E-ticarette Bilinmesi Gereken 5 Gerçek

Günümüz dünyasında her geçen gün gelişen teknolojiyle birlikte ticaret internet üzerinde dönmeye başladı. Pek çok firma da son zamanların en popüler gelir elde etme yollarından biri olan e-ticarete yönelmektedir. Böylelikle ürün ve hizmetlerini milyonlarca kişiye ulaştırmaktadır. Bu gelişmeler insanların alışveriş alışkanlıklarının da değişmesine sebep olarak e-ticaretin popülaritesini arttırmaktadır. Fakat bu noktada e-ticaret sektöründe hali hazırda hizmet veren veya e-ticarete atılmak isteyen firmaların bilmesi gereken 5 gerçek vardır. Biz de bu yazımızda e-ticarette bilinmesi gereken gerçekleri ele alacağız. Sizler de yazımızdan yararlanarak ürün ve hizmetlerinizi dijital ortama taşıyabilir ve 7/24 ürün satışı gerçekleştirebilirsiniz.

İş Planlaması Yaparak İşe Başlayın

E-ticarete atılan girişimci firmaların bu noktada bilmesi ve yapması gereken ilk gerçek iş planlamasıdır. İnternet üzerinden ürün satışı yapabilmek için bir iş planlamasına ihtiyaç duyulmaktadır. İş planlamasında satacağız ürün ve hizmetleri belirlemelisiniz. Hangi ödeme ve kargo seçeneklerini kullanmayı düşündüğünüzü ve kaç kişilik bir ekiple çalışacağınızı planlamalısınız. Reklam ve pazarlama konusunda ön bir çalışma yaparak e-ticaret altyapısını ayarlamalısınız. Bu noktada;

  • İş adımlarınız ne olacak?
  • Hangi iş adımı ne zaman tamamlanacak?
  • Hangi iş adımı için ne kadar bütçe gerekecek?

Gibi sorulardan faydalanabilirsiniz. Yine de iş planı kurmakta zorluk çekiliyorsa vergi mükellefi olmak, şirket kurmak, e-ticaret altyapısı oluşturmak, ürün ve hizmetleri siteye yüklemek, kargo firmalarıyla anlaşma yapmak, reklam ve pazarlama çalışmalarından yararlanmak gibi adımları izleyebilirsiniz.

E-ticaret Altyapısı Oluşturun

E-ticarette hem müşteri memnuniyetini sağlamak hem de daha geniş bir kitleye ulaşmak bakımından e-ticaret altyapısı oluşturmak gereklidir. Bunun için hazır e-ticaret altyapılarından yararlanılabilmektedir. Hazır e-ticaret altyapıları, e-ticaretteki her sektöre yönelik ihtiyaçları karşılamaktadır. Aynı zamanda kargo takip modülleri, SEO çalışmaları, site tasarımları, mobil uygulama gibi pek çok özelliği mevcuttur. Hazır e-ticaret altyapılarının yerine açık kaynak kodlu e-ticaret altyapılarını kullanmak isteyen firmalar da bulunmaktadır. Açık kaynak kodlu e-ticaret altyapılarının ücretsiz olmasından dolayı ne kadar çok talep görse de sitelere pek çok zararı bulunmaktadır. Bu nedenle e-ticaret firmalarının tüm ihtiyacını karşılayan hazır e-ticaret altyapılarının tercih edilmesi daha doğru bir yaklaşım olmaktadır.

İşinize Uygun Domain Seçin

E-ticarette bilinmesi gereken gerçeklerden biri de satış nasıl yapılır konusudur. Bu noktada e-ticaret sitenizin aktif olabilmesi için bir alan adı (domain) ve sunucu (hosting) ihtiyacı vardır. Alan adı yani domain, kuracağınız firmanın internet üzerindeki adıdır. Sunucu yani hosting ise sitenizi kurmak ve sitenizin tüm verilerinin barındırıldığı ortamdır. Bu noktada .com, net, org vb. uzantılardan faydalanabilirsiniz. Markanızın adını alan adı olarak tercih edebilirsiniz. Akılda kalıcı, telaffuzu kolay ve özgün bir alan adını kullanabilirsiniz.

Kargo Anlaşması Yapın

E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen firmaların bilmesi gereken gerçeklerden biri de kargo anlaşmasıdır. Firmaların ürünleri kargolayabilmesi için kargo anlaşması yapması gereklidir. Bunun için de belirli unsurları göz önünde bulundurarak kargo firması seçilmelidir. Bu unsurlar şunlardır:

  • Kargo firmasının şube sayısı
  • Firmanın uzaklığı
  • Firmanın ürün teslimat süreci
  • Kargo firmasının desi fiyatları

Sizler de bu unsurlara yönelik kargo firması seçebilirsiniz. Firmanızın yoğun olduğu zamanlarda da ekstra bir kargo firmasıyla anlaşabilirsiniz.

Reklam ve Pazarlamanın Gücünden Yararlanın

E-ticaret sitesini, marka ve ürünlerini hedef kitleye ulaştırmak isteyen firmaların bilmesi gereken bir diğer unsur da reklam ve pazarlama çalışmalarının gücüdür. Bu noktada PR çalışmaları, broşür, afiş gibi geleneksel yöntemlerin yanı sıra sosyal medya reklamları, Google Adwords, e-posta çalışmaları gibi online pazarlama çalışmalarını bir arada yürütebilirsiniz. Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformlarında içerik paylaşımı yapabilirsiniz. Hedef kitleye hitap edebilecek ve hedef kitlenin ilgisini çekebilecek çeşitli kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Böylelikle e-ticaret sitenizin ve markanızın bilinirliğini kısa süre içinde arttırabilirsiniz. Gelirlerinizin de artmasına olanak sağlayabilirsiniz.