde bütün girdilerinizi ve çıktılarınızı sürekli takip etmeniz, sürekli ölçümlemeniz ve analizler yapmanız büyük önem taşımaktadır. Aylık ya da daha kısa süreler ile ne kadar ürün tedarik ettiğinizi ve ne kadar başarılı satış gerçekleştirip ne kadar iade aldığınızı belirli çizelgeler halinde hazırlamanız faydalı sonuçlar verecektir.

Nakit Akışını Sağlamaya Dikkat Edin

E-ticaret sektörüne yeni başlayan firmalara tedarikçi veya üreticiler çok güvenmedikleri için sektörde bazı yavaşlamalar ve aksaklıklar görülebilmektedir. Tedarikçi, ürün ve müşteri arasındaki para akışını kesintisiz bir şekilde sağlayarak e-ticaret sitenizin işlerini hızlı bir şekilde büyütebilmeniz de mümkün olacaktır. Bu yüzden sermayenizi her zaman göz önünde bulundurarak ona göre hareket etmenizde fayda bulunmaktadır. Gerekirse nakit akışını hızlandırmak için e-ticaret sitesi devreye almakta fayda olabilir.