E-ticarette Depo Yönetim Sistemi’nden Nasıl Yararlanılır?

E-ticaret sektöründeki firmaların kalıcı müşteriler kazanabilmesi, iyi bir marka imajı elde etmesi ve satışlarını arttırabilmesi için ticari süreçlerini yönetebilmesi oldukça önemlidir. Bu noktada firmaların ürün, stok, depo, sipariş ve reklam yönetimleri gibi pek çok alanlarda çalışma yapması gereklidir. Fakat depo yönetimi listenin başında yer almaktadır. Başarılı bir şekilde depo yönetimi yapan firmalar hem marka bilinirliğini hem de satışlarını kolaylıkla arttırabilmektedir. Biz de bu rehberimizde sizlere Depo Yönetim Sistemi’nden bahsedeceğiz. Sizler de rehberimizden depo yönetim sistemleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilir ve edindiğiniz bilgileri e-ticaret firmanızda kullanabilirsiniz.

Depo Yönetim Sistemi (WMS) Nedir?

E-ticaret firmalarının ürün kabul ve üretim süreçlerinin yanı sıra depo ve sipariş yönetimi gibi süreçlerin de başarılı bir şekilde yönetilmesini sağlayan uygulamaya Depo Yönetim Sistemi (WMS) adı verilmektedir. E-ticarette özellikle depo yönetimi oldukça önemli bir süreçtir. Bu nedenle e-ticaret firmalarının Depo Yönetim Sistemi’nden yararlanması gereklidir.

Depo Yönetim Sistemi’nin E-ticaret Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Depo Yönetim Sistemi (WMS), e-ticaret sektöründeki firmalara pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlar şunlardır:

 • Depo Yönetim Sistemi sayesinde e-ticaret firmalarının tüm birimleri birbirleriyle entegre şekilde çalışmaktadır. Dolayısıyla departmanlar arasındaki iletişim oldukça güçlüdür.
 • E-ticaret firmaları depo stok yazılımı sayesinde ürün stoklarını kolay ve sorunsuz bir şekilde takip edebilmektedir.
 • Depo yönetim sistemlerinden yararlanan firmaların depo maliyetleri hızlı bir şekilde azalmaktadır. Bu da firmaların daha fazla gelir elde etmesini sağlamaktadır.
 • Depo yönetim sistemlerinde depo adresleme özelliği mevcuttur. Bu özellik sayesinde firmalar satılan ürünlere daha kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. Dolayısıyla da teslimat süreçlerini kısaltmaktadır. Böylelikle de hem kalıcı hem de sadık müşteriler elde etmektedir. İyi bir marka imajına sahip olarak satışlarını arttırabilmektedir.
 • Firma çalışanlarının sipariş, depo ve teslimat süreçlerini yönetebilmek için depoda bulunma zorunluluğu yoktur. Depo yönetim sistemleri sayesinde depo çalışanları depoda bulunmaksızın işlerini online bir şekilde yönetebilmektedir.
 • Depo yönetim yazılımları e-ticaret firmalarında ortaya çıkabilecek personel ihtiyacının azalmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede de firmaların personel masrafları yarı yarıya azalmaktadır.

Sizler de e-ticaret süreçlerinizi kolay bir şekilde yönetebilmek ve depo yönetim sistemlerinin firmalara sağladığı avantajlardan yararlanmak istiyorsanız depo yönetim sistemlerine başvurabilirsiniz.

E-ticarette Depo Yönetim Rehberi

Hızlı bir şekilde stok sayımı yapın

E-ticaret sektöründe ürün ve stok yönetimi oldukça önemlidir. Bu nedenle firmalar genellikle depo sayımı yaparak ürün stoklarını takip edebilmektedir. Fakat depo sayımı, firmaların maliyetlerinin artmasına ve zaman israfına neden olmaktadır. Depo Yönetim Sistemi ise maliyetsiz ve hızlı bir şekilde depo sayımı yapılabilmesi mümkündür. Bunun yanı sıra da depo yönetim sistemleri sayesinde firmalar depo sayımından ortaya çıkabilecek herhangi bir hatayı anında tespit etmektedir. Böylelikle de firmalar ürünler için hızlı bir şekilde aksiyon alabilmektedir.

Zaman kaybının önüne geçin

E-ticaret ile ürün ve hizmet satışı yapan firmalar için zaman kavramı oldukça önemlidir. Fakat özellikle depo yönetiminde firmalar oldukça zaman kaybına uğramaktadır.

 • Depo sayımı
 • Depo düzeni
 • Ürün yerleşimi
 • Mal kabulü
 • Stok kontrolü

Gibi pek çok süreç e-ticaret firmalarının depo yönetimi yaparken zaman kaybına uğramasına neden olmaktadır. Depo yönetim sistemlerinden yararlanan firmalar ise zaman kaybının önüne geçerek zamandan tasarruf edebilmektedir. Böylelikle tüm süreçlerin hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır.

Maliyetleri minimuma indirin

E-ticaret firmalarının ürün tedariğinin yanı sıra kargo, personel, firma, reklam ve pazarlama gibi pek çok alanda masrafı bulunmaktadır. Depo yönetim sistemlerinden yararlanan e-ticaret firmaları ise bu masrafları minimuma indirmektedir. Depo yönetimini online bir şekilde yaparak çalışan personel sayısını azaltmaktadır. Depo yönetim sistemi sayesinde depolar verimli bir şekilde kullanıldığı için ekstra depoya ihtiyaç duyulmamaktadır. Aynı zamanda da kargo entegrasyonu sayesinde kargo alanında yapılacak harcamalar azalmaktadır. Dolayısıyla da Depo Yönetim Sistemi ile gereksiz harcamaların önüne geçilmektedir.