E-ticaret sektöründe kampanya dönemlerini değerlendirebilmek çok büyük getiriler sağlar. Bu yüzden kampanya dönemleri unutulmadan en az 2 ay önceden hazırlıklar başlamalıdır. Hangi ürünler indirime girecek? Bu dönemde ihtiyaç duyulan ürünler hangileri? Gibi sorulara yanıtlar arayarak bir ekip toplantısı yapmak güzel sonuçlar doğurabilir. Black Friday, Türkçe karşılık olarak kara Cuma olarak adlandırılır. Ancak ismi gibi kara değildir. Bu dönem çok büyük indirimler yapılmaktadır.

Black Friday Ekim sonlarından başlayarak Kasım ayının başına kadar sürer. Bu süreçte birçok şirket ve firmalar hangi ürünlerine indirim yapacaklarını ve bu dönemi nasıl değerlendireceklerini düşünürler. Bununla ilgili tanıtım metinleri, reklamlar en profesyonel şekilde hazırlanır ve sosyal medyada, internet sitelerinde, televizyonlarda, duraklarda duyurulmaya başlanır. Bu reklamlar ne kadar ilgi çekici olursa elbette o kadar kişiyi cezp eder. Tüketiciler için de son derece önemli bir zaman dilimidir. Birçok kişi büyük indirimlerin yapılacağı bu zamanı beklemektedir.

2021 Yılı Black Friday Ne Zaman Olacak?

Her yıl ufak değişiklikler gösteren Black Friday kampanya dönemi genel itibariyle ekim sonu ve kasım başlarına denk gelirdi. Ancak bu yıl 26 kasım Cuma günü black friday olarak nitelendirilecek. Yinede bu döneme yaklaşırken çeşitli kampanyalar duyurulmaya başlayacak. Bu yüzden reklam sürecinin çok iyi yönetilmesi gerekiyor.

Black Friday tarihine baktığımızda ilk defa 1961 yılında ortaya çıktığını görüyoruz. Bu kavram Amerika kültüründen izler taşır. Ancak günümüzde birçok ülkenin kullandığı bu kavram büyük bir indirimin simgesidir. Amerikalılar bu günü noele giriş dönemi olarak kutlamaktadır. Dolayısıyla insanlar önceleri noel alışverişlerini bu dönemde yaptıkları için alışverişin indirimli dönemi olarak günümüze gelmiştir.

Black Friday günleri eski dönemlerde mağaza önlerinde binlerce kişinin kuyruklar oluşturmasına neden olmuştur. Bu da birçok kişinin yaralanmasına, kolluk kuvvetlerinin araya girmesine, bazı mağazaların yağmalanmasına neden olmuştur. Bu yüzden aslında bu güne kötü Cuma denmiş ve kötü bir başlangıç yapılmıştır. Ancak zamanla bugünü daha da güzelleştirmek için çeşitli mücadeleler verilmiştir. Birçok şirket bu dönemi değerlendirerek bir kampanya dönemi haline getirmiştir.

Günümüzde Black Friday online mağazalarda gerçekleştiği için herhangi bir kuyruk bekleme durumu bulunmamaktadır. Sadece indirim zamanını takip ederek fiyatı düşen ürünlerin siparişini vermek yeterlidir. E-ticaret bu anlamda birçok kişiyi büyük dertten kurtarmıştır. Hem satıcılar hem de alıcılar bu durumdan çok memnun. Artık indirimde olan ürünleri herkes alabiliyor ve herhangi bir izdiham durumu da yaşanmıyor. Black Friday günü en fazla alışveriş yapılan günlerden birisi olduğundan e-ticaret firmalarının bu dönemi çok iyi değerlendirmesi gerekir.

Black Friday İçin Firmalar Neler Yapmalıdır?

Black Friday’in e-ticaret sitelerine sıçraması ile e-ticaret siteleri stratejilerini geliştirmiştir. Bu döneme girilmeden hangi ürünlerde yüzde kaç indirim yapılacağı çeşitli reklamlarla duyurulmalıdır. Bunun yanında ürünlerin stok durumları incelenmeli ve eksik stoklar varsa bunlar yenilenmelidir. Bu indirim dönemi birçok site için 4 ila 5 gün arasında değiştiğinden bu günlerin hangi günler olacağı da reklamlarla bildirilmelidir.

Black Friday için duyurular tüm kanallar aracılığıyla gerçekleşmelidir. Yani e-ticaret siteleri bu iş için adeta seferber olmalıdır. Çünkü bu dönem en fazla kazanç elde edeceğiniz dönem olabilir. İçerikler ilgi çekici bir şekilde hazırlanmalı, görseller ve videolar aktif bir şekilde kullanılmalıdır. Site içi düzenler gözden geçirilmeli, siteniz çok müşteri girdiğinde çökmeyecek ve yavaşlamayacak şekilde hazır bulunmalıdır. Bu çok önemli bir detaydır. Müşteriler sitenize girdiğinde sitenin açılma hızı düşerse sitenizi terk edebilirler. Bunun için site içi düzeni bir defa daha gözden geçirmekte fayda vardır. Bunun yanında ödeme koşullarının da rahat bir şekilde işleyip işlemediğine dikkat edilmelidir.

Black Friday hem alıcılar hem de satıcılar için harika bir fırsat dönemidir. Bu dönemi başarıyla atlatan firmalar ellerindeki stokları da azaltarak yeni yıla harika bir başlangıç yapabilirler.