Dijital pazarlama, e-ticaret firmaları gibi ticari faaliyet gösteren her firmanın kullandığı bir pazarlama yöntemidir. Bu yöntemden yararlanarak etkili stratejiler geliştiren firmalar hedef kitlelerine ulaşabilmekte ve satış oranlarını arttırabilmektedir. Fakat bu noktada strateji geliştirmede önce firmanın dijital pazarlama hedeflerini belirlemiş olması gereklidir. Dijital pazarlama hedeflerini belirleyen firmalar yaptıkları çalışmalardan ne beklediklerine karar vererek emin adımlarla ilerlemektedir. Dijital pazarlama hedeflerini belirlemeyen firmalar ise uzun soluklu işlerde yer alamamaktadır. Biz de bu yazımızda dijital pazarlama hedefleri belirleme konusunda e-ticaret firmalarına rehberlik edeceğiz. Sizler de rehberimizden yararlanarak başarılı bir dijital pazarlama gerçekleştirebilirsiniz.

Hedef Kitle Analizi Yapın

Bir markanın ürünlerini, hizmetlerini veya mesajlarını iletmek istediği topluluğa hedef kitle denir. Hedef kitlede yer alan kişilerin analiz edilmesi, başarılı bir pazarlama için oldukça önemlidir. Bu noktada hedef kitlenin;

  • Demografik bilgileri
  • Yaş ve cinsiyet oranları
  • İlgi alanları
  • İnternet kullanım alışkanlıkları
  • İnternetten alışveriş yapma alışkanlıkları

Göz önünde bulundurulmalıdır. Böylelikle hedef kitle analizi yapabilmeleri mümkündür. Hedef kitle analizi sonrasında da firmaların bazı hususları yerine getirmesi gereklidir. Bu hususlar şunlardır:

  • Hedef kitlesi Z kuşağı içerisinde yer alan bir e-ticaret firması onlara ulaşabilmek için dijital pazarlama hedeflerini TikTok gibi sosyal medya platformlarına yönelik belirlemelidir.
  • Hedef kitlesi Y kuşağı olan e-ticaret firmaları dijital pazarlama hedeflerini Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarına yönelik belirlemelidir.
  • Hedef kitlesi X kuşağı olan e-ticaret firmaları ise dijital pazarlama hedeflerini Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformları üzerinden belirlemelidir.

Var Olan Dijital Pazarlama Stratejisi Örneklerini İnceleyin

E-ticaret firmalarının dijital pazarlama stratejileri geliştirmeden ve hedeflerini belirlemeden önce var olan dijital pazarlama stratejisi örneklerini incelemesi gereklidir. Böylelikle firmalar dijital pazarlamada nasıl bir strateji geliştirmesi gerektiği ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilmektedir.

Var olan dijital pazarlama strateji örneklerini incelemek isteyen e-ticaret firmaları;

  • Semrush ve Ahrefs gibi analiz araçlarından yararlanarak rakip firmaların SEO stratejilerini ve hangi anahtar kelimeler ile ücretli reklam verdiklerine,
  • Social Bakers, Hoot Suite ve Sprout Social gibi analiz araçlarıyla rakip firmaların sosyal medya stratejilerine

Ulaşabilmektedir. Sizler de bu tür analiz araçlarından yararlanarak var olan dijital pazarlama strateji örneklerini inceleyebilirsiniz. Böylelikle firmanızın rekabet ortamında yer almasını sağlayacak dijital pazarlama stratejileri geliştirebilirsiniz.

Ölçülebilir ve Spesifik Bir Hedef Ortaya Koyun

E-ticaret firmaları dijital pazarlama hedeflerini belirlerken ölçülebilir hedefler ortaya koymaya özen göstermeleri oldukça önemlidir. Bu noktada hedeflerine yaklaşıp yaklaşmadıklarını da Ahrefs, Google Analytics ve Hoot Suite gibi analiz araçlarından kolaylıkla öğrenebilmektedir.

Dijital pazarlama hedeflerini belirleyen e-ticaret firmalarının bu süreçte spesifik bir hedef ortaya koyması da bir hayli önem taşımaktadır. Örneğin, web sitesinde blog çalışmaları yapan bir e-ticaret firmasının dijital pazarlama hedeflerini belirlerken blog trafiğinin yıl sonuna kadar %25 artacağına yönelik bir hedef ortaya koymasında fayda vardır. Çünkü bu şekilde blog çalışmaları için spesifik hem de ölçülebilir bir hedef koyabilmek mümkündür. Aynı zamanda da firmaların ortaya koydukları hedefe yakınlığını daha doğru bir şekilde analiz edebilmektedir.

Firmanızın Dijital Pazarlama Çalışmalarındaki Konumunu Tespit Edin

E-ticaret firmalarının dijital pazarlama hedeflerini belirlemeden önce dijital pazarlama çalışmalarındaki konumlarını tespit etmesi oldukça önemlidir. Konum tespitinde her platforma özgün ayrı çalışmaların yürütülmesi gereklidir. Bu noktada blog, Instagram, Facebook, Youtube, Twitter ve SEO gibi tüm platformlar birbirinden ayırılarak bu platformlara ilişkin istatistikler analiz edilmelidir.

Blog analizlerinde aylık ziyaretçi sayısı, blogların SEO uyumluluğu kontrol edilmelidir. Instagram, Facebook ve Twitter analizlerinde takipçi sayısı, etkileşim oranı, içerik paylaşım sıklığı ve reklam verme sıklığı gibi hususlar değerlendirilmelidir. Youtube’ta ise abone sayısı, izlenme sayısı ve yorumlar analiz edilmelidir. Sizler de bu analiz çalışmaları sayesinde firmanızın dijital pazarlama çalışmalarındaki konumunu tespit edebilirsiniz. Böylelikle daha verimli bir dijital pazarlama stratejisi geliştirebilirsiniz.