E-ticarette Başarılı Olmak İsteyenlerin İzleyebileceği Bazı Adımlar

Gün geçtikte internet üzerinden satış yapan kişilerin sayıları artış göstermektedir. Kişilerin e-ticaret yaparak para kazanmayı tercih etmeleri internette satılmakta olan ürünlerin de sayısını artırmıştır. E-ticaret alanına yeni adım atan kişilerin rakipleri karşısında satışlarını artırabilmeleri için bazı unsurları göz önünde bulundurmaları ve e-ticaret alanında başarılı olabilmeleri için çok sıkı çalışmaları gerekmektedir. E-ticarette başarılı olmak isteyenlerin izleyebileceği bazı adımlar bulunmaktadır.

 • Domain Seçerken Dikkatli Olmak

e-ticarette başarılı olmak isteyenlerin izleyebilecekleri adımlar içerisinde ilk sıralarda domain seçimleri yer almaktadır. Domain, internetten satış yapılacak e-ticaret sitesinin adıdır. Yani mağazanın internetteki tek adresi domaindir. Bu sebeple internet üzerinden mağaza açmayı isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli unsur domain seçimleri olmalıdır. Eğer e-ticarete yeni başlanıyorsa domain seçimi sırasında göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar yer almaktadır. Bu noktalar;

 • Alan adının sektör ile uyumlu olabilmesi,
 • Seçilen domainin yani ismin akılda kalıcı olması,
 • Alan adının SEO konusunda yararlı olabilmesi,
 • Rakiplerin alan adlarının analizinin yapılması,
 • Taklit site oluşumlarını engelleyebilecek domain seçimleri yapılabilmesi,

Domain seçimi yapılırken bu noktalara dikkat edildiğinde e-ticaret sitesi oldukça akılda kalabilecek özelliklere sahip olabileceğinden müşterilerin hatırlamalarını da kolaylaştıracaktır. Bu satışların artış göstermesin yardımcı olacaktır.

 • SSL Sertifikaları

E-ticaret sitelerinde başarılı olabilmek isteyenlerin izleyeceği adımlardan biri de SSL sertifikalarıdır. SSL sertifikaları, sitede güvenli şekilde alışveriş yapılabilmesini ve müşteri güveninin kazanılmasını sağlayacak sertifikalar olarak bilinmektedir. E-ticaret sitesi açılırken bu sertifikaların temin edilmesine özen gösterilmesi gerekmektedir.

 • Ödeme Yöntemlerinde Alternatifler Yaratma

E-ticaret alanında başarılı olmak isteyenlerin başarıyı yakalamalarını kolaylaştırabilecek en önemli unsurlardan biri de ödeme yöntemleri olarak bilinmektedir. Pek çok e-ticaret sitesi ödeme yöntemleri olarak sadece banka kartı ve kredi kartı ile ödeme alma sistemini tercih etmektedir.

Ancak dünya geneline bakıldığında kredi kartı veya banka kartı kullanmayan kişi sayısı oldukça fazla olduğundan sadece kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme almayı kabul etmek çevrimiçi mağazalarından alışveriş yapacak olan kişi sayısını azaltabilmektedir. Bu sebeple e-ticaret sitelerinin ödeme yöntemleri açısından alternatifler yaratılması gerekmektedir. E-ticaret sitelerine havale ve kapıda ödeme seçenekleri de eklenerek kredi kartı ya da banka kartı kullanmayan kişilerin de alışveriş yapmaları sağlanmalıdır.

 • Ürün Fotoğraflarına ve Açıklamalarına Özen Gösterme

E-ticarette başarılı olmak isteyenlerin başarıyı yakalayabilmeleri için izlemeleri gereken adımlar arasında ürün fotoğraflarına ve açıklamalarına özen göstermek de bulunmaktadır. İnternet üzerinden alışveriş yapmayı tercih eden müşterilerin en fazla dikkat ettikleri şeyler arasında ürünlerin fotoğrafları ve ürünler hakkındaki açıklamalar yer almaktadır.

Müşteriler fiziki mağazalarda olduğu gibi, e-ticaret sitelerinde ürünleri birebir göremedikleri için ürünler hakkında öğrenmek istedikleri bilgilere ürün fotoğrafları ile açıklamalarından ulaşabilmektedir. Bu sebeple e-ticaret sitelerinde satış yapılırken ürün fotoğraflarına ve açıklamalarına daha da dikkat edilmesi gerekmektedir. Ürün fotoğrafları profesyonelce çekilmiş ve kaliteli fotoğraflar olması, ürün açıklamalarının da detaylı bilgiler veriyor olması gerekmektedir.

 • SEO Uyumlu Bir E-ticaret Sitesi Yaratma

e-ticarette başarılı olmak için izlenecek yollardan bir diğeri de SEO uyumlu bir e-ticaret sitesine sahip olabilmektir. Çünkü e-ticaret sitelerinin SEO uyumlu şekilde düzenlenmesi Google görünürlüğünü artırmaktadır. Bu durum da Google sıralamalarını olumlu etkileyeceğinden siteye gelen ziyaretçi sayılarını artırmaya yardımcı olmaktadır. bu nedenle e-ticaret siteleri kurulurken SEO uyumlu bir e-ticaret sitesi yaratılmasına önem verilmesi gerekmektedir.

 • Müşterilere Kampanyalar Düzenleme

E-ticaret sitelerinde müşterilerin sadakatlerini artırabilmek için izlenen yollardan biri düzenlenmekte olan kampanyalardır. Düzenlenen kampanyalar ile yeni müşteriler kazanılırken aynı zamanda var olan müşterilerin sadakatleri de yakalanabilmektedir. Bu nedenle belli aralıklarla e-ticaret sitelerinde kampanyalar düzenlemeye özen gösterilmesi gerekmektedir.

 • Stok Takibine Önem Verme

Eğer stok takibi düzgün yapılmamışsa müşteriler stokta bulunmayan ürünleri satın almayı talep edebilmektedir. Ürünün tedarik edilmesinde yaşanabilecek problemlerden dolayı da müşteriler ürünü almaktan vazgeçebilmektedir. Bu nedenle e-ticaret sitelerinde stok takibi ve kontrolünün mutlaka yapılması gerekmektedir.